Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Поурочні Правознавство 10 клас(1).doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.14 Mб
Скачать

V. Закріплення матеріалу

1. Опрацювати поняття, вивчені на уроці (форма держави, монархія, республіка, імперія, федерація, конфедерація, унітарна держава, демократія).

2. Розв’язання задач з визначення форми держави.

Vі. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал § 3, запитання 3 (письмово)

Правознавство 10 клас Урок №

Тема: Державний лад

Мета: вчити пояснювати основні ознаки державного ладу, наводити приклади сучасного життя, розвивати пам'ять, мислення, вміння працювати в парах та висловлювати власну думку, виховувати повагу до держави

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, таблиці, підручник, карта.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань учнів

Запитання

1. Що таке держава?

2. Назвіть основні функції держави і наведіть приклади.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Бесіда

1. Пригадайте, як управляли державою в Давній Греції та Давньому Римі.

2. Що означає поняття «республіка»?

3. Що таке монархія?

4. Коли та як на зміну абсолютним монархіям у Великій Британії та Франції прийшли обмежені монархії?

Практична робота

Завдання

1. Порівняйте три основні види монархії.

2. Порівняйте два види обмеженої монархії.

3. Порівняйте республіканську та монархічну форми правління.

4. Порівняйте три види республіканської форми правління.

5. Визначте форму правління нашої держави.

ІV. Фізична хвилинка.

Варіант 1

Клас розподіляється на групи. Кожна з груп отримує по 5 карток, на яких описана організація правління в різних державах. Завдання груп — визначити форми правління в цих державах, пояснивши свою відповідь.

Варіант 2

Учитель працює з усім класом, описуючи організацію правління в різних державах, а учні визначають форму правління, пояснюючи свою відповідь.

V.Закріплення вивченого матеріалу

Запитання

1. Що таке форма держави?

2. Які форми держави вам відомі?

3. Які існують форми правління?

4. Назвіть основні види монархічної та республіканської форм правління

VІ.Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал підручника.

2. Навести 1-2 приклади країн з різними формами правління.

3. Випереджальне завдання: підготувати повідомлення про політичні режими та форми територіального устрою держави.

Схожі публікації:

Державний лад

Загальна характеристика держави та державної влади

Вступ. Історичний аспект виникнення держави та права.

Римська республіка у V — сер. ІІІ ст. до н. е.

Поняття, форми та принципи демократії. Вибори як інструмент демократ

Правознавство 10 клас Урок

Тема: Особа, суспільство, держава

Мета: розкрити зміст понять особа, суспільство, держава, визначити їх особливості; розтлумачити основні ознаки права; розвивати уміння учнів робити порівняльний аналіз; виховувати повагу до таких політико-правових явищ як громадянин, держава, правова держава.

Обладнання й матеріали: Конституція України

Базові поняття й терміни:

Індивід

Особистість

Фізична особа

Юридична особа

Правова держава

Соціальна держава

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

  1. Організаційний етап.

  2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

  1. Перевірка практичної роботи, що учні виконували вдома

  1. Понятійна розминка.

Пригадайте поняття.

Громадянство - це

Громадянин - це

Суспільство - це

  1. Вивчення нового матеріалу

Юридичний лікбез.

Поясніть поняття.

Індивід - це

Особистість - це _

Фізична особа - це

Юридична особа - це_

Правова держава - це

Соціальна держава – це

Юридичний тренажер

А. Назвіть дві підстави припинення громадянства.

Б. На основі схеми наведіть приклад життєвих ситуацій до одного виду правового статусу особи.

ВИДИ ПРАВОВОГО СТАТУСУ ОСОБИ

Спеціальний

Загальний

Індивідуальний

Особливе правове становище певної категорії громадян, для виконання спеціальних функцій.

Загальне становище для всіх суб'єктів незалежно від національності, віку, статі тощо; рівність усіх перед законом, реальна можливість набувати суб'єктивних прав і юридичних обов'язків, нести відповідальність.

Становище особи як індивіда (вік, стать, посада, сімейне становище); сукупність персоніфікованих прав і обов'язків особи.

Приклад

В. Випишіть кілька ознак 1) правової держави; 2) соціальної держави. Поміркуйте, чи пов 'язані вони між собою.

Правова держава

Соціальна держава

Документальна пауза. Перегляньте окремі статті І, II, III, IV, V, VI, VIII розділів Конституції України. Визначіть, в яких із них знайшли відображення ознаки правової держави та результати своєї роботи оформіть у таблицю.

Ознаки правової держави

Статті Конституції України

Сила аргументу. Підготуйте не менше трьох аргументів на захист своєї позиції щодо питання: для кого, на вашу думку, - людини чи держави — більш важливим є громадянство?

  1. Закріплення нових знань

6. Питання/відповідь. Поставте один-два відкритих запитання за темою уроку та дайте відповіді на них.

Питання

Відповідь

  1. Домашє завдання

Вивчити № 4

1. Дізнайтеся про проблеми щодо набуття громадянства в інших країнах, зокрема громадянами нашої країни, які вирішили змінити громадянство. Як ви думаєте, чому існують такі проблеми? Чому країни не «відкривають двері» всім бажаючим?

