
- •Патофизиология-2. «қан түзуші жүйе» модулі.
- •Дәрістер жинағы
- •Гемостаздың бұзылу түрлері
- •Геморрагиялық синдром
- •Вазопатиялар
- •Тромбоцитопатиялар – тромбоциттердің сапалық өзгерістері (қызметтерінің бүзылыстары)
- •Тромбоцитопениялар мен тромбоцитопатиялардың салдарлары:
- •Коагулопатиялар
- •Даму тетіктері:
- •Антикоагулянттардың артықшылығы:
- •Фибринолиздің артып кетуі:
- •Ангиогемофилия –Виллебранд ауруы
- •Тәжірибелік сабақтарға арналған әдістемелік ұсыныстар
- •Сабақтың жүргізілу реті
- •Тәжірибелік жұмыс
- •Анизоцитоз – эритроцит мөлшерінің (диаметр) өзгеруі Анизоцитоз - изменение размера (диаметра) эритроцитов
- •Әдебиеттер
- •Сабақтың жүргізілу реті
- •Тәжірибелік жұмыстар
- •Әдебиеттер
- •Тақырыбы: Қан жүйесі патофизиологиясы бойынша машықтық дағды қалыптастыру. Аралық бақылау
- •Тәжірибелік жұмыстар
- •«Қан жүйесі» модулі бойынша аралық бақылау
- •Кезең – тестілеу
- •Жүре пайда болған жедел гемолиздік анемия
- •Жүре пайда болған жедел гемолиздік анемия
- •Миелоидты типті лейкемоидты серпіліс
- •1.6 Аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарға арналған әдістемелік ұсыныстар (сөж)
- •Әдебиеттер
- •Тест тапсырмалары
Әдебиеттер
Негізгі
Ә.Нұрмұхамбетұлы. Патофизиология. – Алматы; РПО «Кітап», 2007. – С. 297-324.
Ә.Нұрмұхамбетұлы. Клиникалық патофизиология: Оқулық: – Алматы; «Эверо», 2010. – Б. 317-416
Патофизиология учебник / СД. Литвицкий П.Ф. – 4-е изд. – М., ГЭОТАР-МЕД., 2008. – С. 309-318.
Патофизиология//Под ред. Новицкого В.В., Гольдберга Е.Д., Уразовой О.И.– М., ГЭОТАР-МЕД., 2т. 2009.- С. 27-62
Патологическая физиология//Под ред. Зайко Н.Н., Быця Ю.В. - Москва: МЕДпресс-информ, 2004 – С. 351-370
Патофизиология. Основные понятия: учебное пособие. Ефремов А.В.– М., 2008.– С.83-92
Қосымша
6. Нурмухамбетов А.Н. Патофизиология в схемах и таблицах – Кітап, 2004 – С.178-190.
7. Руководство по гематологии//Под ред. А.И Воробьева.- М.: Ньюдиамед, 2007.-1275 с.
8. Шиффман Ф. Дж. Патофизиология крови. Пер. с англ. – М. – СПб: ЗАО «Издательство Бином», «Невский Диалект», 2007 – С.71-123.
9. Л.А. Кузьмина. Гематология детского возраста. М.: 2001.- 400 с.
БАҚЫЛАУ (сынамалық тапсырмаларды орындау)
«Патологиялық физиология бойынша сынамалық тапсырмалар» сынамалық тапсырмалардың нұсқасы // Қазак тіліне аударған М.Б.Байбөрі, редакциялаған Т.П.Ударцева, Н.Н.Рыспекова.– Б 243-270.
№ 2 тақырып: ЛЕЙКОЦИТОЗДАР ЖӘНЕ ЛЕЙКОПЕНИЯЛАР. ЛЕЙКОЗДЫҢ ӘРТҮРІНДЕ ҚАННЫҢ ЖАСУШАЛЫҚ ҚҰРАМЫ МЕН ҚАН ТҮЗІЛУІНІҢ ПАТОФИЗИОЛОГИЯЛЫҚ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ. ГЕМОРРАГИЯЛЫҚ СИНДРОМНЫҢ ПАТОФИЗИОЛОГИЯСЫ
Сабақтың мақсаты:
Лейкоцитоздар мен лейкопениялардың, миело- және лимфопролиферациялық синдромның жалпы этиологиясы мен патогенезі бойынша білімін қалыптастыру, гемограмма мен коагулограммасараптағанда тәжірибелік дағдысын қалыптастыру, топта жұмыс жасағанда коммуникативті дағдыны дамыту
Оқытудың міндеттері:
миело- және лимфопролиферациялық сидромның этиопатогенезі бойынша білімін қалыптастыру
геморрагиялық синдромның этиологиясы мен патогенезі бойынша білімін қалыптастыру
әртүрлі лейкоздарда гемограммаларды сараптау тәжірибелік дағдысын дамыту
коомуникациялық дағдыны қалыптастыру
Тақырыптың негізгі сұрақтары:
Гемобластоздар туралы түсінік
Лейкоздардың этиологиясы мен патогенезі. Қауырт және созылмалы миело- және лимфолейкоздарда қан түзілуі бұзылысы мен қан көрінісі.
Миело- және лимфопролиферациялық синдромның клиникалық көріністерінің патогенезі
Балалардағы лейкоздың ерекшеліктері
Гемостаздың бұзылу түрлері, сипаттамасы. Тромбофилиялар туралы түсінік
Геморрагиялық синдром туралы түсінік. Вазопатиялардың этиопатогенезі
Тромбоцитопатия мен тромбоцитопениялардың этиопатогенезі
Коагулопатиялардың этиопатогенезі
Үйрету және оқыту әдістері: тақырып сұрақтары бойынша пікірталас, шағын топпен жұмыс істеу: гемограммаларды талдау, тестілеу
Сабақтың жүргізілу реті
№ |
Сабақ кезеңдері |
уақыты |
1 |
Ұйымдастыру бөлімі. Түгендеу, сабақтың мақсаты мен міндеттерімен таныстыру, таратылатын материалды тарату |
5 мин |
2 |
1-4 сұрақтар бойынша пікірсайыс |
25 мин |
3 |
№ 1 тапсырманы орындау |
20 мин |
4 |
үзіліс |
10 мин |
5 |
6-7 сұрақтар бойынша пікірсайыс |
50 мин |
6 |
үзіліс |
10 мин |
7 |
8 сұрақтар бойынша пікірсайыс |
30 мин |
8 |
Тестілеу |
10 мин |
9 |
Сабақтарды қорытындылау, құзыреттіліктер бойынша бағалау |
10 мин |