Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Поурочні Правознавство 10 клас(1).doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.14 Mб
Скачать

V. Домашнє завдання

Опрацювати § 15 підручника.

18;

21;

450;

3 мільйони;

100 тисяч.

Правознавство 10 клас Урок №

Тема: Фінансове право

Мета: ознайомити учнів з поняттям та джерелами фінансового права, видами податків в У країні, формувати відповідальність як платника податків, вміння визначати види податків, які мають бути сплачені.

Обладнання: Закон України «Про систему оподаткування»;

схеми «Бюджетна система України», «Види податків», назви органів державної влади та гілок влади.

Основні поняття: бюджет, податки.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

  1. Організаційний момент уроку

  1. Вивчення нового матеріалу

Поняття та джерела фінансового права. Бюджетна система України

Розповідь вчителя

Поняття фінансового права — сукупність правових норм, які регулюють суспільні відносини щодо мобілізації (отримання), розподілу та використання коштів держави та органів місцевого самоврядування.

Джерела фінансового права:

• Конституція України;

• Бюджетний кодекс України;

• закони України;

• підзаконні нормативно-правові акти (зокрема акти Національного банку України).

Бюджет — документ, який визначає джерела формування коштів держави або її складових частин та їх витрачання. Робота зі схемою

Розповідь про бюджетну систему України з використанням схеми «Бюджетна система України» (с. 128 підручника).

Особливості бюджету:

• кожний бюджет є самостійним;

• кожний бюджет затверджується представницьким органом відповідного рівня;

• кожний бюджет має власні джерела надходження.

Податки в Україні

Самостійна робота учнів

Учні опрацьовують схему і додатковий матеріал «Види податків»

(с. 129 підручника) і текст Закону України «Про систему оподаткування».

Завдання

За допомогою схеми «Види податків» (с. 129 підручника) та витягу із Закону України «Про систему оподаткування» (с. 131 підручника) визначте, які види податків належать до різних видів податків, зазначених у схемі.

Робота в групах

Висловіть свою точку зору щодо доцільності існуючих податків та запропонуйте, які з них варто скасувати або які нові податки доцільно запровадити.

Права та обов’язки платників податків

Розповідь вчителя

Обов’язки платників податків:

• сплачувати встановлені податки;

• подавати декларації та інші документи, пов’язані з обчисленням податків;

• вести бухгалтерський облік (юридичні особи, фізичні особи-підприємці).

Права платників податків:

• подавати документи, які дають право на пільги;

• користуватися цими пільгами;

• отримувати та ознайомлюватися з актами перевірки податкової адміністрації;

• оскаржувати рішення податкових органів.

  1. Домашнє завдання

Опрацювати § 17 підручника.

Додатковий матеріал до теми «Фінансове право»

Податкова система України визначена Законом «Про систему оподаткування», який був прийнятий уперше в 1991 р. У 1994 р. цей Закон був ухвалений у новій редакції з урахуванням змін та доповнень, які мали місце в 1992—1993 рр. Нині діє редакція з доповненнями до Закону, прийнята в 1997 р. Він містить перелік податків та інших обов’язкових платежів, що стягуються в Україні, з поділом їх на загальнодержавні та місцеві.

Загальнодержавні податки та обов’язкові платежі включають чотири групи: прямі й непрямі податки, платежі за ресурси та інші обов’язкові платежі, внески у цільові фонди.

До складу цих груп входять:

а) прямі податки:

— податок на прибуток підприємств;

— податок на доходи фізичних осіб;

— податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів;

— податок на нерухоме майно (нерухомість);

— плата (податок) за землю;

— податок на промисел;

б) непрямі податки:

— податок на додану вартість;

— акцизний збір;

— мито;

в) платежі за ресурси та інші обов’язкові платежі:

— збір за спеціальне використання природних ресурсів;

— збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок бюджету;

— відрахування та збори на будівництво, ремонт і утримання автомобільних доріг;

— рентні платежі;

— державне мито;

— плата за торговельний патент за деякі види підприємницької діяльності;

г) внески до цільових фондів:

— збір на обов’язкове соціальне страхування;

— збір на обов’язкове державне пенсійне страхування;

— збір на страхування на випадок безробіття;

— збір до Державного інноваційного фонду;

— збір за забруднення навколишнього природного середовища;

— збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.

