
- •Толчініна Ольга Іванівна нестандартне викладання органічної хімії в сільській школі
- •Організація навчально-виховного процесу в сучасному загальноосвітньому навчальному закладі
- •3. Точне (в закономірностях і принципах) і одночасно творче виконання програмово-методичних вимог до уроку;
- •Форми навчальної діяльності учнів в умова диференційованого навчання
- •Методичні принципи організації та проведення уроків органічної хімії в сільській «малонаповнюваній» школі
- •Календарне планування 11 клас (рівень стандарту)
- •9 Та 11 клас «мало наповнюваної» школи
- •Методична розробка уроку
- •9 Та 11 клас малонаповнюваної школи
- •Методична розробка уроку
- •9 Та 11 клас (рівень стандарту) малонаповнюваної школи
- •I. Актуалізація знань.
- •II. Мотивація навчальної діяльності
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •§ 18. Виконати лабораторний дослід №9 (алгоритм виконання ст..196) Методична розробка уроку
- •9 Та 11 клас (рівень стандарту) «малонаповнюваної» школи
- •3. Захист проекту «Виробництво мила»
- •5. Лекція з елементами бесіди «Захист навколишнього середовища від забруднення синтетичними мийними засобами. Особиста гігієна»
- •4. Позакласні заходи з хімії в сільській школі
- •Конкурс-вікторина
Методична розробка уроку
9 Та 11 клас (рівень стандарту) малонаповнюваної школи
Тема: Хімічні властивості жирів. Гідроліз жирів, омилення. Мило, його склад, мийна дія
Мета: забезпечити засвоєння поняття про жири як естери; ознайомити учнів із складом, добуванням, властивостями мила; продовжити формування навичок роботи з хімічними реактивами, розвивати цікавість до предмету на основі вивченого матеріалу та сприяти виробленню в учнів гігієнічних навичок .
Тип уроку: Комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого їх застосування
Методи: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, проблемного викладу, еврестичний (частково-пошуковий),
Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, колективна, групова Обладнання та матеріали: Рослинні, тваринні жири, гліцерин, мило, FAIRY (рідина для миття посуду
Нові поняття:
Вищі карбонові кислоти - природні та синтетичні одноосновні карбонові кислоти , які містять не менше 6 атомів карбону. Залежно від природи вуглеводневого радикала розрізняють насичені та ненасичені.
Жири - природні органічні сполуки, які належать до класу естерів.
Мило - натрієві солі вищих (жирних) карбонових кислот
Хід уроку
I. Актуалізація знань.
Мило виготовляють кип'ятінням у воді жирів разом з лугами каустичної соди і каустичний поташу. Жири виділяють з продуктів рослинного походження (бавовникова, пальмова або соєва олії), також тваринних продуктів, наприклад з свинячого сала або риб'ячого жиру. При кип'ятінні жирів разом з лугами утворюється гліцерин і солі жирних кислот
II. Мотивація навчальної діяльності
Для усвідомленого сприйняття нової теми я хочу, щоб ми з вами згадали деякі поняття із попередніх тем. ( робота в групах)
1.Які речовини називаються багатоатомними спиртами? Наведіть приклади спиртів.
2. Які речовини називаються карбоновими кислотами? Наведіть приклади вищих карбонових кислот.
Які речовини називаються естерами?
Що таке етерифікація?
Реакції |
Приклад |
|
Перетворення рідкого жиру в твердий |
CH2-О-СО-(СН2)7-СН=СН-(СН2)7-СН3 ׀
CH-О-СО-(СН2)7-СН=СН-(СН2)7-СН3
+ 3Н2
׀ CH2-О-СО-(СН2)7-СН=СН-(СН2)7-СН3 олія (триолеат) |
CH2-О-СО-(СН2)7-СН-СН-(СН2)7-СН3 ׀ CH-О-СО-(СН2)7-СН-СН-(СН2)7-СН3 + 3Н2 ׀ CH2-О-СО-(СН2)7-СН-СН-(СН2)7-СН3 маргарин (тристеарат)
|
Добування жиру |
|
|
Отримання мила твердого: Жир + NаОН рідкого: жир +КОН |
|
III. Вивчення нового матеріалу
Спочатку нам необхідно поговорити про жири. Чому? Адже ми вивчаємо мило. Жири - це суміш складних ефірів гліцерину й вищих карбонових кислот. (Демонстрація тваринних і рослинних жирів)
R
– залишки вищих крбонових кислот
Що
таке мило? Як отримують мило?
Мила
- це натрієві або калієві солі вищих
жирних кислот (схема 1), які гідролізуються
у водному розчин з утворенням кислоти
й лугу. Загальна
формула твердого мила
Мийна дія мила – складний фізико-хімічний процес. Мийна дія мила – складний фізико-хімічний процес. Луг, що утворився, емульгується, частково розкладає жири й звільняє в такий спосіб прилиплу до тканини бруд. Карбонові кислоти з водою утворять піну, що захоплює частки бруду. Калієві солі в порівнянні з натрієвими краще розчинні у воді й тому мають більше сильну миючу властивість. Гідрофобна частина мила проникає в гідрофобну забруднюючу речовину, у результаті поверхня кожної частки забруднення виявляється оточеною оболонкою гідрофільних груп. Вони взаємодіють із полярними молекулами води. Завдяки цьому йони миючого засобу разом із забрудненням відриваються від поверхні тканини й переходять у водне середовище. Так відбувається очищення забрудненої поверхні миючою речовиною. У твердій воді мило втрачає свою мийну дію, тому що утворюються нерозчинні магнієві та кальцієві солі вищих карбонових кислот. У зв’язку з цим широко розвивається виробництво синтетичних мийних засобів. Вони мають добру мийну дію і не втрачають її у твердій воді До ефективних синтетичних мийних засобів належать алкілсульфати. Це натрієві солі моноестерів сульфатної кислоти з вищими спиртами R-СН2-O–SO2ONa, де R – насичений вуглеводневий радикал.
ІУ. Осмислення знань
Заповнити таблицю:
Мило |
Мийна дія |
Тверде мило R-СООNa |
|
Рідке мило R-СООК |
|
Мийний засіб R-СН2-O–SO2ONa |
|
У. Рефлексія
1) У чому полягає подібність мийної дії мила та синтетичних мийних засобів?
2) У чому полягає відмінність мийної дії мила та синтетичних мийних засобів?
УІ. Домашня робота
О.Г.Ярошенко підручник «Хімія-11» К. Грамота, 2011