Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Конспекти Трудове ІІ с.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
400.95 Кб
Скачать

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Розгадування кросворда.

— Дайте відповіді на запитання, щоб дізнатись, що саме навчитеся виготовляти на уроці.

Кросворд.

  1. Майстер, який виготовляє з глини посуд. (Гончар.)

  2. З чого виготовляють пластилін? (Глина.)

  1. Речовина, завдяки якій пластилін буває різних кольорів. (Барвник.)

  2. Як називається мистецтво виготовлення виробів з глини? (Кераміка.)

  3. Інструменти, які використовують для зображення дрібних деталей, узорів під час ліплення. (Стеки.)

  • Яке слово прочитаємо у виділених клітинках? (Рибки.)

  • Отже, сьогодні ви навчитесь виготовляти сюжетну композицію "Рибки в акваріумі".

2. Розгляд малюнків із зображенням рибок.

  • Розгляньте зображення рибок.

  • Яких з них ви знаєте? Де вони живуть?

  • Знайдіть тулуб, плавники, хвіст. Порівняйте їхні форми.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу.

  1. На картон-основу тонким шаром нанесіть пластилін синього кольору.

  2. Рибки виліпіть за такою послідовністю:

а) Візьміть шматок пластиліну.

б) Розімніть і скатайте кульку.

в) Витягніть форму.

г) Сформуйте передню і хвостову частину рибки, ґ) Розташуйте рибку на основі та притисніть.

д) Намалюйте стекою очі, рот, плавники, луску.

3. Доповніть композицію водоростями, черепашками, камінчи­ками.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

VII. Правила техніки безпеки та гігієни праці.

VIII. Самостійна робота учнів.

IX. Фізкультхвилинка.

X. Продовження самостійної роботи.

XI. Оцінювання виробів. Виставка "Рибки в акваріумі".

XII. Підсумок уроку.

  • Що цікаво було виготовляти на уроці?

  • Чи є у вас вдома акваріум?

  • Які рибки живуть у ньому?

  • Розкажіть про них.

XIII. Прибирання робочих місць.

УРОК ______ Дата ________

Тема. Самообслуговування. Культура харчування. Правила пове­дінки за столом. Сервірування столу.

Мета. Розширити знання учнів про культуру харчування, правила поведінки за столом. Виробити початкові навички сервіру­вання столу. Виховувати бажання навчитись і дотримуватись гарних манер.

Матеріали та інструменти. Столові прибори, посуд, скатертина, сер­ветки, підручник (с. 106-109)

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Слухання вірша Г. Бойка "Некультурні хазяї".

Із гостини по сніжку хлопчики вертались, а товариш запитав:

  • Як вам гостювалось?

  • Та нічого, все як слід... Тільки, бачиш, друже,

в тому дому хазяї некультурні дуже. Некультурні хазяї, просто нехороші, -у прихожій не зняли з нас вони калоші. Навіть з наших кожушин снігу не струсили... То ми так, як увійшли, і до столу сіли.

  • Хто ж був некультурний — хазяї чи діти?

  • Що потрібно було зробити хлопцям?

  • Як ви поводитесь у гостях?

2. Бесіда з елементами розповіді.

— У гостях, вдома, у шкільній їдальні вам доводиться часто сідати за стіл зі своїми рідними, однокласникам, друзями. А для цього не­обхідно знати правила поведінки за столом. Вони допомагають всім почувати себе зручно і невимушено.

  • Уміння поводитися за столом, правильно користуватися сто­ловими приборами характеризує загальний рівень культури людини.

  • У якій кімнаті ви їсте вдома?

  • Хто накриває на стіл?

  • Чи вмієте ви накривати на стіл?

  • Чи нагадують вам старші, що треба мити руки з милом?

  • Як треба тримати ложку, виделку, ніж?

(Ложку тримати пальцями, не брати її в кулак, підносити краєм паралельно до губ, не засовувати всю в рот; не всмоктувати рідину зі свистом, не плямкати.)