До місцевих податків та зборів належать:

— податок з реклами;

— комунальний податок;

— готельний збір;

— збір за припаркування автотранспорту;

— ринковий збір;

— збір за видачу ордера на квартиру;

— курортний збір;

— збір за участь у бігах на іподромі;

— збір за виграш у бігах на іподромі;

— збір з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі;

— збір за право використання місцевої символіки;

— збір за право проведення кіно- і телезйомок;

— збір за право проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу й лотерей;

— збір за проїзд по території прикордонних областей автотранспорту, що прямує за кордон;

— збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі;

— збір з власників собак.

Цифрова розминка

• 3 (стаж роботи в галузі права необхідний для призначення судді суду загальної юрисдикції);

• 5 (строк повноважень судді, якого призначено вперше; строк повноважень Генерального прокурора України);

• 9 (строк повноважень судді Конституційного Суду України);

• 10 (строк проживання на Україні, необхідний для обрання суддею суду загальної юрисдикції; стаж роботи в галузі права, необхідний для обрання суддею Конституційного Суду України);

• 18 (кількість суддів Конституційного Суду України);

• 25 (мінімальний вік судді суду загальної юрисдикції);

• 40 (мінімальний вік судді Конституційного Суду України);

• 65 (граничний вік, коли суддя може обіймати свою посаду).

Правознавство 10 клас Урок №

Тема: Фінансове право

Мета: ознайомити учнів з поняттям та джерелами фінансового права, видами податків в У країні, формувати відповідальність як платника податків, вміння визначати види податків, які мають бути сплачені.

Обладнання: Закон України «Про систему оподаткування»;

схеми «Бюджетна система України», «Види податків», назви органів державної влади та гілок влади.

Основні поняття: бюджет, податки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Цифрова розминка

• 3 (стаж роботи в галузі права необхідний для призначення судді суду загальної юрисдикції);

• 5 (строк повноважень судді, якого призначено вперше; строк повноважень Генерального прокурора України);

• 9 (строк повноважень судді Конституційного Суду України);

• 10 (строк проживання на Україні, необхідний для обрання суддею суду загальної юрисдикції; стаж роботи в галузі права, необхідний для обрання суддею Конституційного Суду України);

• 18 (кількість суддів Конституційного Суду України);

• 25 (мінімальний вік судді суду загальної юрисдикції);

• 40 (мінімальний вік судді Конституційного Суду України);

• 65 (граничний вік, коли суддя може обіймати свою посаду).

Індивідуальне завдання

Скласти на дошці схему судової системи України.

Вправа «Семафор»

Визначення правоохоронних та правозахисних органів, до яких належить звернутися у таких ситуаціях. 1. Вас незаконно, на вашу думку, затримано міліцією, яка при цьому допустила порушення закону.

2. Проти вашого приятеля висунуто звинувачення у скоєнні злочину.

3. Ви стали свідком зіткнення автомобілів, внаслідок якого постраждали люди.

4. Вас звільнили з роботи, але ви вважаєте звільнення незаконним, вам необхідна юридична консультація.

5. Неподалік від військового аеродрому в лісі ви виявили невідомий прилад, замаскований під гілку дерева.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Завдання учням Яким чином планують видатки у вашій родині? Чи берете ви участь у цьому процесі?

Висновок вчителя: для держави, як і для будь-якої сім’ї, важливо заздалегідь розраховувати свої доходи та видатки.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Поняття та джерела фінансового права. Бюджетна система України

Розповідь вчителя

Поняття фінансового права — сукупність правових норм, які регулюють суспільні відносини щодо мобілізації (отримання), розподілу та використання коштів держави та органів місцевого самоврядування. Джерела фінансового права:

• Конституція України;

• Бюджетний кодекс України;

• закони України;

• підзаконні нормативно-правові акти (зокрема акти Національного банку України).

