Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Поурочні Правознавство 10 клас(1).doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Робота по темі

Перевірка знань учнів

Перевірочна робота у 2 варіантах додається

ІІІ. Домашнє завдання. Повторення вивченого, підготуватися до повтроювально-узагальнюючого уроку.

Історія України 7 клас Урок №

Тема: Перевірочна робота

Мета: систематизувати та перевірити знання учнів за вивченими темами.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Робота по темі

Перевірка знань учнів

Перевірочна робота у 2 варіантах додається

ІІІ. Домашнє завдання. Повторення вивченого, підготуватися до повтроювально-узагальнюючого уроку.

Правознавство 10 клас

Варіант 1

Тести (3 бали)

  1. Яка із зазначених ознак є обов’язковою для держави?

а) Територія;

б) конституція;

в) державна мова;

г) парламент;

д) державний герб і гімн.

  1. Який із пропонованих термінів означає форму правління?

а) Імперія;

б) республіка;

в) федерація;

г) конфедерація;

д) демократія.

  1. Визначте, в якому із зазначених випадків має місце прояв сімейної влади.

а) Директор фірми прийняв рішення про звільнення з роботи секретаря за прогул;

б) мати заборонила доньці йти в гості до подруги після 19.00;

в) керівник партії закликав своїх прибічників на мітинг;

г) Печерський місцевий суд визнав винним громадянина Р. та засудив його до 10 років позбавлення волі;

д) священик закликав свою паству дотримуватися посту.

  1. Яка із зазначених функцій не притаманна державі?

а) Забезпечення законності та правопорядку;

б) створення та організація діяльності партій;

в) захист державного суверенітету;

г) культурно-виховна функція;

д) забезпечення прав та свобод людини.

  1. Яка із зазначених ознак притаманна як для норм права, так і для норм моралі?

а) Прийняття компетентним державним органом у встановленому порядку;

б) загальна обов’язковість на території певної держави;

в) формальна визначеність;

г) регулювання даними нормами певних соціальних відносин

д) юридична відповідальність за порушення.

  1. У відповідях під якими номерами правильно вказані види форми вини:

а) умисел; б) мета; в) необережність; г) мотив.

  1. Визначте відповідність між правопорушеннями та видом відповідальності, який може настати за його скоєння. (2 бали)

1) Працівник пішов з роботи на дві години раніше від встановленого часу

2) Хлопець розбив вікно у школі

3) Дівчина вкрала в магазині ювелірні вироби

4) Жінка перейшла дорогу на червоний сигнал світлофора

А. Кримінальна відповідальність

Б. Адміністративна відповідальність

В. Дисциплінарна відповідальність

Г. Матеріальна відповідальність

Д. Цивільно-правова відповідальність

  1. Що таке юридична відповідальність. Назвіть обставини, що виключають юридичну відповідальність (3 бали)

  2. Розв’язання юридичних задач (по 2 бали)

  1. Країна складається з 16 земель, кожна з яких має власні конституцію, парламент, уряд. Вищу юридичну силу має конституція, яку приймає парламент держави, що складається з двох палат: нижньої, яка формується шляхом загальнонародних виборів раз на чотири роки, та верхньої, депутатів якої обирають парламенти земель. Глава держави — президент, який обирається нижньою палатою парламенту на 5 років. Уряд очолює канцлер, уряд відповідальний перед парламентом та формується партією, яка має в парламенті більшість (або відповідною коаліцією партій).

  2. Країна складається з трьох історичних частин, в кожній з яких діють виборні органи, що займаються справами місцевого значення. Глава держави — королева, яка призначає прем’єр-міністра та міністрів. Укази королеви підписують та відповідають за них члени уряду. Законодавча влада належить двопалатному парламенту, нижня палата якого обирається не рідше, ніж раз на п’ять років загальним голосуванням. Міністри обов’язково мають бути депутатами парламенту, прем’єром призначають лідера партії, яка перемогла на парламентських виборах. Суперечки розв’язуються судами, суддів призначає королева за поданням кваліфікаційної комісії суддів.

Правознавство 10 клас

Варіант 2

Тести (3 бали)

  1. Яка із зазначених ознак є обов’язковою для держави?

а) Територія;

б) конституція;

в) державна мова;

г) парламент;

д) державний герб і гімн.

  1. Який із пропонованих термінів означає форму правління?

а) Імперія;

б) республіка;

в) федерація;

г) конфедерація;

д) демократія.

  1. Визначте, в якому із зазначених випадків має місце прояв сімейної влади.

