
Тема. Особливості процесів життєдіяльності земноводних. Сезонні явища у житті земноводних.
Мета. дати загальну характеристику класу Земноводні, сформувати знання про особливості організації та процесів життєдіяльності земноводних; формувати вміння аналізувати одержані знання, робити логічні висновки; розвивати навички самостійної дослідницької роботи, роботи з текстом підручника; виховувати спостережливість, увагу; формувати екологічну культуру.
Обладнання: схеми, плакати, малюнки, підручник, робочий зошит.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.1. Індивідуальна робота учнів за картками.
2.2. Знайти та виправити помилки в тексті.
Земноводні — це тварини, які живуть у прісних та солоних водоймах. Тіло їх складається з голови, шиї, тулуба і кінцівок. Жаби мають чотири однакові ноги, з допомогою яких легко ходять. Шкіра у жаби гладенька, без залоз. Ковтають їжу з допомогою очей. Органами дихання жаби є зябра. Серце — двокамерне, два кола кровообігу. Температура тіла стала. До органів чуттів належить бічна лінія, яка як і в риб, тягнеться вздовж усього тіла. Нервова система земноводних простіша за нервову систему риб. Але краще розвинений задній мозок. Органи смаку розміщуються на верхній щелепі.
2.3. «Закінчи речення».
1. Хребет жаби має … (дев’ять хребців).
2. Пояс передніх кінцівок складається з парних лопаток, воронячих кісток і ... (ключиць).
3. У місці сполучення воронячих кісток приєднується ... (грудина).
4. Жаба живиться ... (рухомими безхребетними).
5. Личинки жаби дихають ... (зябрами).
6. Дорослі жаби дихають ... (легенями і через шкіру).
7. Здобич жаба ловить за допомогою ... (довгого липкого язика).
8. Серце жаб ... (трикамерне).
9. Кіл кровообігу ... (два).
10. Запліднення … (зовнішнє).
11. Розвиток ... (непрямий).
12. Личинка жаби називається … (пуголовком).
3. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Повідомити тему, мету та завдання уроку.
Поставити проблемне запитання:
- чому земноводні дуже повільні тварини? На це питання ми повинні дати відповідь, вивчивши опорно-рухову систему.
4. Засвоєння нового матеріалу
. Особливості процесів життєдіяльності та поведінки земноводних
«Ажурна пилка»
Завдання для груп:
І група — особливості будови травної системи;
ІІ група — особливості будови дихальної системи;
ІІІ група — особливості будови кровоносної системи;
IV група — особливості будови нервової системи;
V група — особливості будови видільної системи.
Особливості травної системи земноводних
1. Травна система ускладнюється та диференціюється порівняно з рибами.
2. За способом живлення амфібії — хижаки.
3. Хапають їжу язиком, який у безхвостих прикріплений до дна ротоглотки своїм переднім кінцем і може викидатися з рота. Язик виділяє клейку речовину для утримання їжі.
4. Під час проковтування великої здобичі очні яблука втягуються, тиснуть на стінку ротоглотки і проштовхують їжу у стравохід.
5. Зуби призначені для утримання здобичі, усі однакові.
6. Секрет слинних залоз не містить ферментів і лише зволожує їжу.
Особливості кровоносної системи земноводних
1. Трикамерне серце:
• ліве передсердя (артеріальна кров);
• праве передсердя (венозна і артеріальна кров);
• шлуночок (змішана кров).
Запам’ятайте!
Земноводні — холоднокровні тварини: мають несталу температуру тіла, яка залежить від температури зовнішнього середовища.
Причини:
забезпеченість більшості органів змішаною, бідною на кисень кров’ю;
випаровування вологи через шкіру, що знижує температуру тіла.