- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •V.Закріплення вивченого матеріалу
- •V. Закріплення нових знань
- •Vі. Домашнє завдання
- •II. Етап контролю і корекції знань, умінь та навичок
- •I рівень
- •IIрівень
- •IiIрівень
- •IV. Підсумки уроку
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
- •Хід уроку.
- •Організація навчальної діяльності.
- •Актуалізація навчального матеріалу.
- •Поняття, ознаки та види правовідносин.
- •Структура правовідносин: суб'єкти, об'єкти і зміст правовідносин.
- •Суб’єкти правовідносин.
- •Закріплення знань та підсумки уроку
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Iіі. Вивчення нового матеріалу
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •Хід уроку
- •Питання/відповідь. Поставте одне закрите й одне відкрите запитання за темою уроку та дайте відповідь на них.
- •V. Домашнє завдання
- •Організаційний момент уроку
- •Актуалізація знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності
- •Вивчення нового матеріалу
- •2. Основні правила, які має знати кожен виборець.
- •Закріплення вивченого матеріалу
- •Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Організаційний момент уроку
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Vі. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Цивільна правоздатність та дієздатність
- •Vі. Домашнє завдання
- •Цивільно-правова відповідальність -
- •Закріплення нових знань і умінь.
- •Домашнє завдання.
- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
V. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 1
Із пропонованого переліку оберіть ознаки, характерні для різних соціальних норм.
1. Встановлюються виключно державою.
2. Поступово складаються у свідомості людей, стають обов’язковими лише після того, як їх визнає більшість суспільства.
3. Визначають порядок відправлення різноманітних обрядів у церкві.
4. Встановлюються партіями та громадськими організаціями та регулюють відносини всередині цих організацій.
5. За порушення настає громадський осуд.
6. За порушення настає юридична відповідальність.
7. Мають загальнообов’язковий характер.
8. Регулюють практично всі відносини між людьми.
Завдання 2
У пропонованих ситуаціях визначте, які види соціальні норми в них діють.
1. Пішохід порушив правила дорожнього руху — перейшов вулицю у невстановленому місті.
2 .Незважаючи на обіцянку, дівчина не прийшла на святкування дня народження подруги.
3. Прибічник православ’я відмовився вживати м’ясо під час посту.
4. Керівник профспілкового комітету запросив членів профспілки на збори.
5. Випускник школи звернувся до директора фірми з проханням прийняти його на роботу.
6. Учитель запропонував учневі, який зайшов до школи, зняти капелюха.
7. Члени первісної общини виконали ритуальний танок навколо зображення вогнища.
8. Уявіть, що всі соціальні норми зникли, та визначте можливі позитивні та негативні наслідки цієї події.
Vі. Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал § 5 підручника.
2. Підібрати приклади, коли соціальні відносини регулюються різними видами соціальних норм.
Правознавство 10 клас Урок №
Тема: Поняття і структура правової системи
Мета: ознайомити учнів з системою права та правовою системою, формувативміння учнів аналізувати правові норми з точки зору їх структури.
Обладнання: схеми «Система права», «Правова норма».
Основні поняття: правовідносини, правоздатність, дієздатність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Термінологічна розминка
Поняття: право, соціальні норми, нормативно-правовий акт, правовий звичай, правовий прецедент, систематизація законодавства.
Завдання
Порівняйте відомі вам види систематизації та наведіть приклади здійснення кожного з них.
Назвіть відомі вам джерела та порівняйте їх.
Наведіть приклади ситуацій, в яких діють різні види соціальних норм.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу з поточним закріпленням
Система права та система законодавства
Розповідь вчителя
Розповідь вчителя із застосуванням порівняння та використанням схем на с. 49, 50 підручника.
Право (місто) — галузь права (міський район) — інститут права (вулиця) — норма права (будинок).
Галузь права — сукупність правових норм, що регулюють суспільнівідносини в певній сфері, за допомогою певного методу правового регулювання.
Робота з таблицею
Пояснення поняття «методи правового регулювання» з використанням порівняльної таблиці. Правовий інститут — сукупність правових норм, які регулюють певний, чітко відокремлений вид суспільних відносин, певне явище суспільного життя.
Норма права — загальнообов’язкове правило поведінки, яке встановлене та підтримується державою.
Робота з таблицею
Аналіз порівняльної таблиці «Система права та система законодавства»(с. 51 підручника).
Поточне закріплення
1. Дати визначення норми, інституту та галузі права.
2. Навести приклади норм права, які належать до різних галузей права.
Правова норма та її структура
Робота зі схемою
Робота зі схемою «Правова норма» (с. 51 підручника) та аналіз прикладів правових норми (ст. 57, 79 Конституції України).
Стаття 79. Перед вступом на посаду народні депутати України (гіпотеза — умови, за яких діє норма) складають перед Верховною Радою України присягу (диспозиція — безпосереднє визначення дій, які мають бути виконані)… Відмова скласти присягу має наслідком втрату депутатського мандата (санкція — наслідки невиконання вимог, визначених диспозицією). Повний — правило, безпосередньо викладена в правовій нормі.
Відсилочний — у нормі дається посилання на інші статті даного нормативного акта, де міститься певне правило.
Бланкетний — у нормі дається посилання на інший нормативний акт, де міститься певне правило.
Поточне закріплення
• Наведіть приклади норм права, з якими ви стикалися у своєму житті, та спробуйте визначити застосований в них спосіб викладу.
Види правових систем. Правові сім’ї
Групова робота
Ознайомитися з матеріалом про одну з основних правових сімей на с. 53–54 підручника та заповнити відповідний стовпчик порівняльної таблиці.
ІV. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал § 6 підручника.
Правознавство 10 клас Урок №
Тема: Правовідносини
Мета: формувати в учнів поняття «правовідносини», «правоздатність», «дієздатність», ознайомити учнів зі структурою правовідносин, формувати вміння аналізувати факти життя з позиції наявності правовідносин та можливості своєї участі в них.
Обладнання: схеми «Структура правовідносин», «Юридичні факти», картки з назвами «Правовідносини», «Правоздатність», «Дієздатність».
Основні поняття: правовідносини, правоздатність, дієздатність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