Бюджет — документ, який визначає джерела формування коштів держави або її складових частин та їх витрачання. Робота зі схемоюРозповідь про бюджетну систему України з використанням схеми «Бюджетна система України» (с. 128 підручника).

Особливості бюджету:

• кожний бюджет є самостійним;

• кожний бюджет затверджується представницьким органом відповідного рівня;

• кожний бюджет має власні джерела надходження.

Податки в Україні Самостійна робота учнів

Учні опрацьовують схему «Види податків» (с. 129 підручника) і текст Закону України «Про систему оподаткування».

Завдання

За допомогою схеми «Види податків» (с. 129 підручника) та витягу із Закону України «Про систему оподаткування» (с. 131 підручника) визначте, які види податків належать до різних видів податків, зазначених у схемі.

Робота в групах

Висловіть свою точку зору щодо доцільності існуючих податків та запропонуйте, які з них варто скасувати або які нові податки доцільно запровадити.

Права та обов’язки платників податків

Розповідь вчителя

Обов’язки платників податків:

• сплачувати встановлені податки;

• подавати декларації та інші документи, пов’язані з обчисленням податків;

• вести бухгалтерський облік (юридичні особи, фізичні особи-підприємці).

Права платників податків:

• подавати документи, які дають право на пільги;

• користуватися цими пільгами;

• отримувати та ознайомлюватися з актами перевірки податкової адміністрації;

• оскаржувати рішення податкових органів.

V. Домашнє завдання

Опрацювати § 17 підручника.

адміністративне право; адміністративна відповідальність; попередження; конфіскація;

вилучення;

адміністративний арешт.

Правознавство 10 клас Урок №

Тема: Адміністративне право

Мета: ознайомити учнів з поняттям «адміністративне право», видами адміністративних правопорушень та стягненнями, які застосовуються за їх скоєння; визначити особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх.

Основні поняття: адміністративне право, адміністративна відповідальність, попередження, конфіскація, вилучення, адміністративний арешт.

Обладнання: витяги з Кодексу про адміністративні правопорушення, схеми «Суб’єкти адміністративного права», «Види адміністративних стягнень».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Поняття та джерела адміністративного права

Розповідь вчителя з елементами бесіди

Адміністративне право — сукупність норм права, які регулюють відносини в галузі державного управління.

1. Які ви знаєте органи державної влади?

2. Які функції вони виконують?

Види відносин, які регулюються нормами адміністративного права

1. Відносини між державними органами, що підпорядковані один одному.

2. Відносини між державними органами, які не мають безпосереднього підпорядкування один одному.

3. Відносини між державними органами та установами, організаціями, які їм підпорядковані.

4. Відносини між державними органами та іншими установами, підприємствами, громадськими організаціями, громадянами.

Суб’єкти адміністративного права (із застосуванням відповідної схеми на с. 134 підручника).

Особливості адміністративних відносин:

• можливість застосування примусу;

• в окремих випадках — нерівність сторін.

Поточне закріплення

Наведіть приклади різних видів адміністративних відносин.

Учитель коригує відповіді учнів або (за потреби) допомагає їм навідними запитаннями.

Державна служба

Метод «Мозковий штурм»

Назвіть професії і посади державних службовців.

Ознайомтеся з визначенням державної служби (с. 135 підручника) та з’ясуйте, які із запропонованих професій відповідають наведеним у визначенні ознакам.

Адміністративний проступок та адміністративне стягнення.

Запитання

Що спільного у наведених ситуаціях?

1. Юнак не придбав квиток в електричці або автобусі.

2. Дівчина перейшла вулицю на червоне світло світлофора.

3. Група підлітків брутально лається на вулиці.

4. Чоловік перебуває з мисливською рушницею в заповіднику.

У ч и т е л ь . Усі наведені дії є правопорушенням; в усіх випадках мали місце адміністративні правопорушення.

Розповідь учителя

1. Вік притягнення до адміністративної відповідальності 16 років.

2. Відповідальність батьків за виховання дітей, за правопорушення осіб, які не досягли 16 років.

