Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Vlast_rozch.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
80.38 Кб
Скачать

100 Г розчину містять 15г h2so4

1100 г – Х г H2SO4

Х = (1100·15) /100 = 165 г

3. СМ (H2SO4 ) – ?

М(H2SO4 ) = 98 г/моль; СМ(H2SO4 ) = = 165/98 = 1,68 моль/л.

4. Сн(H2SO4 ) – ?

МЕ(H2SO4 ) = М(H2SO4 )/2 = 49 г/моль; Сн(H2SO4 ) = = 165/49 = 3,37 н.

Відповідь: СМ (H2SO4 ) = 1,68 моль/л, Сн(H2SO4 ) = 3,37 н.

Приклад 3. У якій масі води треба розчинити 67,2 л HCl (н.у), щоб отримати 9 %-ний розчин HCl.

Розв¢язання:

1. ν(НCl)  ?

3 моль.

2. m(НCl)  ?

m(НCl) = νM = 3·36,5 = 109,5 г.

3. mр-н  ?

100 Г розчину містять 9 г нCl

Х г – 109,5 г НCl

Х = = 1216,67 г.

4. m2О)  ?

m2О) = mр-нуm(НCl) = 1216,67  109,5 = 1107,17 г.

Відповідь: m2О) = 1107,17 г.

Приклад 4. Скільки мілілітрів 96%-го розчину H2SO4 ( = 1,84 г/мл) необхідно для приготування 1л 0,25 н. розчину.

Розв¢язання:

1. m2SO4)  ?

Знаходимо масу H2SO4 у заданому розчині:

МЕ(H2SO4 ) = М/2 = 49 г/моль; m(H2SO4) = 0,25·49 = 12,25 г.

2. mр-ну  ?

Знаходимо масу вихідного розчину, необхідну для виготовлення 1 л 0,25 н. розчину:

100г концентрованого розчину – 96 г H2SO4;

Х г  12,25 г H2SO4. Х = 100·12,25/96 = 12,76 г.

3.Vр  ?

Визначаємо об’єм вихідного розчину: Vр = ; V = 12,76/1,84 = 6,94 мл.

Відповідь: Для приготування 1 л 0,25 н. розчину H2SO4 необхідно взяти 6,94 мл 96%-го розчину H2SO4 і довести об’єм розчину до 1 л водою.

Приклад 5. Які обєми 2 М та 6 М розчинів НСІ треба взяти, щоб отримати 500 мл 3 М розчину. Зміною обєму при розчиненні нехтувати.

Розвязання:

Складемо матеріальні баланси обємів розчинів та кількостей молів розчиненої речовини. Позначимо V1 – обєм 2 М розчину, кількість молів кислоти в ньому 2V1; V2 – обєм 6 М розчину, кількість молів кислоти в ньому 6V2; тоді:

V1 + V2 = 0,5

2V1+ 6V2 = 3.0,5 = 1,5.

С цієї системи двох рівнять визначимо V1 та V2 :

V1 = 0,5 – V2 . 2(0,5 – V2) + 6V2 = 1,5. V2 = 0,125 л; V1 =0,5 – 0,125 = 0,375 л.

Відповідь: V2 = 0,125 л; V1 = 0,375 л.

Розчинність характеризує здібність речовини до утворення з розчинником однорідної стійкої системи. Речовини можуть характеризуватися необмеженою розчинністю, тобто змішуватися з розчинником у будь-яких співвідношеннях. Цей процес зумовлено або близькістю хімічних та фізичних властивостей розчинника і розчиненої речовини, або хімічною взаємодією між ними. Але значно частіше зустрічається обмежена розчинність, яка характеризується станом рівноваги між насиченим розчином та надлишком речовини, що розчиняється (G = 0). Насичений розчин – це розчин, у якому розчинена максимальна кількість відповідної речовини за певних зовнішніх умов. Чисельно мірою розчинності речовини є концентрація її насиченого розчину, яка зветься розчинністю (не плутати з розчинністю як фізико-хімічним процесом) і позначається літерою Р. Найчастіше розчинність має розмірність г/100 г розчинника і при 20 С (іноді при 25 С) є табличною величиною. Якщо розчин містить менше розчиненої речовини, ніж потрібно для насичення, то такий розчин зветься ненасиченим. Якщо плавно змінювати умови, наприклад, повільно охолоджувати гарячий розчин, можна отримати пересичений розчин, у якому концентрація розчиненої речовини більше, ніж у насиченому розчини (це стосується розчинів твердих речовин у рідинах). Для таких систем G  0, тому ці розчини не стійкі і за різкої зміни умов (перемішуванні, струшуванні) надлишок розчиненої речовини осаджується.

Приклад 6. При охолодженні 300 г 15%-го розчину частина розчиненої речовини випала у осад і концентрація її стала 8 %. Чому дорівнює маса осаду?

Розвязання:

  1. m (реч.) у 3000 г гарячого розчину – ?

m (реч.) = 300 . 0,15 = 45 (г).

  1. m2О) у 3000 г гарячого розчину – ?

m2О) = 300 45 = 255 (г).

  1. m (реч.) у охолодженому розчині– ?

255 г складає 92 %

m – 8 %; m = (255.8)/92 = 22,2 (г).

  1. m(осад) – ?

m(осад) =m (реч.) – m (реч.) = 45 – 22,2 = 22,8 (г).

Відповідь: m(осад) = 22,8 (г).

За електричною провідністю розчини розподіляють на два види: розчини неелектролітів, що не проводять електричний струм та розчини електролітів, які проводять електричний струм. Слід зазначити, що в технічній літературі часто замість терміну “розчин електроліту” використовується термін “електроліт”.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]