- •Зустріч 8. Де в природі міститься вода?
- •Зустріч 9. Як змінюється стан води при нагріванні й охолодженні?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 10. Що таке колообіг води в природі?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 11. Якими бувають погода і хмарність?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 12. Як виникає вітер?
- •I. Організаційний момент
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручникам (с.28-29)
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 13. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 14. Перевір себе: що я знаю про вплив Сонця на природу і погоду
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 15. Які в осені прикмети?
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручникам (с. 34-41)
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 16. Екскурсія. Які зміни відбуваються в природі восени?
- •Зустріч 17. Як змінюється нежива природа восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Робота над загадками
- •Зустріч 18. Які осінні явища відбуваються у житті рослин?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 19. Як різняться рослини за тривалістю життя?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 20. Як розмножуються рослини?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 21. Як розселяються рослини?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 22. Чому восени добре збирати гриби?
- •I. Організаційний момент
- •1. Перевірка домашнього завдання
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 23. Як змінюється життя комах і риб восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 24. Як змінюється восени життя птахів?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 25. Як змінюється восени життя звірів?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 27. Які осінні турботи у людей у містах і селах восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 26. Які існують зв'язки між неживою та живою природою?
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 28. Перевір себе: що я знаю про неживу та живу природу восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 29. Які прикмети у зими?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 30. Екскурсія. Як спостерігати за природою взимку?
- •Зустріч 31. Як змінюється взимку нежива природа?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 32. Як рослини пристосувалися до зими?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
Зустріч 20. Як розмножуються рослини?
Мета: повторити знання учнів про будову рослини; ознайомити зі способами розмноження рослин; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до життя рослин.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
— Розкажіть» що ви вже .знаєте про рослини?
— Наведіть приклади однорічних та багаторічних рослин, які гарно цвітуть. Розкажіть, як за ними доглядати.
— Поміркуйте, чи бувають у рослин «діти»?
— Де ви спостерігали, що у рослин є «діти»? Розкажіть.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими способами розмножуються рослини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота аа підручником (с. 50-51)
— Роздивіться малюнок на с. 50 і розкажіть, яку будову мають квіткові рослини. Як вирощують пшеницю? Які органи волошки забув намалювати художник?
— Відгадайте загадку.
• Одне кинеш ціпу жменю візьмеш. (Зерно)
— Сойка Синьокрила поцікавилася: «Що таке живець? Як розмножувати рослини живцями?»
— Живець — це відрізана від рослини ділянка стебла або листка, яка має здатність укорінюватися. Живці бувають листковими та стебловими.
— Розгляньте малюнки на с. 61 та дізнайтеся, як розмножуються пелан-гонія (герань) і сансев'єра.
— Поміркуйте: чому сансев'еру називають ще щучим хвостом, а пеларгонію — калачикам!
Підсумок. Рослини розмножуються насінням, стебловими і листковими живцями.
2. Фізкульхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
Вікторина
— Відгадайте загадану рослину, назвіть способи її розмноження.
■ Червона, солодка, пахуча, росте низько, до землі близько. (Суниця)
■ Стоїть при дорозі на одній нозі, голова мала, а в ній — тьма. (Мак)
■ Весною зеленіла, Влітку зяторіля, Восени няділя
Черпоні корили. (Горобина)
■ Квітка ця на сонце схожа. На олію вона гожа.
Жовті пелюсточки має,
їх до сонця повертає. (Соняшник)
• Там, де в яр Травиця абігла. Красувалась Куля біла. Налетів
Ж артун-вітрисько,
Щось травиці
Пошушукав...
І знялося з кулі
Триста
Спілих
Білих
Парашутів. (Кульбаба)
• Сидить панна у світлиці молода, червонолиця. Хто до неї завітає — вітамінами вгощає. (Морква)
VI. Підсумок уроку.
— Що нове про рослини ви дізналися ня уроці?
— Наведіть приклади рослий, що розмножуються коренем.
— Наведіть приклади рослин, що розмножуються стеблом.
— Наведіть приклади рослин, що розмножуються насінням.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.50-51.
— Запропонуйте своїм рідним розмножити ваші улюблені кімнатні рослини. Підкажіть їм, як це можна зробити.
Зустріч 21. Як розселяються рослини?
Мета: повторити знання учнів про будову рослини; ознайомити учнів зі способами поширення рослин; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до життя рослин, прагнення більше дізнаватися про таємниці природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
— Які кімнатні рослини є у вас удома?
— Як ви розмножуєте наглі улюблені кімнатні рослини7
— Які є, інші способи розмноження рослин?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про способи поширення плодів і насіння у природі.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручникам (с 52-53)
— Пригадайте, про кого так кажуть?
• Дихають, ростуть, а ходити не можуть. (Рослини)
— Розгляньте малюнки на с. 52. Сонечко Семикрапочка цікавиться: «Як рослини поширюють своє насіння?».
— Розкажіть, як тварини поширюють плоди і насіння. Розкажіть, як плоди і насіння поширюються вітром.
— Розкажіть, як деякі рослини самі розкидають своє насіння.
— Роздивіться малюнки і складіть за одним із них (на вибір) розповідь про розселення рослин. Кого використовує насіння лопуха як транспортний засіб?
2. Фізкультхвилинка
