Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Конспект уроку на тему - - Кількість речовини....doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
273.92 Кб
Скачать

План – конспект уроку на тему :

" Кількість речовини. Постійна Авогадро ".

Мета : освітня : 1.Забезпечити в ході уроку закріплення понять

та введення нових понять " кількість

речовини ", " моль - одиниця кількості речови-

ни "; з'ясувати значення сталої Авогадро.

2.Формувати вміння користуватися набутими

знаннями при розв'язуванні розрахункових

задач ( на визначення кількості речовини, числа

структурних частинок ).

виховна : 1.Сприяти в ході уроку формуванню світоглядних

ідей про матеріальність світу на основі кількісної

характеристики речовини.

2.Сприяти естетичному вихованню. Ознайомити з

елементами естетики у науці на основі правил

запису скороченої умови задачі та ходу її розв'язку.

розвиваюча: 1.Розвивати абстрактне та образне мислення

учнів.

2.Розвивати самостійність та творчість учнів при

розв'язуванні задач.

3.Розвивати пізнавальний інтерес учнів,

включаючи в зміст уроку елементи нових знань

та зв'язок їх з життям.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань та вмінь.

Методи : Загальні ( пояснювально-ілюстративний ), часткові

( словесно-наочно-практичний ), конкретні ( бесіда,

розповідь, самостійна робота ).

Обладнання : Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.

Базові поняття та терміни : атом, молекула, кількість речовини, моль, стала

Авогадро.

Література : 1.Ходаков Ю.Б. та ін.. Неорганічна хімія 8-9 кл.

К.: 1989. с.119.

2.Буринська Н.М. Хімія 8 кл. Підручник для серед.

загальноосвітніх шкіл 3-тє видання К.:1997. с.58-60.

3.Рудзітіс Г.Е., Фельдман Ф.Г. Хімія 8 кл.

К.: 1991. с.37-43.

4.Ольга Березан. Збірник задач з хімії .Т.: Підручники

й посібники 2007. с.3-5.

5. Буринська н.М. Хімія 8 кл. Підручник для серед.

загальноосвітніх шкіл К. : 2008. с. .

Хід уроку :

1.Актуалізація опорних знань ( виставка оцінок )

Проводиться у вигляді фронтальної бесіди за такими питаннями :

1.Що таке атом ? (атом – це найдрібніша, хімічно неподільна

частинка речовини ).

2.Що таке молекула ? ( молекула – це найдрібніша частинка

речовини, що зберігає її хімічні властивості ).

3. Що таке хімічний елемент ? ( хімічний елемент – це певний тип

атомів ).

4. Що таке хімічна формула ? ( хімічна формула – це умовний запис

складу речовини за допомогою символів та індексів).

2. Мотивація навчальної діяльності

Для вивчення навколишнього світу недостатньо лише спостерігати і описувати предмети і явища, важливо характеризувати їх кількісно, тобто якими-небудь величинами. І будь-яка фізична величина – це певна характеристика об'єктів і явищ, яка може бути виміряна.

З якими фізичними величинами ви знайомі з курсу фізики ( маса, об’єм, довжини ...) ? В хімії використовують не лише масу і об’єм, а й іншу фізичну величину " кількість речовини ".

3. Тема і завдання уроку

Тема : " Кількість речовини. Постійна Авогадро ".

Знати : визначення кількості речовини, моль, одиниці

вимірювання кількості речовини.

Вміти : розв’язувати задачі на знаходження кількості речовини.

4.Вивчення нового матеріалу

Майже все, що людина зустрічає навколо себе, вона на намагається описати кількісними характеристиками. Так, коли ми витрачаємо воду, ми лічимо, скільки літрів ( або кубометрів ) її витекло з крану. Купуючи цукерки, ми вказуємо продавцеві, скільки грамів треба зважити. Але у певних випадках знання маси або об’єму зовсім недостатньо. Наприклад, нам треба купити стільки тістечок, щоб вистачило на всіх учнів в школі. Досить важко перелічити 500 чи півтори тисячі тістечок. Значно простіше, якщо ми знаємо, скільки тістечок міститься в одному ящику, полічити число ящиків. Тобто в даному випадку ми лічимо не окремі частинки, а число груп чи порцій частинок.

Схожим принципом користуються і в хімії. Не завжди важливо знати масу чи об’єм речовини. Часто набагато важливіше для визначення кількості речовини знати число окремих атомів чи молекул. У хімії, крім використання таких величин, як " маса " й " об’єм ", застосовують величину " кількість речовини ".

Отже, кількість речовини – це фізична величина, яка показує скільки найменших частинок ( структурних одиниць ) даної речовини – атомів, молекул, йонів, електронів тощо – міститься в тому чи іншому зразкові речовини.

Тобто, якщо ми візьмемо якусь речовину ( H O ) певної маси і порахуємо в ній всі атоми чи молекули, це і буде кількість речовини. Позначається кількість речовини . ( ню )

Одиницею вимірювання кількості речовини є моль( це моль, як грам для маси, літр для об’єму ). Моль – це кількість речовини, яка містить стільки структурних частин, скільки атомів міститься в 12 г Карбону. Назва одиниці вимірювання кількості речовини походить від латинського слова " moles ", що в перекладі значить " кількість, безліч ".

Встановлено, що в 1 моль будь-якої речовини міститься 6,02٠10²³ структурних частин

1моль води - 6,02٠10²³ молекул

1моль міді - 6,02٠10²³ атомів Сu

1 моль кисню - 6,02٠10²³ молекул Оксигену.

Число 6,02٠10²³ назвали на честь відомого італійського вченого Амедео Авогадро ця величина називається " стала Авогадро " й позначається N .

N = 6,02٠10²³ моль ˉ .

Число Авогадро – це дуже велике число. Наприклад, якби всю поверхню Землі (включаючи річки, озера, моря й океани ) вистелити рівномірним шаром такої кількості однодоларових купюр, то утворився б шар заввишки 2 метри. Проте молекули, які ми лічимо за допомогою сталої Авогадро, є дуже маленькими часточками. Якщо ми візьмемо 6٠10²³ молекул води, то навіть не зможемо наповнити склянку.

Формування вмінь

Розв'язок задачі :

1. Виведення формули для розв’язування задачі ( вчитель розв’язує задачу біля дошки і все пояснює учням ).

Задача №1 : 1 моль води містить 6,02٠10²³ молекул. Скільки молекул містить 5 моль води ?

Форма запису задачі та алгоритм розв'язку :

Дано : Вчитель пояснює, що для розв'язку

задачі потрібно використати формулу

де

N - кількість речовини

- кількість структурних частин

Знайти : ? N - число Авогадро

Запитує, знаючи N, як можна знайти , відповідно до

попередньої формули ? ( ).

Розв’язання задачі :

N=

N = 5 моль ٠ 6,02٠10²³ = 30,10٠10²³ молекул.

Відповідь : 30,10٠10²³ молекул.

Після пояснення задачі, вчитель викликає до дошки сильного учня, щоб він розв’язав наступну задачу.

Задача №2

Яка кількість речовини становить 3,01٠10²³ атомів заліза ?

Задача №3

У якій кількості речовини міститься 3,01·10²³ атомів Алюмінію.

Задача №4

Скільки молекул водню міститься в 18 моль цього газу ?