
- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •V.Закріплення вивченого матеріалу
- •V. Закріплення нових знань
- •Vі. Домашнє завдання
- •II. Етап контролю і корекції знань, умінь та навичок
- •I рівень
- •IIрівень
- •IiIрівень
- •IV. Підсумки уроку
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
- •Хід уроку.
- •Організація навчальної діяльності.
- •Актуалізація навчального матеріалу.
- •Поняття, ознаки та види правовідносин.
- •Структура правовідносин: суб'єкти, об'єкти і зміст правовідносин.
- •Суб’єкти правовідносин.
- •Закріплення знань та підсумки уроку
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Iіі. Вивчення нового матеріалу
- •V. Домашнє завдання
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •Хід уроку
- •Питання/відповідь. Поставте одне закрите й одне відкрите запитання за темою уроку та дайте відповідь на них.
- •V. Домашнє завдання
- •Організаційний момент уроку
- •Актуалізація знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності
- •Вивчення нового матеріалу
- •2. Основні правила, які має знати кожен виборець.
- •Закріплення вивченого матеріалу
- •Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Організаційний момент уроку
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Vі. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Цивільна правоздатність та дієздатність
- •Vі. Домашнє завдання
- •Цивільно-правова відповідальність -
- •Закріплення нових знань і умінь.
- •Домашнє завдання.
- •V. Домашнє завдання
- •V. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •Vі. Домашнє завдання
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання
Правознавство 10 клас Урок №
Тема: Вступ.
Мета: пояснити учням особливості навчального курсу «Правознавство», формувати зацікавленість учнів у вивченні курсу, ознайомити учнів з підручником та його структурою, дати учням уявлення про теорії походження держави та відмінності державного та додержавного періодів існування людського суспільства.
Обладнання: підручник, схеми «Види суспільних відносин»
Основні поняття: суспільство, суспільні відносини, історичні типи держави.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Визначення організаційно-дисциплінарних вимог до учнів з боку вчителя (вимоги вчителя до учнів, порядок ведення робочих зошитів тощо).
Первинне ознайомлення з підручником* (структура підручника, методичний апарат, система виділень, система запитань та завдань у тексті та після параграфів).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Запитання
• Пригадайте з курсу історії або висловіть власне припущення: чи завжди існували держава і право? За підсумками відповідей учитель робить висновок про те, що держава і право пройшли значний історичний шлях.
Учитель повідомляє тему уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Суспільні відносини
Учням пропонується ознайомитися з фотографіями на с. 5–6 підручника та запропонувати назви для груп, які зображено на фотографіях (відповідно табун коней, зграя вовків, група учнів, клас) Коментуючи запропоновані назви, звертаємо увагу на те, що групами живуть чимало тварин, птахів, інших живих істот, проте лише щодо сукупності людей ми вживаємо поняття «суспільство» і, відповідно, «суспільні відносини».
Завдання
Користуючись схемою «Види суспільних відносин» (с. 6 підручника), наведіть приклади відносин різних видів, бажано таких, в яких вам доводилося брати участь.
Влада й соціальні норми у первинному та державному суспільстві
Бесіда
Бесіда зі складанням порівняльної таблиці «Додержавне (первісне) суспільство та держава» (якщо часу бракує, можна заповнити лише частину рядків таблиці, а решту учні заповнюватимуть удома).
1. Якими були перші колективи людей розумних?
2. Які знаряддя праці використовували первісні люди? Якими були їх перші заняття?
3. Як здійснювалося управління колективами первісних людей?
4. Які характерні ознаки економіки первісного суспільства?
5. Висловіть припущення, коли і внаслідок чого з’являється держава.
6. Як змінилася система управління суспільством після появи держави?
7. Які характерні ознаки держави ви знаєте?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда
1. Назвіть основні види суспільних відносин.
2. Назвіть основні відмінності додержавного суспільства та держави.
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал підручника за темою «Вступ».
