
Тема. «Абетка кольору: хроматичні та ахроматичні кольори» (1 клас)
Мета. Освітня: закріплювати розуміння учнями понять: «спектральне коло», «основний колір», «змішаний колір»; ознайомлювати учнів із поняттями: «світліший», «темніший», «колірний тон»; закріплювати навички створення необхідного кольору змішуванням кольорів; навчати правильно розташовувати зображення на аркуші; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати кольори;
розвивальна: розвивати дрібну моторику руки, образне мислення, уяву, фантазію, спостережливість, зорову пам'ять, художній смак;
виховна: виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до виконання творчих робіт з образотворчого мистецтва.
Тип уроку: урок закріплення умінь і навичок.
Вид художньо – практичної роботи: робота на площині – Чарівна веселка.
Матеріали та обладнання:
для вчителя: образотворчий ряд: навчальні плакати; малюнки та фотографії веселки; репродукції картин відомих художників; навчальні роботиз методичного фонду; таблиці хроматичних та ахроматичних кольорів; повітряні кульки — червоні та сині; музичний ряд: магнітофон,
аудіозапис п’єси П. Чайковського «Пори року. Вересень»; літературний
ряд: вірш Л. Кондрацької «Веселка».
для учнів: альбом для малювання, простий олівець, гумка, гуаш, пензлі № 4, 6, ємність для води, серветки для витирання рук і пензлів, палітра.
Очікуваний результат: розуміння учнями таких понять як: спектральне коло», «основний колір», «змішаний колір», «світліший», «темніший», «колірний тон»; учні повинні вміти правильно розташовувати зображення на аркуші, сприймати й аналізувати кольори, а також вміти розрізнити хроматичні кольори від ахроматичних; чітко знати, які кольори ми відносимо до хроматичних, а які до ахроматичних; старанне виконання творчої роботи – «Чарівна веселка».
Хід уроку - Підготовчий (загальнокорекційний) етап
І. Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок,
Всім пора нам на урок,
Встаньте всі рівненько,
Привітаємось гарненько:
«Добрий день!».
Активізація уваги (нервово – психологічна підготовка учнів до уроку).
Діти , а зараз зосередьтеся і уважно погляньте на дошку, що ви бачите? (плакати, картини, малюнки та фотографії веселки, таблиці кольорів). Добре молодці! А давайте поговоримо про веселку. Що ви можете розказати про неї, якою вона є? (кольоровою). А скільки кольорів має веселка? (7). Коли вона з’являється? ( після дощу).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
- З якими кольорами ми нещодавно познайомилися?
- На які дві групи їх поділяють художники? Чому?
- Які кольори необхідно змішати, щоб отримати зелену фарбу (оранжеву, фіолетову)?
- Які матеріали та інструменти знадобляться для малювання фарбами?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, тема нашого сьогоднішнього уроку є такою: Абетка кольору: хроматичні та ахроматичні кольори. Таким чином ми повинні сьогодні з вами на уроці насамперед дізнатись, що таке хроматичні і ахроматичні кольори; які кольори ми відносимо до хроматичних, а які до ахроматичних, а також під час уроку ви повинні намалювати малюнок чарівної веселки. Але ще хочу зазначити, що хроматичні кольори – це і кольори нашої з вами веселки, яку ви сьогодні намалюєте. До них відносимо: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. А до ахроматичних відносимо: білий, чорний і відтінки сірого кольору. Отже, будьте всі уважні розпочинаємо наш урок і будемо старанно працювати.
У ч и т е л ь. Уявіть, що веселки можна торкнутися рукою.
- Яка вона на дотик?
- А на смак?
- Як ви вважаєте, чим пахне веселка?
(За наявності часу доцільно прочитати дітям вірш Л. Кондрацької «Веселка»)
- Основний етап
ІV. Викладення нового навчального матеріалу
Бесіда
- А чи знаєте ви, які кольори є у веселки?
- Чи з усіма кольорами веселки ми ознайомились? (Ні)
- На яку зі знайомих нам фарб схожий блакитний колір? (На синю)
Візьмемо синю повітряну кульку і почнемо її надувати. Чим більшою стає
кулька, тим стає світлішою. Як ви вважаєте, чому? (Кулька розтягується і шар кольорової гуми стає тоншим).
На малюнку в робочому зошиті — чотири кульки. Зафарбуємо першу
кульку синьою фарбою. Для цього наберемо на вологий пензлик синьої фарби
і прикладемо пензлик до середини зображення. Тепер коловим рухом зверху
вниз зафарбуємо простір усередині контура, не виходячи за межі малюнка.
Спробуймо наступну кульку зробити блакитною!
Візьмемо на палітру краплину синьої фарби. Як слід вимиємо пензлик
і наберемо на нього білої фарби. Додамо її на палітру до синьої фарби і змішаємо. Колір змінився — він став світлішим. Ми отримали блакитну фарбу.
Зафарбуймо другу кульку блакитною фарбою!
- Як ви вважаєте, що робить біла фарба, коли ми додаємо її до будь-якого ко-
льору? (Вона робить його світлішим.)
Якщо ми додамо більше білої фарби, колір стане світлішим, а якщо
більше синьої — темнішим. Художники називають це колірним тоном.
- А який колір вийде, якщо ми додамо білої фарби до червоної? (Рожевий)
Зафарбуємо третю кульку червоною фарбою. Спробуємо наступну кульку
зробити рожевою. Візьмемо на палітру краплю червоної фарби. Як слід вимиємо пензлик і наберемо на нього білої фарби. Додамо її на палітру до червоної фарби і змішаємо. У нас вийшов рожевий колір. Зафарбуємо четверту кульку рожевою фарбою. Тепер у нас є всі кольори, щоб намалювати справжню веселку.