3. Види адміністративних стягнень (штраф, попередження, позбавлення спеціального права, конфіскація, оплатне вилучення, виправні роботи, адміністративний арешт) із застосуванням схеми (с. 136 підручника).

4. Особи, які мають право накладати адміністративні стягнення (співробітники ДАІ, контролери в транспорті, суд, адміністративні комісії, посадові осіб різних контролюючих органів).

Запитання

Які стягнення, на вашу думку, повинен накладати виключно суд? Свою думку обґрунтуйте.

У ч и т е л ь. Тільки суд може призначити арешт та виправні роботи, які найбільше обмежують права людини, тому потрібен дуже ретельний розгляд та забезпечення можливостей захисту. Конфіскація має виключно судовий порядок конфіскації, встановлений Конституцією.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в малих групах (аналіз ситуацій)

Проаналізуйте ситуацію та визначте, чи вчинено адміністративне правопорушення і хто може бути притягнутий до відповідальності.

1. Батьки з сином (9 років), прямуючи до театру пізно увечері, перетнули вулицю у невстановленому місті, поблизу підземного пішохідного переходу. Коли їх зупинили співробітники міліції, вони пояснили, що пішли через дорогу у місті, де немає переходу, тому, що поблизу не було машин і взагалі рух вночі незначний. (Наявне правопорушення — порушення правил дорожнього руху, до відповідальності можуть бути притягнуті обидва дорослих пішоходи, дитина відповідальності не нестиме. Відсутність автомашин не впливає на оцінку дій порушників.)

2. Група підлітків, гуляючи вулицею, гучно співала пісні, лаялася, на зауваження перехожих не реагувала або відповідала лайкою. Після затримання нарядом міліції виявилося, що двом із затриманих 14 років, одному — 15, а двом — 17 років. (Мало місце правопорушення — дрібне хуліганство, але до відповідальності можуть притягнути лише двох підлітків, які досягли 16 років. Також можуть притягти до відповідальності батьків інших підлітків за неналежне виконання обов’язків з виховання дітей.)

3. Десятикласник, якому виповнилося 16 років, протягом півроку відмовляється отримувати паспорт громадянина України. При цьому він посилається на відсутність потреби в отриманні документа та бажання отримати громадянство іншої держави, щоправда, не пояснюючи, на громадянство якої держави він має право. (Підліток порушує вимоги законодавства, має місце правопорушення — проживання без паспорта, хлопець може бути притягнутий до відповідальності.)

4. Громадянин, вийшовши на обідню перерву, вжив алкогольних напоїв та повернувся на робоче місце напідпитку. Начальник цеху, виявивши це, відсторонив його від роботи та подав доповідну записку з цього приводу директору заводу. (Громадянин вчинив правопорушення, але воно є не адміністративним, а дисциплінарним, відповідно і стягнення буде не адміністративним, а дисциплінарним.)

5. Патруль Державтоінспекції помітив автомобіль, який значно перевищив встановлену швидкість руху на заміському шосе, та подав сигнал про зупинку. Але водій, увімкнувши аварійну світову сигналізацію та подаючи безперервний звуковий сигнал, промчав повз міліціонерів. Патруль кинувся навздогін, але зупинив порушника лише біля в’їзду до лікарні. Як пояснив водій, у салоні його машини знаходилася жінка, в якої стався серцевий напад, і він намагався як найшвидше доставити її до лікарні. Лікарі підтвердили, що водій тільки передав їм непритомну жінку, якій надається термінова допомога. (Хоча водій двічі порушив Правила дорожнього руху — перевищив швидкість та не зупинився на вимогу співробітників міліції, його дії можна кваліфікувати як вчинені в умовах крайньої необхідності, тому він не буде притягнутий до відповідальності.)

ІV. Домашнє завдання

Опрацювати § 18 підручника

Правознавство 10 клас Урок №

Тема: Кримінальне право

Мета: ознайомити учнів з поняттям «кримінальне право», «злочин», його складом та стадіями скоєння; виховувати розуміння небезпеки кримінальних правопорушень та непримиренність до них.

