
- •Урок №10 Тема. Поняття й структура правової системи
- •Структура уроку
- •Хід уроку
- •Організаційний момент
- •Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
- •Вивчення нового матеріалу
- •1. Поняття системи права. Галузі права, правові інститути.
- •2. Правові норми: ознаки, структура.
- •Система права й система законодавства.
- •4. Види правових систем. Поняття міжнародного права.
- •Елементи правової системи суспільства:
- •Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.
- •Підсумки уроку.
- •Домашнє завдання.
Урок №10 Тема. Поняття й структура правової системи
Мета: розглянути структуру системи права, охарактеризувати види правових систем; формувати навички роботи з нормативно-правовими актами; удосконалювати вміння учнів співпрацювати в групі.
Очікувані результати: Після опрацювання теми учні зможуть:
дати визначення правової норми, назвати її складові та пояснити їх зміст;
дати визначення системи права;
пояснити, що таке галузь права та правовий інститут;
назвати види і основні риси правових систем;
охарактеризувати міжнародне право;
проаналізувати співвідношення понять «правова норма» і «стаття правового акту»;
розкрити відмінності між поняттями «система права» і «система законодавства».
Базові поняття «система права», «галузь права», «правовий інститут», і терміни: «стаття правового акта», «норма права», «система законодавства», «правова система», «міжнародне право».
Обладнання уроку: підручник, пам’ятка «Як скласти рецензію», картки із завданням для роботи в групах, схеми «Система права», «Ознаки правової норми».
Структура уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Вивчення нового матеріалу
Поняття системи права. Галузі права, правові інститути.
Правові норми: ознаки, структура. Співвідношення правових норм зі статтями правових актів.
Система права та система законодавства.
Види правових систем. Поняття міжнародного права.
Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок
Підсумки уроку
Домашнє завдання
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Презентація результатів виконання творчого домашнього завдання
Методика проведення. У ході презентації твору-роздуму на тему «Що таке право і навіщо воно потрібне в суспільстві» 2—3 учня представляють свої доробки. Після представлення кожного твору надається слово рецензентові, який має оцінити роботу однокласника за визначеними критеріями. Основу цих критеріїв складають вимоги, які висувалися до твору (див. п. З домашнього завдання до уроку № 9) і можуть допомогти при оцінюванні повноти розкриття теми. Загальна схема рецензування наводиться у пам’ятці рецензентові.
Як скласти рецензію
Охарактеризуйте повноту розкриття теми в доповіді (повідомленні), проаналізуйте його структуру;
відзначте найбільш вдалі моменти виступу;
укажіть недоліки, що мали місце;
оцініть культуру мовлення доповідача;
внесіть доповнення й уточнення (за потребою);
поставте оцінку доповідачеві.
Якщо рецензування є новою формою роботи для учнів, першу рецензію варто зробити учителеві.
Бесіда на повторення
Що таке закон? Як він ухвалюється?
Що таке підзаконний акт? У яких випадках він застосовується? Підбиваючи підсумки цієї-частини уроку, учитель зауважує, що основним
завданням десятикласників у ході вивчення нової теми буде з’ясування того, як співвідносяться система права й система законодавства.
Вивчення нового матеріалу