2. Які завдання щодо розбудови в Україні правової держави є найактуальнішими сьогодні? Складіть перелік з двох-трьох позицій, обґрунтуйте кожну з них.

3. Чи погоджуєтеся ви з думкою одного з мислителів кінця XIX - початку XX ст., що жити в суспільстві й бути вільним від нього не можна? Обґрунтуйте свою позицію щодо наведеного твердження, спираючись на матеріал вивченої теми.

Правознавство 10 клас Урок №

Тема: Особа, суспільство, держава

Мета: з’ясувати співвідношення понять «Особа — Людина — Громадянин — Громадянство»; сприяти усвідомленню учнями важливості належності до громадянства та виховувати почуття гордості за належність до українського громадянства.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань учнів

Групова робота

Пропонуємо учням в групах розв’язати задачі з визначення форми держави.

1. Країна складається з п’яти провінцій, в кожній з яких діє виборний орган, який вирішує питання місцевого значення. Глава держави — імператор, який призначає прем’єр-міністра та членів уряду. Законодавча влада належить двопалатному парламенту, нижня палата якого обирається раз на чотири роки. Одна з провінцій двадцять років тому булла захоплена під час збройного конфлікту, і з того часу в ній точаться постійні, часом збройні, сутички з представниками місцевого населення, яке вимагає незалежності своєї землі.

2. Законодавчу владу в країні представляє парламент, що обирається за пропорційною системою на загальних виборах строком на 7 років. Уряд очолює голова Ради міністрів, який призначається Президентом за згодою парламенту. Міністрів призначає Президент за пропозицією голови Ради міністрів. До складу судової системи входять загальні суди, адміністративні суди та Конституційний суд. Країна поділяється на департаменти, в кожному з яких є представник центрального уряду, призначений Президентом та обраний населенням орган місцевого самоврядування, — рада.

3. Країна поділяється на провінції, райони та підрайони. У кожній провінції діє призначений урядом країни губернатор, який зобов’язаний проводити в життя рішення центрального органу, а також реалізовувати більшість рішень органів місцевого самоврядування. Конституція затверджена загальнонародним референдумом. Парламент — Національні збори — на спеціальному засіданні обирає Президента держави. Уряд формується Президентом, але має отримати підтримку парламенту, перед яким в подальшому несе відповідальність. У країні діють Конституційний, апеляційний та інші суди.

4. Конгрес та Президент обираються на загальних виборах. Президент має право розпустити Конгрес, особисто формує та очолює уряд. До судової влади належать Верховний суд та спеціалізовані суди, а також суди провінцій. До складу держави входять 12 провінцій та федеральний округ. У кожній з провінцій прийнято власну конституцію та закони, які не суперечать Конституції держави в цілому.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Запитання

Висловіть своє судження, чи відрізняються правове положення, права та обов’язки:

а) корінного жителя Одеси та аборигена-дикуна, що живе зі своїм племенем у джунглях Африки;

б) корінного киянина та польського дипломата, який працює у посольстві своєї держави в Україні.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Людина — Індивід — Особистість — Особа – Громадянин

Евристична бесіда з елементами міні-лекції

1. Хто з вас має молодших братів чи сестер?

2. Чи можна уже у момент народження визначити, що дитина, яка народилась, — людська істота? За якими ознаками?

3. Пригадайте з курсу біології, як називають людську істоту латиною.

4. Як на уроках історії називали людей, що виокремилися з тваринного світу.

5. Які зміни відбуваються в дитині впродовж її зростання, які нові риси, вміння в неї з’являються?

6. Чи можливі ці зміни без людського оточення, без людського суспільства?

Обговорення висловлених думок (з використанням прикладів з книги та мультфільму «Мауглі», малюнок на с. 29 підручника).

Робота з таблицею

Заповнення порівняльної таблиці «Людина — індивід — особистість — особа — громадянин» (окрім останнього рядка).

Поняття громадянства

Розповідь вчителя

Громадянство — це юридично визначений, стійкий, необмежений у просторі правовий зв’язок між особою і певною державою, що визначає їхні взаємні права та обов’язки.

Коментар учителя

а) юридична визначеність — регулювання відносин між особою та державою нормативними актами

б) стійкість та необмеженість в часі та просторі — збереження протягом тривалого часу незалежно від місця перебування.

Апатрид — особа, яка не має громадянства.

Біпатрид — особа, яка має два чи більше громадянств.

Коментар учителя, в якому він наголошує на значенні часток «а», «бі» та кореня слова «апатрид».

Завдання

Висловіть думку щодо того, які права повинні мати іноземці, що перебувають на території нашої держави.

Робота з Конституцією України (ст. 26)

Стаття 26. Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, — за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Іноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом.

Визначте, як Конституція України відповідає на це запитання. Правова та соціальна держава Робота в групах

Ознайомтеся з текстом підручника (відповідно п.4 або 5) та визначте основні ознаки правової та соціальної держави.