- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •V.Закріплення вивченого матеріалу
- •V. Закріплення нових знань
- •Vі. Домашнє завдання
- •II. Етап контролю і корекції знань, умінь та навичок
- •I рівень
- •IIрівень
- •IiIрівень
- •IV. Підсумки уроку
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
- •Хід уроку.
- •Організація навчальної діяльності.
- •Актуалізація навчального матеріалу.
- •Поняття, ознаки та види правовідносин.
- •Структура правовідносин: суб'єкти, об'єкти і зміст правовідносин.
- •Суб’єкти правовідносин.
- •Закріплення знань та підсумки уроку
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Iіі. Вивчення нового матеріалу
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •Хід уроку
- •Питання/відповідь. Поставте одне закрите й одне відкрите запитання за темою уроку та дайте відповідь на них.
- •V. Домашнє завдання
- •Організаційний момент уроку
- •Актуалізація знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності
- •Вивчення нового матеріалу
- •2. Основні правила, які має знати кожен виборець.
- •Закріплення вивченого матеріалу
- •Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Організаційний момент уроку
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Vі. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Цивільна правоздатність та дієздатність
- •Vі. Домашнє завдання
- •Цивільно-правова відповідальність -
- •Закріплення нових знань і умінь.
- •Домашнє завдання.
- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
Закріплення нових знань і умінь.
Текст з помилками.
1. Підставою цивільно-правової відповідальності є наявність адміністративного правопорушення.
2. Субсидіарну відповідальність несуть разом кілька боржників, кожен у певній частці.
3. Неповнолітня особа не несе відповідальності за порушення договору, укладеного нею самостійно відповідно до закону.
4. Вина – це будь-яке зменшення частки майна чи особистого блага.
5. До казусу можна віднести стихійне лихо, епідемію чи епізоотію, катастрофу.
6. Джерелом підвищеної небезпеки є утримання диких звірів, собак бійцівських порід, набридливих комах.
Бесіда за запитаннями:
1. Які поняття ми сьогодні вивчили?
2. Охарактеризуйте склад делікту.
3. Які види цивільно-правової відповідальності ви знаєте залежно від юридичного факту?
4. Залежно від розподілу прав та обов’язків осіб у цивільних правовідносинах?
5. Чи несуть неповнолітні відповідальність за порушені зобов’язання?
Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника № 24.
Дати відповіді на питання на с. 184 підручника.
Правознавство 10 клас Урок №
Тема: Сімейне право. Житлове право
Мета: ознайомити учнів з основами сімейного та житлового права, розвивати вміння аналізувати нормативно-правові акти, порівнювати правові явища, виховувати повагу до старшого покоління, до батьків.
Обладнання: витяги з Сімейного кодексу України та Житлового кодексу України, схема «Умови укладання шлюбу», «Майно подружжя», «Порядок припинення шлюбу», «Недійсність шлюбу».
Основні поняття: шлюб, аліменти, подружжя, приватизація житла, ордер на отримання квартири.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Запитання
1. Із якими галузями права, на вашу думку, вам доводиться стикатися найчастіше?
2. Із якою галуззю права вам доводиться стикатися з перших днів життя?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Поняття сімейного права. Порядок укладання шлюбу
Розповідь вчителя
1. Відносини між батьками та дітьми, подружжям, іншими родичами регулюються сімейним правом.
Сімейне право - це сукупність правових норм і принципів, які регулюють та охороняють особисті й пов'язані з ними майнові відносини фізичних осіб, що виникають із шлюбу й належності до сім'ї.
2. Джерела сімейного права (Сімейний кодекс України, Закони України тощо).
3. Основні принципи сімейного права (рівність чоловіка та жінки, можливість застосування договору, звичаю, якщо вони не суперечать закону).
4. Умови, необхідні для вступу до шлюбу (шлюбний вік, вільна згода сторін, не перебування в іншому шлюбі. (використання схеми на с. 185 підручника).
Робота в малих групах
Аналіз юридичних ситуацій за темою «Права та обов’язки подружжя»
Робота з використанням витягів з Сімейного кодексу України (с. 186 підручника) та схеми «Майно подружжя (с. 187 підручника).
1. Проаналізуйте пропоновану вам ситуацію, обговоріть її в групі.
2. Запропонуйте, як слід її розв’язати.
3. Перевірте, чи відповідає пропоноване вами рішення нормам Сімейного кодексу України.
1. Юнак та дівчина уклали шлюб між собою. Між ними виникла суперечка, в якій взяли участь і батьки. Дівчина бажає залишити своє дівоче прізвище, юнак наполягає на тому, щоб обидва після укладення шлюбу взяли його прізвище, а батьки дівчини пропонують компромісний варіант — поєднати прізвища. Яке рішення, на вашу думку, відповідає закону? (Закону відповідатимуть всі три варіанти, тому розв’язати суперечки — справа молодих.)