2. Найбільш підготовленим учням поміркувати над теоріями походження держави та визначитися, яку з них вони вважають найбільш переконливою, підготувати аргументи на її захист.
Правознавство 10 клас Урок №
Тема: Загальна характеристика держави та державної влади
Мета: поглибити та систематизувати знання учнів про державу, її ознаки та функції; визначити особливості державної влади.
Обладнання: схеми «Ознаки держави», «Функції держави», «Види влади».
Основні поняття: держава, суверенітет, функції держави.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань учнів
Завдання
1. Складіть порівняльну таблицю «Додержавні суспільства та держави».
2. Наведіть приклади різних суспільних відносин, в яких вам доводилося брати участь.
3. Визначте, яку з теорій походження держави ви вважаєте найбільш обґрунтованою. Наведіть аргументи на користь цієї теорії.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Поняття та ознаки держави
Фронтальна бесіда
На основі знань учнів, здобутих під час вивчення історії України та всесвітньої історії. Учні мають сформулювати визначення поняття «держава» і зробити висновок про причини виникнення держави.
Робота з підручником
Ознайомитися з визначенням поняття «держава» у підручнику.
Учителеві варто звернути увагу на те, що сучасна держава є не лише механізмом примусу, як зазначалося в курсі історії, але й насамперед механізмом регулювання відносин між членами суспільства.
Держава — це особлива форма організації суспільства за допомогою спеціального апарату управління, який захищає інтереси населення певної території, регулює відносини між членами суспільства, зокрема за допомогою примусу.
Робота в групах
Уявіть себе екіпажами міжпланетних кораблів, які наближаються до планети, де виявлено суспільство розумних істот, подібних до людей. Після висадки на планеті дослідникам необхідно визначити, чи існує на планеті держава. Запропонуйте ознаки, за якими ми можемо зробити висновок про наявність тут держави.
Підбиття підсумків групової роботи
Обов’язкові ознаки держави:
• державний суверенітет;
• наявність системи права;
• наявність апарату публічної влади;
• наявність податкової та фінансової системи;
• наявність апарату примусу;
• наявність території, обмеженої кордонами та поділ населення за територіальною ознакою.
Факультативні ознаки держави:
• збройні сили (армія);
• державні символи (герб, гімн, прапор, державний девіз);
• державна мова;
• власна грошова система.
Функції держави
Міні-лекція з використанням схеми «Функції держави»
Функції держави — це основні напрями її діяльності.
Класифікація функцій держави
1. За сферою діяльності (спрямуванням):
а) внутрішні;
б) зовнішні.
2. За часом дії:
а) постійні;
б) тимчасові.
3. За значенням:
а) основні;
б) неосновні.
Поняття «влада» та її види
Бесіда
1. Чи доводилося вам стикатися з ситуацією, коли вам чи іншим людям хтось нав’язував свою волю?
2. Чому одні люди могли нав’язувати свою волю іншим?
3. Які види влади, на вашу думку, можна виділити?
Влада — можливість і здатність людини (групи людей) здійснювати свою волю, нав’язуючи її в разі потреби іншим людям, суспільству.
Види влади (схема на с.18 підручника) — сімейна, духовна, економічна, політична, державна тощо.
Особливості державної влади
Розповідь вчителя
Розповідь вчителя, визначення основних особливостей державної влади (за наявності часу — з елементами бесіди).
Особливості державної влади:
• загальна обов’язковість;
• можливість легального (законного) застосування примусу;
• територіальна обмеженість.
ІV. Закріплення знань учнів
Завдання
Визначте, який вид влади має місце у пропонованих випадках:
• директор фабрики видав наказ про звільнення слюсаря з роботи;
• мати заборонила синові грати у футбол до повного одужання після застуди;
• лідер мусульман-шиїтів закликав своїх прибічників до стриманості;
• Міністерство освіти видало наказ про проведення зовнішнього незалежного тестування;
• лідер однієї з партій закликав своїх прихильників вийти на мітинг до Верховної Ради України.