
- •Хід уроку
- •I. Організаційний момент
- •II. Вивчення нового матеріалу
- •Народження нової культури
- •Гуманізм за межами Італії
- •IV. Підсумки уроку
- •VI. Домашнє завдання
- •Додатковий матеріал
- •XV ст. З «Життя Вітторіно да Фєльтрє» Франческо Кастільоне
- •Еразм Роттердамський
- •Томас Мор
- •XVI ст. З "Утопії" Томаса Мора
- •Нікколо Макіавеллі
Урок № 15
Тема: Народження нової культури
Мета:
сформувати в учнів уявлення про період Відродження в історії Нового часу;
створити умови для розуміння причин Відродження;
розглянути найвизначніші пам’ятки культури;
установити зв’язок між народженням капіталістичних відносин і виникненням Відродження;
схарактеризувати видатних митців та їх найвідоміші твори;
розвивати вміння порівнювати мистецтво Відродження та Середньовіччя і висловлювати власну думку щодо відображення у творчості митців Відродження цінностей Нового часу.
Обладнання: підручник, карта світу, Європи, Італії.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Основні поняття та назви: гуманізм, Відродження, Ренесанс, реалізм, емпіризм.
Основні дати та події:
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Вивчення нового матеріалу
Народження нової культури
На межі ХІV-ХV ст. в Італії зародилась нова культура, яку згодом назвали Відродження (франц. — Ренесанс).
Вона стверджувала велич людини, силу її розуму і творчих здібностей, наполягала на необхідності цінувати людину за особисті заслуги, а не за родовитість чи багатство, проголошувала її високе покликання в земному житті.
Новий ідеал людини не випадково виник саме в Італії.
Тут панував вільний дух купецьких республік,
порядки в квітучих містах-державах були демократичнішими, ніж у країнах з монархічною формою правління.
Головну роль у міському житті відігравали купці, банкіри та підприємці - люди з комерційною хваткою і великим досвідом ведення дальньої торгівлі та фінансових операцій. Вони мали хорошу освіту, знали мови й нерідко виконували відповідальні дипломатичні доручення.
З них формувалися виборні органи міського самоврядування, а суперництво в боротьбі за владу вимагало здатності до енергійних дій, красномовства, лідерських якостей.
Все це сприяло появі нової людини життєстійкої, заповзятливої, сміливої та рішучої.
Творцями нового розуміння сенсу й цінностей життя були гуманісти.
На противагу традиційному для Середньовіччя приниженню людини вони вважали її найвищою цінністю і центром Всесвіту, їхнім ідеалом стала всебічно розвинена особа, яка гармонійно сполучала духовну і фізичну досконалість.
Гуманісти розуміли, що створення нової людини слід починати з дитинства і тому особливу увагу приділяли освіті.
Вони наполягали на вихованні в підростаючого покоління чесності, гідності, патріотизму і відданості батьківщині. У деяких італійських містах відчинили двері гуманістичні школи, куди з'їжджали ся учні з різних країн. (додатковий матеріал)
Гуманісти походили з різних верств населення — купецтва, знатних родів, міського середовища.
Відрізнялись вони й родом занять.
переписувачі книг
бібліотекарі
вчителі та університетські професори,
богослови й політики,
високі посадовці й митці.
Для гуманістів сенс життя полягав у вивченні античної культури та в особистій творчості.
Завдяки гуманістам змінилось і ставлення до мистецтва.
На нього покладалось завдання розкрити людині справжню красу і викликати в неї потяг до прекрасного.
Живописців, скульпторів, архітекторів називали «людьми мистецтва» і оточували повагою.
В очах сучасників митець — це особа, сповнена почуттям власної гідності, витончена й елегантна.
Художні майстерні перетворювалися на справжні клуби, де годинами не вщухали гуманістичні диспути.
Характерною прикметою доби стало меценатство.
Багаті та впливові люди — правителі, папи, знать - запрошували митців до себе на службу, замовляли їм картини, спорудження й оформлення палаців, проведення свят.
Щедрість могутнього банкірського сімейства Медічі перетворила Флоренцію на одне з найпрекрасніших міст Італії. Палац Медічі став справжнім центром гуманістичної культури, а його володаря заслужено називали Лоренцо Чудовим.
Уславили себе меценатством і деякі римські папи. Першим з ідеями гуманізму познайомився Миколай V, який широко відчинив двері Ватикану перед людьми мистецтва. Він витрачав величезні суми на придбання або переписування творів античних авторів.
Ці книги склали основу майбутньої знаменитої Ватиканської бібліотеки, засновником якої вважається папа Сікст IV.
З його ім'ям пов'язане також зведення і оздоблення нової церкви – Сикстинської капели, де за традицією й сьогодні збирається конклав кардиналів для обрання чергового папи.
Головним для творців Відродження стало зображення людини та її внутрішнього світу.
Вони вийшли за межі релігійної тематики і звернулись до міфологічних та земних сюжетів.
Популярності набули нові жанри: пейзаж і портрет. Зріс інтерес до картин, присвячених історичним подіям, а також до зображення побутових сцен.
В архітектурі на зміну готиці, яку ренесансні архітектори вважали варварською, також прийшов новий стиль. Він спирався на античну ордерну систему: замість стрілчастої готичної арки почали споруджувати дугоподібну римську арку і колони.
Петрарка – робота з підручником стор. 83