- •Зустріч 8. Де в природі міститься вода?
- •Зустріч 9. Як змінюється стан води при нагріванні й охолодженні?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 10. Що таке колообіг води в природі?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 11. Якими бувають погода і хмарність?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 12. Як виникає вітер?
- •I. Організаційний момент
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручникам (с.28-29)
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 13. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 14. Перевір себе: що я знаю про вплив Сонця на природу і погоду
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 15. Які в осені прикмети?
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручникам (с. 34-41)
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 16. Екскурсія. Які зміни відбуваються в природі восени?
- •Зустріч 17. Як змінюється нежива природа восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Робота над загадками
- •Зустріч 18. Які осінні явища відбуваються у житті рослин?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 19. Як різняться рослини за тривалістю життя?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 20. Як розмножуються рослини?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 21. Як розселяються рослини?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 22. Чому восени добре збирати гриби?
- •I. Організаційний момент
- •1. Перевірка домашнього завдання
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 23. Як змінюється життя комах і риб восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 24. Як змінюється восени життя птахів?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 25. Як змінюється восени життя звірів?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 27. Які осінні турботи у людей у містах і селах восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 26. Які існують зв'язки між неживою та живою природою?
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 28. Перевір себе: що я знаю про неживу та живу природу восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 29. Які прикмети у зими?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 30. Екскурсія. Як спостерігати за природою взимку?
- •Зустріч 31. Як змінюється взимку нежива природа?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 32. Як рослини пристосувалися до зими?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
Зустріч 29. Які прикмети у зими?
Мета: сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими в неживій природі; розвивати спостережливість, вміння бачити прекрасне в усьому, що нас оточує; прищеплювати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
— Про яку пору року ми говорили на минулому уроці?
— Назвіть осінні місяці.
— Який самий листопадний місяць?
— Яким був най холодніший місяць?
— Чому говорять: «В осінній час сім погод у нас»?
— А яка осінь вам більше подобається — рання чи пізня?
— Яка пора року настає після осені?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як зміни природи відбиваються на назвах зимових місяців.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота аа підручником (с 68-75)
— Розгляньте фотографію на с. 68. Прочитайте народну мудрість. Які аміни в природі відбуваються взимку?
— Прочитайте завдання для ведення спостережень узимку за неживою і живою природою па с. 70.
— Як спостерігати за погодою взимку? Розгляньте зимовий календар природи на с. 70. Які природні явища відбуваються в неживій природі? в житті рослин? в житті тварин?
— Пригадайте, коли, на вашу думку, закінчується осінь? Які ознаки зими з'являються першими?
— Зима — це шлях, який проходить природа від осені до весни.
— Розгляньте картини в художній галереї Матінки Природи (с. 72).
— Розкажіть, які пейзажі зобразили художники.
— Синьокрила Сойка запитує: «Про що розповідають назви зимових місяців? Що називали груднем у давні часи? Чому? Чому пертий місяць зими називали ще мостовиком?».
Дорожній майстер грудень мости буду в всюди, вкриває ріки кригою, воює іа одлигою.
Т. Коломіець
— Чому кажуть: «Січень — снігом січе»? Яка існує інша думка про походження назви місяця січня?
Сніжинки, сніжинки, сніжинки розсипала всюди зима.
1 жодної в літо стежинки від нашої хати нема.
В. Діденко
— Чому другий місяць року зветься лютий?
А лютує він тому, що на світі довго бути не доводиться йому. Хоче лютий, щоб на світі панувала вік зима. Та поволі сонце гріти починає крадькома.
Н. Забіла
Робота в групі
— Прочитайте і поясніть зміст народних нислонін про зимові місяці.
— Пригадайте нірші та загадки про зиму.
Робота в парі
— Складіть розповідь на тему: «Чому ми любимо зиму?» (За бажанням ви користайте ілюстрації, вміщені в підручнику на с. 75.)
Зразок
ЧОМУ Я ЛЮБЛЮ ЗИМУ?
Я бачила, як білокоса чарівниця-зима прилетіла на білому коні.
Торкнулася подихом верхівок дерев і кущів. І заіскрилися на них кришталеві шати, срібні мережані пишні сукні. Землю вкрила теплою ковдрою.
Надворі пахне морозом. У високому холодному небі повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі. Ясного дня сніжинки іскряться і стиха кружляють у вальсі.
Всі люблять зиму. Вона радісна і весела, вітряна і морозна. Іноді срібна і красива, а буває серйозна чи сварлива.
Анастасія Варбашова
Для допитливих
Раніше вважали, що сніг — це замерзлі краплинки води, що падає він з тих самих хмар, що і дощ. Нині вчені розгадали таємницю народження сніжинок.
Водяна пара піднімається дуже високо над землею, де панує сильний холод, і тут з неї утворюються крихітні крижинки-кристалики. Вони поступово ростуть і перетворюються на дивовижні шестикутні зірочки-сніжинки.
2. ФІакультхвилинка
