
- •Заняття № 11—12
- •Організаційний момент
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •Призначення технологічних пристроїв токарного верстата.
- •2. Технологія підготовки та кріплення заготовок за допомогою технологічних пристроїв.
- •V. Підсумки уроку
- •VI. Домашнє завдання
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •Практична робота «тренувальні вправи з реєром і мейселем
- •V. Підсумки уроку
- •VI. Домашнє завдання
- •IV. Підсумки уроку
- •V. Домашнє завдання
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •IV. Практична робота «прийоми керування токарно-гвинторізним верстатом»
Заняття № 11—12
Тема. Технологічні пристрої токарного верстата з обробки деревини.
Мета: ознайомити з технологічними пристроями токарного верстата: чашковим, цанговим і трикулачковим патронами, планшайбою, тризубом та способами кріплення заготовок за допомогою цих пристроїв на токарному верстаті; навчити виконувати підготовчі роботи для кріплення заготовок, визначати оптимальні параметри заготовок для виготовлення виробів; навчити виставляти лінійку підручника токарного верстата при виготовленні виробів; дотримуватись правил безпечної праці при виконанні робіт у шкільній майстерні.
Основні поняття: трикулачковий самоцентруючий патрон, тризуб, патрон, цанга, планшайба.
Обладнання: токарний верстат з обробки деревини; чашковий, цанговий, трикулачковий патрони; лінійка, кутник, олівець, пилка, керн, молоток, рубанок, верстак столярний, набір ключів гайкових, набір викруток, саморізи по дереву.
Очікувані результати навчальної діяльності: знання з призначення технологічних пристроїв токарного верстата, способів кріплення з допомогою них заготовок для виготовлення виробів; уміння читати та виконувати графічні зображення виробів (ескізи, креслення, технологічні карти! тощо), визначати оптимальні параметри з можливістю виготовлення виробів на токарному верстаті; уміння готувати ті і кріпити заготовки за допомогою різних технологічних пристроїв для виготовлення виробів з елементами циліндричної, конічної та фігурної форми поверхні; уміння виставляти та регулювати положення лінійки підручника токарного верстата при виготовленні виробів, що мають циліндричну, конічну та фігурну форму поверхні; знання та дотримання правил безпечної праці при кріпленні заготовок за допомогою технологічних пристроїв; уміння розмічати, готувати та кріпити заготовки для виготовлення виробів на токарному верстаті.
Структура заняття
Організаційний момент
Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів
III. Вивчення нового матеріалу
Призначення технологічних пристроїв токарного верстата.
Технологія підготовки та кріплення заготовок за допомогою технологічних пристроїв.
Практична робота «Підготовка верстата до роботи»
Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
ХІД ЗАНЯТТЯ
Організаційний момент
АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ Фронтальна бесіда.
Які технологічні пристрої використовують для свердлильного верстата?
Для чого вони призначені?
Для чого призначений шпиндельний механізм свердлильного та токарного по дереву верстатів?
Як здійснюється процес різання на свердлильному та токарному по дереву верстатах?
У чому відмінність щодо заготовки та різального інструменту під час обробки заготовки на токарному по дереву та свердлильному верстатах?
Учні, оглядаючи свердлильний та токарний по дереву верстати, мають зробити висновок про спільні та відмінні ознаки між ними. Свердлильний верстат має вертикальне розміщення основних вузлів, а токарний — горизонтальне. На свердлильному верстаті процес різання здійснюється подачею різального інструмента до нерухомої, закріпленої на основі або в лещатах, заготовки, а на токарному — навпаки, різання здійснюється за рахунок подачі різального інструмента до заготовки, що обертається. Далі в процесі бесіди з'ясовуються особливості кріплення заготовок на свердлильному верстаті.
Спільним є й те, що в обох випадках заготовкам та інструментам надається певний вид руху, завдяки якому здійснюється обробка заготовки. Відмінним є різні способи кріплення заготовок на токарному і свердлильному верстатах.