Основні поняття: кримінальне право, злочин, стадії скоєння злочину.

Обладнання: витяги з Кримінального кодексу України, схема «Склад злочину», «Стадії злочину», «Види співучасті».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Запитання

1. Які правовідносини регулюються кримінальним правом?

2. Як називаються правопорушення, які порушують кримінальне законодавство?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Склад злочину

Розповідь вчителя

Розповідь вчителя з використанням схеми «Склад злочину» (с. 145 підручника).

Стадії злочину. Співучасть

Робота в малих групах

1. Ознайомитися з певною статтею Кримінального кодексу (статті вказані в індивідуальному завданні кожної групи).

2. Виконати індивідуальне завдання, вказане у завданні кожної групи.

1-а група

1. Ознайомитися зі ст. 11 Кримінального кодексу України (с. 147 підручника).

2. Визначити, що спільного та відмінного у визначеннях злочину та правопорушення.

3. Результати порівняння викласти у формі таблиці. 4. Визначити відмінності злочину від інших видів правопорушень. (Злочин може встановлюватися виключно Кримінальним кодексом України; злочин характеризується високим рівнем шкоди, яка завдається потерпілому, тобто містить у собі суспільну небезпеку.)

2-а група

1. Ознайомитися зі ст. 14–16 Кримінального кодексу України (с. 147– 148 підручника).

2. Порівняти готування до злочину та замах на злочин.

3. Результати роботи пропонується викласти в таблиці (див. Орієнтовний вигляд таблиці нижче, 1–3 рядки).

4. Навести приклади незакінчених злочинів.

3-я група

1. Ознайомитися зі ст. 14–16, 68 Кримінального кодексу України (с. 148 підручника).

2. Порівняти відповідальність за готування до злочину та замах на злочин.

3. Результати роботи пропонується викласти у таблиці (див. табл.).

4-а група

1. Ознайомитися з п. 3 на с. 147 підручника.

2. Визначити передбачені законом види співучасті.

3. Навести приклад злочину, в якому беруть участь співучасники.

Після завершення ознайомлення з визначеним матеріалом представники груп ознайомлюють всіх учнів з цим матеріалом.

Стадії скоєння злочину.

Визначте, чи мав місце злочин та його склад; стадію скоєння злочину; види співучасті.

1. Група підлітків, зламавши замок, вночі увійшла до сільського магазину і винесла з нього товарів на 5 000 гривень

2. Офіцер, повертаючись з бойового чергування в цивільному одязі, але зі зброєю, став свідком нападу кількох юнаків на літню пару і, припиняючи напад, здійснив кілька пострілів у повітря. Коли ж нападники спробували вирвати у нього зброю, він поранив двох з них.

3. Під час полювання мисливець, почувши в кущах важкі кроки та очікуючи саме з цього напрямку появи звіра, здійснив постріл з рушниці.

Але замість звіра до місця розташування мисливців наближався їх товариш, який запізнився. Чоловік отримав важке поранення, від якого пізніше помер.

4. Молода жінка, не знайшовши іншого способу заробити собі на життя, викрала дитину, вимагаючи від батьків викуп. Завдяки діям спецпідрозділів органів внутрішніх справ її було затримано, дитину повернули батькам.

5. Група молодиків вночі намагалася відкрити автомобіль з метою його викрадення, але злодії були помічені і затримані нарядом патрульно-постової служби, коли вони ще не встигли сісти в машину.

ІV. Закріплення знань і підсумки уроку

Поясніть поняття.

Закінчений злочин - це

Незакінчений злочин - це

Співучасть – це

Ексцес виконавця – це

Проаналізуйте ситуацію і назвіть елементи складу злочину.

Віталій зростав без батьків. Коли йому знадобилися гроші, він зірвав золотого ланцюжка у жінки на одній з вулиць міста й назавтра продав своїй знайомій дівчині.

Об'єкт __________________________________________________

Суб'єкт _________________________________________________

Об'єктивна сторона __________________________________________

Суб'єктивна сторона _________________________________________