- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •V.Закріплення вивченого матеріалу
- •V. Закріплення нових знань
- •Vі. Домашнє завдання
- •II. Етап контролю і корекції знань, умінь та навичок
- •I рівень
- •IIрівень
- •IiIрівень
- •IV. Підсумки уроку
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
- •Хід уроку.
- •Організація навчальної діяльності.
- •Актуалізація навчального матеріалу.
- •Поняття, ознаки та види правовідносин.
- •Структура правовідносин: суб'єкти, об'єкти і зміст правовідносин.
- •Суб’єкти правовідносин.
- •Закріплення знань та підсумки уроку
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Iіі. Вивчення нового матеріалу
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •Хід уроку
- •Питання/відповідь. Поставте одне закрите й одне відкрите запитання за темою уроку та дайте відповідь на них.
- •V. Домашнє завдання
- •Організаційний момент уроку
- •Актуалізація знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності
- •Вивчення нового матеріалу
- •2. Основні правила, які має знати кожен виборець.
- •Закріплення вивченого матеріалу
- •Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Організаційний момент уроку
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Vі. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Цивільна правоздатність та дієздатність
- •Vі. Домашнє завдання
- •Цивільно-правова відповідальність -
- •Закріплення нових знань і умінь.
- •Домашнє завдання.
- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда
1. Які форми демократії вам відомі?
2. У чому полягає різниця між референдумом і виборами?
3. Які принципи проведення виборів та референдумів закріплено законодавством України?
4. Які виборчі системи існують у світі?
Домашнє завдання
Опрацювати § 14 підручника
Характеристику виборчих систем
Мажоритарна виборча система
Може застосовуватися для обрання як окремих посадових осіб (Президента, міського, селищного, сільського голови), так і колегіальних органів (парламенту, органу місцевого самоврядування).
Обраним вважається особа, яка набрала більшість голосів в певному окрузі або загалом по країні.
Абсолютна (необхідно набрати більше 50 % голосів виборців) та відносна (необхідно набрати більше голосів, ніж інші кандидати) більшості.
Пропорційна виборча система
Може застосовуватися лише під час формування колегіальних органів
(парламенту, органу місцевого самоврядування).
Розподіл місць відбувається пропорційно кількості отриманих на виборах голосів виборів.
Зразок таблиці для пояснення сутності пропорційної виборчої системи.
Назва партії
Кількість
отриманих голосів
Кількість отриманих депутатських місць
Партія любителів тварин
2 000 000
20
Партія незалежних
4 500 000
45
Партія молоді
3 500 000
35
Змішана виборча система
Поєднуються елементи мажоритарної та пропорційної системи.
Порядок проведення референдуму в Україні
Роботи в малих групах
• 1-а група — за допомогою тексту розділу 3 Конституції України (с. 107– 108 підручника) визначити, в яких випадках та ким призначається (проголошується) референдум.
Порядок проведення референдуму в Україні
Роботи в малих групах
• 2-а група — за допомогою тексту розділу 3 Конституції України (с. 107–108 підручника) визначити, які питання можуть виноситися на референдум, в яких випадках він є обов’язковим, а коли він не може бути проведений.
Порядок проведення референдуму в Україні
Роботи в малих групах
• 3-я група — за допомогою тексту розділу 3 Конституції України (с. 107–108 підручника) встановити основні принципи, які визначають порядок проведення референдуму та виборів.
Правознавство 10 клас Урок №
Тема: Особливості організації державної влади і місцевого самоврядування в Україні
Мета: ознайомити учнів з функціями Верховної Ради України, її завданнями, структурою та порядком роботи, зі статусом, порядком обрання та припинення повноважень Президента України, його повноваженнями та функціями; виховувати в учнів повагу до органів державної влади та їх діяльності, до Президента України як глави держави; розвивати вміння працювати з нормативно-правовими актами, аналізувати їх, складати текстову таблицю.