2. Після одруження чоловік у категоричній формі почав вимагати від своєї жінки залишити роботу і займатися виключно домашнім господарством. Жінка не погодилася з цим, більше того, вона вирішила переїхати від чоловіка, з яким проживала в однокімнатній квартирі разом з тещею, до своїх батьків в приватний будинок. Чоловік не погоджується з цим і наполягає на своєму, вважаючи дії дружини порушенням її обов’язку. (Згідно із Сімейним кодексом кожен з подружжя самостійний у вирішенні питань щодо своєї роботи, місця проживання, навчання тощо, отже, дії жінки юридично можливі, вимоги ж чоловіка юридичних підстав не мають. З іншого боку, подружжя має враховувати не лише юридичний, але й моральний бік справи, намагаючись спільно розв’язувати такі проблеми.)
Недійсність шлюбу
Розповідь вчителя з використанням схеми на с. 189 підручника
1. Випадки, за яких шлюб є недійсним.
2. Випадки, за яких шлюб визнається недійсним судом.
3. Випадки, за яких шлюб може бути визнано недійсним судом.
4. Юридичні наслідки визнання шлюбу недійсним.
Питання для порівняння |
Шлюб, що визнано недійсним |
Шлюб, що припинено шляхом розлученням |
Підстави |
У разі порушення порядку укладання шлюбу, а також в разі фіктивного браку |
За заявою одного або обох з подружжя |
Хто приймає рішення |
Органами реєстрації актів цивільного стану або в судовому порядку |
Органами реєстрації актів цивільного стану або в судовому порядку |
3 якого часу шлюб вважається припиненим |
3 часу його укладання |
3 часу прийняття рішення про розлучення |
Питання для порівняння |
Шлюб, що визнано недійсним |
Шлюб, що припинено шляхом розлученням |
Наслідки |
Нуліфікація шлюбу (все повертається у стан, який був до шлюбу, — власність, прізвище тощо, крім прав дітей, народжених у шлюбі) |
Подружжя має право на збереження прізвища, яке отримано в шлюбі, має рівні права на майно, набуте під час шлюбу |
Основи житлового права
Бесіда за запитаннями
1. Згадайте, якими були найдавніші види житла прадавніх людей?
2. Чи достатньо нинішнім людям мати такі самі житлові умови, як і прадавнім людям?
3. Як змінилося людське житло за час розвитку людства?
Робота з текстом Конституції України
1. Ознайомтеся зі ст. 47 Конституції України.
2. Визначте, які шляхи забезпечення громадян житлом закріплено Основним Законом.
3. Кому Конституція гарантує отримання житла безоплатно або за доступну для них плату?
Бесіда за запитаннями
1. Яким чином набули житло їхні сім’ї (купили, отримали від держави, у спадок, побудували самі тощо)?
2. Чи вважаєте ви задовільними житлові умови своїх родин? Чи потребує ваша сім’я поліпшення житлових умов?
«Мозковий штурм»
Запропонуйте підстави, за наявності яких ви вважаєте за доцільне надати право претендувати на поліпшення житлових умов, житла.
У ч и т е л ь.
Підстави для поліпшення житлових умов, передбачені законодавством:
• недостатня забезпеченість житловою площею;
• аварійний стан будинку або непридатність житла для проживання;
• проживання в одній кімнаті осіб різної статі (крім подружжя) тощо.
Приватизація житла
Розповідь вчителя зі складанням порівняльної таблиці
Приватизація — це перехід майна (в даному випадку — житла) з державної власності до приватної.
1. Приватизація житла призводить до суттєвої зміни прав та обов’язків тих, хто живе в квартирі, яка приватизується.
2. Правовий статус квартиронаймача і власника приватизованої квартири.
Завдання
1. У процесі розповіді вчителя складіть порівняльну таблицю «Права та обов’язки квартиронаймача і власника приватизованої квартири».
2. Визначте позитивні та негативні моменти приватизації житла.
Повноваження та обов’язки |
Власник приватизованої квартири |
Користувач квартири (квартиронаймач) |
Користуватися квартирою, проживати в ній |
Має право (+) |
Має право (+) |
Продати квартиру |
Має право (+) |
Не має права (-) |
Подарувати квартиру |
Має право (+) |
Не має права (-) |
Передати квартиру у спадщину (заповідати її) |
Має право (+) |
Не має права (-) |
Здійснити обмін квартири |
Має право (+) |
Має право за згодою органів, які є власником квартири |
Повноваження та обов’язки |
Власник приватизованої квартири |
Користувач квартири (квартиронаймач) |
Сплачувати за користування квартирою, комунальні послуги |
Зобов’язаний |
Зобов’язаний |
Обов’язок використовувати житло за призначенням, утримувати його в належному стані |
Зобов’язаний |
Зобов’язаний |
Сплачувати податок на нерухомість |
У майбутньому можливо |
Не передбачено |
Можливість виселення з квартири в разі несплати за користування квартирою, комунальні послуги |
Можливе за рішенням суду з конфіскацією квартири для погашення боргів |
Без надання іншого житла лише у виняткових випадках, а за наявності неповнолітніх дітей — неможливе |
Можливість поселення у квартирі інших осіб |
Без обмежень |
Лише за згодою власника за наявності достатньої житлової площі |
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда
1. Поясніть поняття «шлюб», «аліменти».
2. Визначте основні майнові та немайнові права подружжя.