а) Директор фірми прийняв рішення про звільнення з роботи секретаря за прогул;

б) мати заборонила доньці йти в гості до подруги після 19.00;

в) керівник партії закликав своїх прибічників на мітинг;

г) Печерський місцевий суд визнав винним громадянина Р. та засудив його до 10 років позбавлення волі;

д) священик закликав свою паству дотримуватися посту.

  1. Яка із зазначених функцій не притаманна державі?

а) Забезпечення законності та правопорядку;

б) створення та організація діяльності партій;

в) захист державного суверенітету;

г) культурно-виховна функція;

д) забезпечення прав та свобод людини.

  1. Яка із зазначених ознак притаманна як для норм права, так і для норм моралі?

а) Прийняття компетентним державним органом у встановленому порядку;

б) загальна обов’язковість на території певної держави;

в) формальна визначеність;

г) регулювання даними нормами певних соціальних відносин

д) юридична відповідальність за порушення.

  1. У відповідях під якими номерами правильно вказані види форми вини:

а) умисел; б) мета; в) необережність; г) мотив.

  1. Визначте відповідність між правопорушеннями та видом відповідальності, який може настати за його скоєння. (2 бали)

1) Працівник пішов з роботи на дві години раніше від встановленого часу

2) Хлопець розбив вікно у школі

3) Дівчина вкрала в магазині ювелірні вироби

4) Жінка перейшла дорогу на червоний сигнал світлофора

А. Кримінальна відповідальність

Б. Адміністративна відповідальність

В. Дисциплінарна відповідальність

Г. Матеріальна відповідальність

Д. Цивільно-правова відповідальність

  1. Що таке правопорушення. Назвіть ознаки правопорушення (3 бали)

  2. Розв’язання юридичних задач (по 2 бали)

  1. Країна розділена на 14 адміністративних одиниць, на чолі яких — призначені королем глава території та рада, яка обирається населенням. Глава держави — король, він призначає та звільняє міністрів, в окремих випадках може розпустити парламент. Король передає владу у спадок. Парламент обирається строком на чотири роки. Він приймає закони, визначає політику, може висловити недовіру уряду.

  2. Країну розділено на 95 департаментів, в кожному з яких існують органи самоврядування, обрані населенням, та префекти, призначені цими органами за погодженням з центральним урядом. Президент обирається загальнонародним голосуванням строком на сім років. Він має право розпустити парламент, самостійно призначає та може звільнити з посади прем’єр-міністра. Парламент приймає закони і може висловити недовіру уряду, що, втім, не тягне за собою його обов’язкової відставки.

ІІІ. Домашнє завдання. Повторення вивченого, підготуватися до повтроювально-узагальнюючого уроку.

  1. Розв’язання юридичних задач. (по 1,5 бала)

Визначте форми держав, що описані у наведених інформаціях

  1. Країна розділена на 14 адміністративних одиниць, на чолі яких — призначені королем глава території та рада, яка обирається населенням. Глава держави — король, він призначає та звільняє міністрів, в окремих випадках може розпустити парламент. Король передає владу у спадок. Парламент обирається строком на чотири роки. Він приймає закони, визначає політику, може висловити недовіру уряду.

  2. Країну розділено на 95 департаментів, в кожному з яких існують органи самоврядування, обрані населенням, та префекти, призначені цими органами за погодженням з центральним урядом. Президент обирається загальнонародним голосуванням строком на сім років. Він має право розпустити парламент, самостійно призначає та може звільнити з посади прем’єр-міністра. Парламент приймає закони і може висловити недовіру уряду, що, втім, не тягне за собою його обов’язкової відставки.

  1. Розв’язання юридичних задач (по 1,5 бала)

Визначте форми держав, що описані у наведених інформаціях:

  1. Країна складається з 16 земель, кожна з яких має власні конституцію, парламент, уряд. Вищу юридичну силу має конституція, яку приймає парламент держави, що складається з двох палат: нижньої, яка формується шляхом загальнонародних виборів раз на чотири роки, та верхньої, депутатів якої обирають парламенти земель. Глава держави — президент, який обирається нижньою палатою парламенту на 5 років. Уряд очолює канцлер, уряд відповідальний перед парламентом та формується партією, яка має в парламенті більшість (або відповідною коаліцією партій).

  2. Країна складається з трьох історичних частин, в кожній з яких діють виборні органи, що займаються справами місцевого значення. Глава держави — королева, яка призначає прем’єр-міністра та міністрів. Укази королеви підписують та відповідають за них члени уряду. Законодавча влада належить двопалатному парламенту, нижня палата якого обирається не рідше, ніж раз на п’ять років загальним голосуванням. Міністри обов’язково мають бути депутатами парламенту, прем’єром призначають лідера партії, яка перемогла на парламентських виборах. Суперечки розв’язуються судами, суддів призначає королева за поданням кваліфікаційної комісії суддів.

