Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
уроки англійської 7.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
921.09 Кб
Скачать

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання: впр.4 ст. 65

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів

Урок 36

Тема. Контроль оцінювання. Текст “At a Party”

Мета: - перевірити навички аудіювання та письмового мовлення;

- навчити учнів самостійному виконанню завдань тестового характеру, правильному вибору комунікативних завдань;

- виховувати позитивне ставлення до навчання;

- розвивати мовну здогадку і логічність висловлювання.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Привітання

ІІ. Підготовка до іноземного мовлення.

Фонетична й мовленнєва зарядка

ІІІ. Основна частина уроку

At a party

It was a few days before Christmas, so when then the office closed at half past five, most of the young men and typists stayed and had a party. They ate and drank, danced and sang songs and nobody wanted to go home. But Joe had a wife at home and lived quite a long way from the city. Every few minutes he looked at his watch and at last when it was very late he began to leave. ”Joe!” shouted his friends.” Are you leaving? Why don’t you stay and enjoy the party?” “I am only going down to the station to miss the train back home. I will be back here in a few minutes”.

Level A: Listen and write down the translation of the story.

Level B: Listen, write down the translation of the story and make up 6 special questions to the text.

Level C: translate into English:

Більшість молодих людей вирішили залишитися і провести вечірку.

Було дуже весело і ніхто не хотів повертатися додому.

Джо мешкав досить далеко від міста.

Він постійно дивився на годинник і нарешті вийшов.

Друзі здивувалися такій поведінці Джо і почали його питати.

Джо відповів, що піде до станції лише для того, щоб спізнитися на потяг.

До Різдва залишилося лише декілька днів.

Level D: Listen and write the rendering of the story if you were Joe.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання:

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів

Урок 37

Тема: Вади здоров’я. Порядок слів у простому реченні.

Мета: - вдосконалювати навички читання та усного мовлення з даної теми;

- формувати навички вживання нових ЛО в ММ і ДМ учнів у лексико – граматичних структурах;

- формувати навички групової та парної роботи, відповідальності за доручену справу, колективізму та толерантності;

- сприяти розвитку аналітичного та критичного мислення;

- розвивати кмітливість і пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Привітання

ІІ. Підготовка до іноземного мовлення.

Фонетична й мовленнєва зарядка

ІІІ. Основна частина уроку

a) Впр.1ст.66-discuss the following questions:

What does the word disability mean?

What’s the meaning of prefix-dis in the words disorder, disappear, discomfort?

What does the term disability mean?

What kinds of disabilities do some people have?

Why do some people have disabilities?

Can disabilities be cured?

b) blind сліпий

deaf глухий

disability неспроможність щось робити

disabled person людина з фізичними вадами

handicapped який має вади

mute німий

wheelchair інвалідна коляска

c) Впр.2 ст. 66 Try some experiments. Let several students take part in each of them. Then discuss how it feels to be disabled.

d) Впр.2 ст. 66- Look at the list of activities in which disabled

people may have problems:

watching TV getting on and off the bus

using the telephone reading books

getting dressed and undressed taking things

getting to plаces writing

going shopping remembering things

cooking exercising

communicating crossing the street

studying listening to music

e) Впр.4ст. 66-Look at the picture and find all places where a disabled person may have problems

f) “ Personal Questions”

During the draft times in the USA to get the lowest IQ possible a prospective draftee answered some personal questions like this:

“ Name?” “Yes.”

“Address?” “Here.”

“Age?” “Constantly.”

“Sex?” “Occasionally.”

“Occupation?” “Clock watcher.”

“Parents?” “Two.”

“Medical history?” “Don’t read them – waiting for a movie.”

“Medical Definition”

An Army nurse was asked at an exam, “What is a blood vessel?”

She replied, “A pirate ship.”

g) Music and Health: many young people like to listen to music everywhere they go, but loud music is a new health problem.

A decibel (d B) is a unit which measures how loud a sound is.

Here are the decibel counts for some everyday activities:

Sound Decibel level (d B)

whispering 30

normal 60

busy street 70

noisy factory 90

jet plane overhead 100

thunder 110

pop concert (near speakers) 120

A sound level of 120 d B causes pain.

Doctors have found that 8 hours of listening to noises above 90 decibels results in a temporary loss of hearing and only 2 hours spent in 100 decibel noise causes permanent damage.