
- •Толчініна Ольга Іванівна нестандартне викладання органічної хімії в сільській школі
- •Організація навчально-виховного процесу в сучасному загальноосвітньому навчальному закладі
- •3. Точне (в закономірностях і принципах) і одночасно творче виконання програмово-методичних вимог до уроку;
- •Форми навчальної діяльності учнів в умова диференційованого навчання
- •Методичні принципи організації та проведення уроків органічної хімії в сільській «малонаповнюваній» школі
- •Календарне планування 11 клас (рівень стандарту)
- •9 Та 11 клас «мало наповнюваної» школи
- •Методична розробка уроку
- •9 Та 11 клас малонаповнюваної школи
- •Методична розробка уроку
- •9 Та 11 клас (рівень стандарту) малонаповнюваної школи
- •I. Актуалізація знань.
- •II. Мотивація навчальної діяльності
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •§ 18. Виконати лабораторний дослід №9 (алгоритм виконання ст..196) Методична розробка уроку
- •9 Та 11 клас (рівень стандарту) «малонаповнюваної» школи
- •3. Захист проекту «Виробництво мила»
- •5. Лекція з елементами бесіди «Захист навколишнього середовища від забруднення синтетичними мийними засобами. Особиста гігієна»
- •4. Позакласні заходи з хімії в сільській школі
- •Конкурс-вікторина
9 Та 11 клас «мало наповнюваної» школи
Тема. «Вуглеводи. Хімічні властивості вуглеводів. Якісна реакція на глюкозу, крохмаль.»
Мета уроку: поглибити знання учнів про вуглеводи,набуті на уроках біології розкрити їх хімічну суть,визначити структуру та властивості глюкози як представника речовин з подвійними функціями. Розглянути особливі властивості глюкози та її роль в організмі.
Тип уроку: коригування і засвоєння нових знань.
Обладнання : таблиці, хімічний посуд та хімічні реактиви.
Хід уроку
Вступне слово вчителя про походження терміну "вуглеводи", яке ще у 1844 р. було запропонован опроф. Тартуського університету Л.Шмідтом.Тоді такий підхід був цілком слушний, бо найпростіші преставники цього классу мали співвідношення між Н та О 2:1, а третім елементом був Карбон, який тод іназивали Вуглецем. Згодом знайшли інші співвідношення, але незважаючи на це, назва вуглеводи залишається загальновживаною.
Фізичні та хімічні властивості глюкози
Вчитель знайомить учнів з фізичними та хімічними властивостями глюкози. Вказує на наявніть двох фунціональних груп, які можна довести ідповідними
дослідами та реакціями .
Глюкоза має дві форми: розгалужену та циклічну.
Реакція фотосинтезу:
6 СО2 +6Н2 О= С6Н12О6 +6О2
Реакції бродіння - вид хімічної взаємодії, що відбувається під впливом каталізаторів- ферментів. Спиртове бродіння:
С6Н12О6 = 2 С2Н5 ОН + 2СО2
Повне окиснення глюкози:
С6Н12О6 + 6О2 =6СО2 + Н2О;
Гідроліз сахарози з утворенням глюкози та фруктози:
С12Н22О11 = С6Н12О6 + С6Н12О6
Гідроліз крохмалю:
(С6Н12О5)n + nН2О =n С6Н12О6
Якісна реакція на глюкозу: глюкоза може відновлюватися в шестиатомний спирт (сорбіт). Як і всіальдегіди, глюкоза легко окиснюється. Вона відновлює срібло з аміачного розчину аргентум (І)оксиду і купрум (II) оксиду до купрум (I). С6Н12О6 +Cu(OH)2 = С6Н12О7 + Cu2O +2H2O
Глюконова кислота
Зокрема, в реакції розчинів купрум (ІІ) сульфату з глюкозою і гідроксидом натрію. При нагріванні цясуміш реагує зі знебарвленням (сульфат купруму (ІІ) синьо-блакитний перетворюється в червоний осад оксиду купруму (I) при нагріванні. Проводиться дослід
Завдання для самоконтролю (окремо для кожного класу)
1. Виберіть оксигеновмісну речовину, формула якої відповідає загальній формулі вуглеводів:
а) етанол; б) гліцерин; в) оцтова кислота;г) олеїнова кислота.
2. У чому полягає подібність глюкози та гліцерину?
3. Яке, на вашу думку, значення мають процеси бродіння глюкози?
4. Виберіть кількість гідроксильних груп у молекулі глюкози:
а) 1;б) 3;в) 5;г) 6
5. Виберіть реактив, який доводить ,що глюкоза виявляє властивості багатоатомного спирту:
а) хлоридна кислота; б) купрум (ІІ) гідроксид; в) бромна вода ; г) розчин калій перманганату
Висновки
• Глюкоза належить до классу вуглеводів.
• Глюкоза – поширена у природі сполука, утворюється в рослинах у результаті реакції фотосинтезу.
• Проявляє властивості багатоатомного спирту та альдегіду