- •Зустріч 8. Де в природі міститься вода?
- •Зустріч 9. Як змінюється стан води при нагріванні й охолодженні?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 10. Що таке колообіг води в природі?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 11. Якими бувають погода і хмарність?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 12. Як виникає вітер?
- •I. Організаційний момент
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручникам (с.28-29)
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 13. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 14. Перевір себе: що я знаю про вплив Сонця на природу і погоду
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 15. Які в осені прикмети?
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручникам (с. 34-41)
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 16. Екскурсія. Які зміни відбуваються в природі восени?
- •Зустріч 17. Як змінюється нежива природа восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Робота над загадками
- •Зустріч 18. Які осінні явища відбуваються у житті рослин?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 19. Як різняться рослини за тривалістю життя?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 20. Як розмножуються рослини?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 21. Як розселяються рослини?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 22. Чому восени добре збирати гриби?
- •I. Організаційний момент
- •1. Перевірка домашнього завдання
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 23. Як змінюється життя комах і риб восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 24. Як змінюється восени життя птахів?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 25. Як змінюється восени життя звірів?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 27. Які осінні турботи у людей у містах і селах восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 26. Які існують зв'язки між неживою та живою природою?
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 28. Перевір себе: що я знаю про неживу та живу природу восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 29. Які прикмети у зими?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 30. Екскурсія. Як спостерігати за природою взимку?
- •Зустріч 31. Як змінюється взимку нежива природа?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 32. Як рослини пристосувалися до зими?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
Зустріч 14. Перевір себе: що я знаю про вплив Сонця на природу і погоду
Мета: узагальнити знання учнів за темою; ознайомити з рослинами і тваринами, які допомагають людям передбачати погоду; вчити знаходити необхідну інформацію в різноманітних джерелах знань; розвивати пам'ять, логічне мислення; виховувати розуміння необхідності вивчення теми для загального рівня розвитку.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
— Які народні прикмети про погоду знають ваші рідні. Чи справджуються ці прикмети? Чому?
— Розкажіть, як реагують на зміну погоди тварини.
— Розкажіть про те, як за поведінкою рослин і тварин люди передбачають погоду.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Прогноз погоди має велике значення для сільського господарства, транспорту, людини.
Але прогнозувати погоду можуть не тільки люди.
Сьогодні ви дізнаєтесь, які рослини і тварини допомагають людям передбачати погоду. А також перевірите, що ви знаєте про вплив Сонця па природу і погоду.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Здавна люди помітили, що поведінку багатьох тварин можна використовувати для завбачення погоди.
Мурашки поспішають до мурашника, ховаються в ньому — на негоду: сильний дощ, вітер. Устроміть гілочку в мурашник: якщо мурашки піднімуться по ній високо — потеплішає, низько — поліпшення погоди не передбачається.
Передбачають погоду і свійські тварини.
Спостерігайте за кішкою. На холод нона тулиться до чогось теплого чи згортається клубочком, утикається мордочкою н лапки. Перед гарною погодою вмивається, лиже лапку, а в ясну двину здебільшого йде з дому.
Передбачають погоду і свійські птахи.
Кури перед дощем чистять пір'я, «купаються» в піску, кудахчуть. Якщо під час дощу кури ховаються в сухе місце,— дощ падатиме недовго, бродять — негода затримується.
Провісниками погоди є також рослини.
Перед затяжною негодою крапельки соку з'являються на листках каштанів, «плачуть» осокори. В очікуванні дощової погоди не розкривають свої бутони троянда, шипшина. А якщо рано-вранці розгортаються віночки нагідок, мальви, гвоздики — погода буде ясною.
2. Фізкультхнилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1 - Робота за підручником (с 32-33)
Перевірна робота
Якщо ви правильно відповісте на всі запитання, то не лише отримаєте відмінну оцінку, а й доведете, що ви розумієте, як Сонце впливає на природу та погоду.
1) Оберіть правильну відповідь. Яку форму має Земля?
а) Круглу;
б) кулясту;
в) плескату.
2) Уважно роздивіться малюнки.
Що на малюнках зображено неправильно?
3) Прочитайте записи температури: 0"» + 3", —7", +14°, —20°.
4) Що сталося б, якби вода не мала здатності випаровуватися?
5) Порівняйте малюнки. На якому малюнку зображена хмарна погода, а на якому — похмура?
6) Фотозагадка. Яка погода насувається?
2. Міні проект. Будьмо знайомі! {Походження назл рослин і тварин)
— Навколо нас — безліч рослин і тварин. Усі вони мають свої назви. Наприклад, великі качани всім відомого оноча — капусти — нагадують голову. Виявляється, назва рослини походить від латинського слова «капут», що означає «голова».
Влучні назви давали люди і тваринам. Наприклад, жук-олень має великі розгалужені щелепи, які нагадують оленячі роги. Довжина комахи разом з «рогами* становить 7,5 сантиметри.
Народна назва лелеки — «чорногуз», бо в нього біла шия, груди, вся передня частина тулуба, а хвіст — чорний.
Підготуйте відомості про назви інших рослин і тварин.
Обговоріть у класі інформацію, яку ви здобули.
Проведіть презентацію роботи, тобто представте її класу.
VI. Підсумок уроку.
— Пригадайте, що нового про природу та погоду ви тепер знаєте.
— Що вам запам'яталося, сподобалося найбільше?
— Про що захотілося розповісти своїм друзям?
— Що вас уразило?
— Які знання ви зможете використати у щоденному житті?
— Хто, крім людей, може пророкувати погоду?
— Назвіть ознаки погіршення погоди.
— Назвіть прикмети поліпшення погоди.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 32 33.