Правознавство 10 клас Урок №

Тема: Конституційне право

Мета: ознайомити учнів з основами конституційного права України, з історією становлення незалежності сучасної української держави, затвердженням її державного суверенітету; вчити учнів аналізувати нормативні акти, порівнювати їх, виховувати в учнів розуміння, що сучасна Україна є продовжувачем традицій та правонаступником держав, що існували на території нашої країни; визначати основні етапи розвитку української державності, роль державних утворень, що існували на території сучасної України, для розвитку нашої держави та її правової системи; давати характеристику основних історико-правових пам’яток України.

Обладнання: Конституція України, Декларація про державний суверенітет України, Акт проголошення незалежності України.

Основні поняття: Конституція України — Основний Закон.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Основи конституційного права України

Розповідь вчителя

Конституційне право — галузь, яка є сукупністю норм, що закріплюють основи конституційного ладу в Україні, правовий статус людини і громадянина, регулюють суспільні відносини, пов’язані з формуванням та діяльністю органів державної влади, місцевого самоврядування.

Джерела Конституційного права: Конституція України, Закони України, Конституція АРК, Укази Президента України тощо.

Основні етапи розвитку української державності

Робота з таблицею

Складання синхроністичної таблиці «Правові пам’ятки України» на основі наявних в учнів знань та з використанням тексту підручника (с. 81–83; надано частину можливої таблиці, яка може бути доповнена за бажанням вчителя та залежно від рівня підготовки класу та наявного часу).

Робота з картками, де записано назви відомих учням держав, які існували на території України в різний час, відповідні дати, прізвища державних діячів України, назви правових пам’яток. За допомогою карток учні складають на дошці таблицю «Історія держави та права в Україні», аналогічну пропонованій вище.

Орієнтовний перелік державних утворень: Скіфська держава, Боспорське царство, Київська Русь, Галицько-Волинське князівство, Русько-Литовське князівство, Річ Посполита, Австро-Угорська імперія, Запорозька Січ, Російська імперія, Українська Народна Республіка (УНР), Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), Українська держава (Гетьманат), Радянська Україна (УР).

Орієнтовний перелік державних діячів: Ярослав Мудрий, Володимир Великий, Богдан Хмельницький, Пилип Орлик, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко.

Орієнтовний перелік пам’яток правової думки України: Руська правда, Литовські Статути, Березневі статті, Магдебурзьке право, «Права, за якими судиться малоросійський народ», Універсали Центральної Ради, Конституція УНР, Конституції УРСР та УРСР.

Закріплення суверенітету в політико-правових актах

Інформація вчителя

Правові акти Української держави на шляху до незалежності.

• 16 липня 1990 р. — Декларація про державний суверенітет України.

• 24 серпня 1991 р. — Акт проголошення незалежності України.

• 1 грудня 1991 р. — Референдум про підтвердження Акта проголошення незалежності.

• 28 червня 1996 р. — прийняття Конституції України.

Робота з текстами правових актів (с. 88 підручника)

1. Визначити основні положення зазначених документів.

2. Встановити принципові відмінності змісту цих актів.

Основні положення Декларації про державний суверенітет

1. Закріплення державного, національного (право нації самостійно визначати своє життя, в тому числі шляхом створення національної держави) та народного (повновладдя народу, наявність в нього реальної можливості брати участь в управлінні державою) суверенітету.

2. Закріплення поділу влади.

3. Встановлення верховенства законів України (зокрема над законами СРСР).

4. Проголошення економічної самостійності України.

5. Проголошення самостійного призначення генерального прокурора УРСР.

6. УРСР залишається у складі СРСР (не передбачався вихід зі складу союзної держави).

Основні положення Акта проголошення незалежності України

1. Створення незалежної держави Україна.

2. Недоторканність території України.

3. Дія на території України виключно Конституції та законів України.

Загальна характеристика Конституції України

Розповідь вчителя

• Структура Конституції (Преамбула, 15 розділів, 161 стаття, 14 перехідних положень);

• значення слова «преамбула»;

• характеристика Української держави як незалежної, суверенної, демократичної, правової та соціальної держави.

Завдання

1. Пригадайте визначення поняття «суверенітет».

2. Пригадайте ознаки правової держави.

3. Пригадайте ознаки демократії.

