- •Зустріч 8. Де в природі міститься вода?
- •Зустріч 9. Як змінюється стан води при нагріванні й охолодженні?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 10. Що таке колообіг води в природі?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 11. Якими бувають погода і хмарність?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 12. Як виникає вітер?
- •I. Організаційний момент
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручникам (с.28-29)
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 13. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 14. Перевір себе: що я знаю про вплив Сонця на природу і погоду
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 15. Які в осені прикмети?
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Робота за підручникам (с. 34-41)
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 16. Екскурсія. Які зміни відбуваються в природі восени?
- •Зустріч 17. Як змінюється нежива природа восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •2. Робота над загадками
- •Зустріч 18. Які осінні явища відбуваються у житті рослин?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 19. Як різняться рослини за тривалістю життя?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 20. Як розмножуються рослини?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 21. Як розселяються рослини?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 22. Чому восени добре збирати гриби?
- •I. Організаційний момент
- •1. Перевірка домашнього завдання
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 23. Як змінюється життя комах і риб восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 24. Як змінюється восени життя птахів?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 25. Як змінюється восени життя звірів?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 27. Які осінні турботи у людей у містах і селах восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 26. Які існують зв'язки між неживою та живою природою?
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Повідомлення теми і мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 28. Перевір себе: що я знаю про неживу та живу природу восени?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 29. Які прикмети у зими?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 30. Екскурсія. Як спостерігати за природою взимку?
- •Зустріч 31. Як змінюється взимку нежива природа?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
- •Зустріч 32. Як рослини пристосувалися до зими?
- •V. Узагальнення й систематизація знань
Зустріч 8. Де в природі міститься вода?
Мета: розповісти учням, де в природі міститься вода; дати уявлення про стан водойми восени; розвивати спостережливість, мовлення, мислення; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до її багатств.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
— Що таке термометр?
— Як улаштований цей прилад?
— Які бувають термометри?
— Скільки різних термометрів є у вас удома? Порівняйте їх. Яка температура понітря у вас у кімнаті, а яка температура — на вулиці?
2. Робота над загадками
• Що тече, не зупиняється? {Вода)
• Що шумить без вітру? (Вода)
• У чому дірки не вивертиш? (Уводі)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що найбільше води у вигляді рідини міститься у різноманітних водоймах, що вода входить до складу ґрунту, рослин, тіла тварин і людини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручникам (с. 20 - 21)
— Пригадайте, які властивості має вода? Використовуючи допоміжні слова, складіть розповідь про властивості води: рідка вода, безбарвна, прозора, не має запаху та смаку, приймає форму посудини, тече.
— Розгляньте малюнки на с. 20. Пригадайте, де в природі зустрічається вода.
— Як ви вважаєте, чому Землю називають «голубою планетою»?
— Як на глобусі позначають йодні простори океанів і морів? Яка в них вода? Де міститься прісна вода?
— Пригадайте, які моря омивають територію України. Покажіть їх на малі (глобусі).
— Назвіть і покажіть на фізичній малі України найбільшу річку,
— У високому синьому небі пливуть білі пухкі хмаринки. Вони також складаються із води. Бо, як насупляться й почорніють хмари, то а них випаде на землю дощ або сніг. Отже, є вода і у ґрунті. Під поверхнею землі ховаються підземні води. Рослини, тварини і люди також мають у своєму складі воду.
— Відгадайте загадку.
• Білий камінь у воді тоне. (Сіль, цукор)
Дослідницька лабораторія
— Розгляньте малюнки на с. 21. Які властивості води вони демонструють?
— Поміркуйте! Як довести, що у складі тіла людини є вода?
— Розгляньте малюнки. Синьокрила Сойка запитує: «З чого складається березовий сік? ».
2. Фіакультхаилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Уяви» [див. Додаток на с 17]
2. Розігрування сценки «Біля ставка восени»
У вчителя в руках м'яка іграшка — жабка. На дошці — фотографія ставка восени.
Учитель. Розкажи, будь ласка, жабко, що відбувається з твоїм ставком восени?
Жабка. Він змінюється!!! Улітку я такого не спостерігала.
Учитель. Що так сильно тебе дивує?
Жабка. Вода стала холодною, водні рослини опускаються на дно, і доведеться всім жабам ховатися в мул до весни.
Учитель. Ось у чому справа! Ми з учнями спробуємо в усьому розібратися.
— Як ви вважаєте, чому вода в ставку стала холодною? (Настала осінь, по холоднішало, і вода стала холодною.)
— А чому жаби ховаються в мул? (Щоб їх не з'їли хижі риби.)
— А хто окрім жаб ще живе в ставку? (Різні риби, різні жучки, равлики.)
— Як ви вважаєте, чому водні рослини опускаються на дно? (Щоб не за мерзнути.)
— А чому вони можуть замерзнути на поверхні ставка? (Сонце світить не так сильно, вода погано прогрівається,рослинам бракує сонячного тепла.)
— Правильно. Незабаром настане зима, і вода в ставку замерзне — перетвориться на лід. Але на лід перетвориться тільки поверхня ставка, а на самій глибині вода не замерзне, і саме це допоможе водним рослинам перезимувати і не загинути. Якщо ж рослини залишаться на поверхні ставка, то вони замерзнуть і загинуть.
— Діти, подивіться на фотографію, якою прозорою стала вода в ставку! По її поверхні пливе листя, опале а дерев. Подивіться уважно, що відбивається у воді ставка? (Небо, хмари.)
— Згадайте, яким ставок буває влітку? Вода в нім така сама холодна, як восени? Чому тепла?
— На березі ставка — пісок. Як ви вважаєте, який він на дотик? (Холодний, вологий)
— Чому? (Иосени на вулиці холодно. Сонечко гріє не так жарко, пісок не нагрівається. Часто йдуть дощі, і тому пісок вологий.)
Жабка. Тепер я зрозуміла, чому вода в ставку холодна і чому водні рослини зникли, і навіщо жаби в мул ховаються — настала осінь.
— Мила жабко, не сумуй. Осінь — теж чудова пора! Подивися, яким сумним, але дуже красивим став твій ставок! Як красиво відбиваються в ньому хмари, а опале листя пливе, немов маленькі кораблики.
— Чому так змінився ставок?
— Чим осінній ставок відрізняється від літнього ставка?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового дізналися на уроці?
— Де в природі міститься вода?
— Які водойми існують у місцевості, де ви живете?
— Чи повинні люди піклуватися про водойми?
— Як ми можемо це зробити? (Не забруднювати воду і береги.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 20-21.
— Складіть розповідь про те, як змінився став вашої улюбленої водойми (річки, озера, ставка тощо) восени.