  • Як слід брати хліб з тарілки? (Руками.)

  • Як брати сіль із сільниці? (Чистим ножем.)

  • Як брати цукор? (Окремою маленькою ложечкою.)

  • Куди покласти ніж, виделку, ложку після трапези? (На тарілку, а не на скатертину.)

  • Яку їжу їдять без ножа? (Котлети, овочі, інші м'які страви, що легко ламаються на шматочки виделкою.)

  • Чи можна вставати з-за столу, якщо дорослі ще їдять? Що потрібно зробити, якщо треба вийти з-за столу?

  • Чи можна відламувати шматочок хліба з хлібниці, відкладати недоїдені печиво, цукерки і братися за інший десерт?

  • Чим і як витирають руки за столом?

3. Робота з підручником (с. 106-107).

  • Прочитайте правила поведінки за столом.

  • Розгляньте малюнки. Хто з дітей правильно поводиться за столом, а хто — ні?

4. Робота з ілюстративним матеріалом.

— Розгляньте малюнки. Що належить до столового посуду? Яке його призначення?

5. Розповідь учителя.

— Посуд, в якому подають їжу, називають столовим. За давніх часів люди намагалися прикрасити й урізноманітнити його. Для його виробництва використовували дерево, метал, скло, кераміку тощо. Існує багато видів столового посуду. Це, насамперед, столові сервізи, що складаються з глибоких і мілких тарілок, супниць, салатниць, розеток, креманок, тарілки для оселедця, великого блюда, набору ємкостей для спецій. ' .

  • До столового посуду також належить і тонкий кришталевий посуд, чайний і кавовий посуд. Необхідні людині за столом і прибори: ложка, виделка, ніж, чайна ложечка.

  • Сьогодні на уроці ви навчитесь сервірувати стіл.

  • Сервірування столу — це підготовка й оформлення його для вживання їжі.

  • Гарно оформлений стіл покращує настрій та апетит.

  • Розгляньте малюнок "Сервірування столу" (підручник, с. 109). Згадайте правила сервірування столу, вивчені в 1-ому класі.

Правила сервірування столу

  1. Застели стіл чистою і випрасуваною скатертиною.

  2. Кожну тарілку (їхня кількість залежить від кількості присутніх за столом) розташуй навпроти стільця на відстані 2 см від краю.

  3. Праворуч вістрям догори поклади ніж, лезо якого направ до тарілки. На відстані 1 см праворуч від ножа розмістити ложку носиком догори. Зліва від тарілки вістрям догори поклади виделку.

  4. Посуд для напоїв розстав за тарілкою на одній лінії з ножем.

  5. Розклади серветки і ємкості зі спеціями (сіль, перець).

6. Гра "У Галинки день народження".

— А зараз ми побачимо, у кого гарні манери.

5-6учнів —гості. Учениця (Галинка) сервірує стіл. Вона — іменинни­ця. Решта учнів оцінюють уміння гостей поводитися за столом і вміння господині приймати гостей.

IV. Фізкультхвилинка.

V. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів. Поділ на групи.

VI. Самостійна робота (в групах).

VII. Оцінювання виконання завдань. Виправлення помилок.

VIII. Підсумок уроку.

  • Що належить до столового посуду?

  • Для чого він використовується?

  • Чого нового ви навчилися на уроці?

  • Про яку господиню так говорять: "Уміє готувати, та не вміє подавати"?

  • Які ще прислів'я і приказки про культуру харчування ви знаєте?

IX. Прибирання робочих місць.

УРОК ______ Дата _____

Тема. Самообслуговування. Сервірування столу.

Мета. Розширити знання учнів про сервірування столу. Навчити оригінально складати серветки. Розвивати естетичний смак. Виховувати бажання навчитись і дотримуватись гарних манер.

Матеріали та інструменти. Паперові серветки, зразки виробів, ножи­ці, підручник (с. 110-112).