Розповідь вчителя

Ознаки соціальної держави; зміст ст. 6 Конституції України («людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека є найвищою цінністю в Україні»).

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Цифрова розминка

Закріплення знань може відбуватися у вигляді цифрової розминки за роками (датами), які згадувалися на уроці.

ІV. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал § 12 підручника.

Синхроністична таблиця «Історія держави та права в Україні»

Орієнтовний перелік державних утворень: Скіфська держава, Боспорське царство, Київська Русь, Галицько-Волинське князівство, Русько-Литовське князівство, Річ Посполита, Австро-Угорська імперія, Запорозька Січ, Російська імперія, Українська Народна Республіка (УНР), Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), Українська держава (Гетьманат), Радянська Україна (УР).

Орієнтовний перелік державних діячів: Ярослав Мудрий, Володимир Великий, Богдан Хмельницький, Пилип Орлик, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко.

Орієнтовний перелік пам’яток правової думки України: Руська правда, Литовські Статути, Березневі статті, Магдебурзьке право, «Права, за якими судиться малоросійський народ», Універсали Центральної Ради, Конституція УНР, Конституції УРСР та УРСР.

Синхроністична таблиця «Історія держави та права в Україні»

Орієнтовний перелік державних утворень: Скіфська держава, Боспорське царство, Київська Русь, Галицько-Волинське князівство, Русько-Литовське князівство, Річ Посполита, Австро-Угорська імперія, Запорозька Січ, Російська імперія, Українська Народна Республіка (УНР), Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), Українська держава (Гетьманат), Радянська Україна (УР).

Орієнтовний перелік державних діячів: Ярослав Мудрий, Володимир Великий, Богдан Хмельницький, Пилип Орлик, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко.

Орієнтовний перелік пам’яток правової думки України: Руська правда, Литовські Статути, Березневі статті, Магдебурзьке право, «Права, за якими судиться малоросійський народ», Універсали Центральної Ради, Конституція УНР, Конституції УРСР та УРСР.

Синхроністична таблиця «Історія держави та права в Україні»

Орієнтовний перелік державних утворень: Скіфська держава, Боспорське царство, Київська Русь, Галицько-Волинське князівство, Русько-Литовське князівство, Річ Посполита, Австро-Угорська імперія, Запорозька Січ, Російська імперія, Українська Народна Республіка (УНР), Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), Українська держава (Гетьманат), Радянська Україна (УР).

Орієнтовний перелік державних діячів: Ярослав Мудрий, Володимир Великий, Богдан Хмельницький, Пилип Орлик, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко.

Орієнтовний перелік пам’яток правової думки України: Руська правда, Литовські Статути, Березневі статті, Магдебурзьке право, «Права, за якими судиться малоросійський народ», Універсали Центральної Ради, Конституція УНР, Конституції УРСР та УРСР.

Правознавство 10 клас Урок №

Тема: Конституційні права і свободи людини і громадянина

Мета: ознайомити з основними правами і свободами людини та громадянина, розкрити юридичний зміст окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина, конституційні обов’язки громадян України; розвивати вміння коментувати окремі статті ІІ розділу Конституції України, пояснювати юридичний зміст окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина, описувати конституційні обов’язки громадян України, аналізувати правові ситуації щодо дотримання чи порушення основних прав та свобод людини і громадянина; сприяти усвідомленню уявлення про необхідність реалізації громадянином конституційних прав і свобод і виконання обов’язків.

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань учнів

  1. Понятійна розминка.

Пригадайте поняття.

Конституція - це

  1. Юридичний лікбез.

Поясніть поняття.

Конституційне право - це

Конституційний процес - це

  1. Юридичний тренажер.

А. Чому конституційне право ще називають «державним правом»?

Б. Чому Конституція є основним джерелом конституційного права?

  1. Юридичні пазли.

А. Доберіть, поєднавши стрілками, до кожної риси Конституції України відповідну статтю після ознайомлення з її текстом.

має вищу юридичну силу

визначає ідеал розвитку суспільства

характеризується підвищеною стабільністю як закон

є базою для розвитку законодавства і прийняття нових законів

розробляється і приймається в особливому порядку

врегульовує найбільш важливі відносини в українському суспільстві

ст. 1,2,5 ст. 152 ст. 1,3 ст. 155, 156 ст. 45 ст. 157

Б. Пригадайте з курсу історії України окремі державні утворення, що існували на території України, і найвідоміші правові пам 'ятки тих періодів та впишіть їх у таблицю.

Територія, державні утворення

Історичні діячі

Правові пам'ятки