Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ындз.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
8.36 Mб
Скачать

2.2 Уроки ознайомлення учнів з прийомами різання ножицями.

Тема: Ножиці, будова, прийоми різання, правила безпеки. Виготовлення записника-потяга. 

Мета: ознайомити дітей з ножицями, їх будовою; закріпити вміння учнів прийомів різання паперу ножицями по прямих і кривих лініях, правилами безпечної роботи з ножицями; розвивати образне сприйняття навколишнього світу, уяву, фантазію; виховувати акуратність, точність у виконанні роботи.

Обладнання: папір, ножиці, схеми, прості, кольорові олівці, клей.

Хід заняття

I. Організаційний момент.Перевірка наявності необхідних матеріалів та інструментів, правильності їх розташування.

- Діти, превірте чи всі необхідні інструменти є у вас на партах:папір білий, ножиці, олівець, клей, пензлик.Подивіться, чи правильно вони розташовані на вашому робочому місці.

- Де мають знаходитися клей, ножиці?(на підкладній дошці у верхньому правому кутку).

- Як повинні лежати ножиці? (Ножиці повинні лежати завжди закритими, кільцями до учня, з правого боку,не виступаючи за край столу).

- Для чого підкладна дошка? (Щоб не забруднити робоче місце).

II. Мобілізація уваги учнів.Актуалізація опорних знань.

Загадки:

  1. Всяк школяр його шанує,

Бо він пише і малює.

Хто ж цей славний молодець,

Це, звичайно, … (Олівець.)

  1. Дітям він допомагає

І гостренькі вушка має,

Це креслярський молодець,

А зоветься … (Косинець.)

  1. Точні поділки я маю,

Всіх предметів визначаю

Довжину і ширину,

Висоту і товщину. (Лінійка.)

  1. Попереду два кінці,

Ззаду кільця у руці,

Чи папір, а чи тканину

Крають витвори оці.

Вони вам усі знайомі.

Це – звичайні … (Ножиці.)

Лежу – одна нога,

Іду – вже дві.

А на ногах стою,

То дві голови. (Ножиці.) 

-  Як ви думаєте, діти, чому я загадала вам саме ці загадки? Так, ми будемо користуватись цими інструментами на заняттях.

III. Оголошення теми. Мотивація навчально-трудової діяльності.

Сьогодні на заняття до нас знову прийшли ваші давні знайомі Гвинтик і Шпунтик. Вони принесли вам для роботи інструмент для виготовлення записничка «Паровозика» (рис.3), яким самі користуються. Вгадайте, що це за інструмент:Майстер викував уміло два однакові ножі.  Дуже зустрічі зраділи два однакові ножі.  Обнялись, і роз'єднати їх уже ніхто не зміг. 

Підкажіть, як називати почали відтоді їх? (Ножиці)

Правильно, це ножиці. Ножиці бувають кравецькі, канцелярські, господарські, перукарські та інші. На заняттях гуртка дітям краще користуватися ножицями з тупими кінцями. Ножиці мають заокруглені леза, ручки з кільцями, шарнірне кріплення за допомогою гвинтика.

IV. Осмилення нового матеріалу. Інструктаж.

Давайте навчимося різати за допомогою ножиць. Під час різання паперу великий і середній пальці правої руки розмішені в кільцях ножиць, вказівний внизу. Леза розкривають широко і ріжуть папір середньою частиною ножиць, дивлячись уперед на лінію різання. Кінці лез при цьому не змикають повністю, бо будуть надриви.Якщо ріжуть папір по кривій лінії, то повертають не ножиці, а папір, тримаючи його так, щоб добре було видно лінію різання. Розрізняють такі терміни різання паперу ножицями: "розрізати", "відрізати", "вирізати", "надрізати". Термін "розрізати" означає розділити заготовку на дві або більше частин. "Відрізати" - відокремити від цілого якусь частину, що розміщена скраю. "Вирізаючи", відокремлюють частини під цілого, які можуть бути і всередині. Під час "надрізання" ріжуть папір не до краю, а до певного визначеного місця.

Інструктаж: -    копіюємо малюнок за допомогою копірки на цупкий папір; -  розмальовуємо; - вирізаємо; -    скріплюємо деталі (потяг та вагони) за допомогою приклеєної смужки паперу; -    вирізаємо папірці необхідного розміру для записника; -    наклеюємо папірці на зворотний бік потягу; -    складаємо вагончики «гармошкою».