Обладнання: Конституція України; схеми «Структура Верховної Ради України».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Цифрова розминка за цифрами, вивченими на попередніх уроках
• 18 (мінімальний вік виборців);
• 21 (мінімальний вік кандидата в депутати до Верховної Ради);
• 450 (кількість народних депутатів України);
• 4 (мінімальний відсоток голосів, який має отримати партійний список для участі в розподілі місць в Верховній Раді за пропорційною виборчою системою);
• 3 мільйони (мінімальна кількість виборців, які повинні висловитися за проведення референдуму, для проголошення референдуму за народною ініціативою);
• 100 тисяч (мінімальна кількість виборців, які повинні висловитися за проведення референдуму, для проголошення референдуму за народною ініціативою в регіоні України) тощо.
Завдання
Поясніть поняття «пряма та представницька демократія», «референдум», «загальні, рівні, прямі, вільні вибори», «таємне голосування».
Робота в парах
Запропонувати запитання, які, на їх думку, доцільно винести на Всеукраїнський або місцевий референдум.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Статус та компетенція Верховної Ради України
Робота в малих групах з текстом Конституції України
1. Ознайомитися з текстом ст. 75 та 85 Конституції України.
2. Визначити статус Верховної Ради та повноваження Верховної Ради України, які належать до однієї з груп (відповідно до завдання групи): 1) законодавчі, 2) кадрові, 3) з організації діяльності органів самоврядування, призначення виборів, та референдумів, 4) контрольні, 5) у сфері міжнародних відносин та забезпечення оборони та національної безпеки.
Розповідь учителя
Назва «парламент» — від франц. parler (говорити). Парламенти в різних країнах світу називаються по-різному: сейм у Польші, конгрес у США, кнесет Ізраіль тощо. Структура Верховної Ради України
Розповідь учителя з використанням схеми «Структура Верховної Ради України»
(с. 113 підручника) з елементами бесіди
1. Склад Верховної Ради України — 450 депутатів тощо.
2. Порядок формування та функції постійних комітетів Верховної Ради України.
3. Функції фракцій Верховної Ради України.
4. Апарат Верховної Ради та його функції.
5. Рахункова палата України, порядок її формування та функції.
6. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини (строк повноважень, функції).
Запитання для бесіди з учнями
1. Хто виконує обов’язки керівників Верховної Ради? (Коментар вчителя: функції Голови Верховної Ради як спікера, людини, яка перш за все веде засідання парламенту, головує на них.)
2. Назвіть ознаки, за якими, можна розподілити 450 депутатів на окремі групи. (Коментар вчителя: у Верховній Раді депутати об’єднуються за політичною ознакою (утворивши фракції) і за професійними ознаками (утворивши профільні комітети).)
Статус та повноваження Президента України
Розповідь вчителя з елементами бесіди
• Назвіть країни, де існує посада президента.
1. Статус Президента в різних країнах. (США, Франція, ФРН, Ізраїль тощо)
2. Історія посади Президента України(1991–1994 рр. — Л. М. Кравчук; 1994–2005 рр. — Л. Д. Кучма; 2005–2010 рр. — В. А. Ющенко; з 2010 р. — В. Ф. Янукович)
3. Місце Президента України в політичній системі держави. До якої гілки влади його можна віднести (є главою держави, але не є главою виконавчої влади, не відноситься до жодної з гілок влади)?
4. Порядок обрання та вимоги до кандидата в Президенти України Верховна Рада — це колегіальний орган, своєрідний «колективний розум», а Президент має самостійно приймати рішення, отже, і вимоги до нього, його життєвого досвіду є вищими, ніж до депутата.
Складання таблиці з використанням тексту Конституції України
За матеріалом ст. 85 та 106 (с. 115–116 підручника) заповнити таблицю*(закінчити виконання вдома).
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
З метою закріплення вивченого матеріалу пропонуємо учням згадати порядок обрання Президента, можливі випадки дострокового припинення його повноважень, а також основні його повноваження, згадати значення понять, з якими вони ознайомилися на цьому уроці, — парламент, фракція, омбудсмен. Крім того, згадуємо статус Верховної Ради України та її основні повноваження.
