
- •Історія виникнення і розвитку технологічного підходу до навчання
- •1.2 Сутність понять “освітні технології ”, “педагогічні технології ”, “технології навчання ”
- •1.3 Структура технології навчання
- •2.1 Традиційні технології навчання географії
- •2.1.1 Технологія програмованого навчання
- •2.1.2 Технологія проблемного навчання
- •2.2 Інноваційні технології навчання географії
- •2.2.1 Інформаційні технології навчання
- •2.2.2 Проектна технологія навчання
- •3.1 Методичні розробки уроків
3.1 Методичні розробки уроків
Урок із використанням нових інформаційних технологій
8 клас
Тема: Зона мішаних лісів України
Мета: формувати уміння розрізняти природні зони рівнинної частини України, характеризувати географічне положення зони, закріпити навички аналізу карт електронного атласу України, вміння складати порівняльну характеристику природної зони за планом; розвивати мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: електронний атлас України, гербарій рослин зони мішаних лісів, слайди краєвидів, представників рослинного і тваринного світу Полісся, зошит з друкованою основою.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ознайомлення учнів з обладнанням, дидактичним матеріалом, формами роботи на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
Назвіть компоненти природи, що складають природні комплекси (грунт, вода, повітря, гірські породи, живі організми)
Що таке природний комплекс? (Природний комплекс – це ділянка з певною однорідністю фізико-географічних умов.)
Які типи природних комплексів є на території України? ( мішанолісові, широколистянолісові, лісостепові, степові, гірсько-лучно-степові, кримські)
Які природні комплекси називають антропогенними? (Це природні комплекси, зміни яких пов’язані з господарською діяльністю людини)
Назвіть приклади антропогенних природних комплексів (сільськогосподарські угіддя, меліоративні системи, водосховища тощо).
Назвіть найбільший природний комплекс на Землі (це географічна оболонка).
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Виведіть на екран монітору вірш Лесі Українки. Прочитайте його. Подивіться на краєвиди зони мішаних лісів. У межах України вона має назву Українське Полісся. Сьогодні ми з вами з’ясуємо, які природні компоненти утворили таку красу природи, як вони пов’язані і взаємодіють між собою. Виведіть на екран монітору тему уроку. Запишіть її до зошитів.
Подивіться на екран. На уроці ви повинні виконати таку роботу:
Навчитися розпізнавати компоненти природи, природні комплекси за допомогою карт електронного атласу.
Згадати план характеристики природної зони.
Скласти таблицю «Характеристика природних компонентів зони мішаних лісів України».
Самостійно зробити висновки щодо взаємодії компонентів природи в природній зоні Українського Полісся.
ІV. Засвоєння і осмислення нових знань
За допомогою електронного атласу виконаємо усну практичну роботу.
Виведіть на екран монітору атлас України, відкрийте карту «Природне районування України». Уважно подивіться, де проходить південна межа зони мішаних лісів.
Виведіть на екран монітору карту «Адміністративний поділ України». Визначте області, які повністю чи частково розташовані у зоні мішаних лісів. (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська, Сумська). Записали у зошитах: межа Українського Полісся проходить через Луцьк, Рівне, Шепетівку, Київ, Ніжин, Батурин, Кролевець. S = 113 тис. км², що складає 20% площі України.
Виведіть на екран карту «Природне районування України». Зробіть висновки щодо розташування зони. (Зона мішаних лісів розташована на півночі України. Простягається із заходу на схід в широтному напрямі.)
Виведіть на екран фізичну карту України. Визначте форми рельєфу Українського Полісся. ( Волинська низовина, Придніпровська низовина; Словенчансько-Овруцький кряж, h = 316 м; північні відроги Волинської височини)
Виведіть на екран монітору карту «Корисні копалини України». Які корисні копалини залягають на території зони мішаних лісів? (граніти, базальти, глина, крейда, пісковики, фосфорити, торф)
Виведіть на екран фізичну карту України. Назвіть найбільші річки та озера Полісся. Чи багато боліт? (Дніпро, Прип’ять, Стир, Случ, Уж, Тетерів, Десна, Шацькі озера. Болота займають 6,3% усієї площі.)
Виведіть на екран карту «Грунти України». Назвіть типи грунтів зони мішаних лісів. (дерново-підзолисті, торфово-болотні, лучні)
Виведіть на екран карту «Клімат України». Визначте середні tº влітку і взимку, кількість опадів.
Виведіть на екран карту «Рослинність». Назвіть основні рослинні угрупування. (хвойні ліси, широколистяні ліси, мішані ліси. Основними породами дерев є: дуб звичайний, береза, вільха, осика, липа.) Розгляньте гербарний матеріал.
Виведіть на екран карту «Тваринний світ». Назвіть основних представників тваринного світу зони Полісся, користуючись умовними знаками карти. (лисиця, вовк, борсук, кріт, білка, зубр, олень благородний, дика свиня; тетерук, рябчик та ін.)
Виведіть на екран слайди «Тварини Полісся».
Виведіть на екран атлас України. Відкрийте карту «Господарство». Визначте, яку господарську діяльність веде людина в зоні мішаних лісів.
V. Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок
За яким планом складається характеристика природної зони?
Практична робота. Складання таблиці «Характеристика природних компонентів зони мішаних лісів».
Назва зони |
Г.П. |
Рельєф |
клімат |
внутрішні води |
грунти |
рослини |
тварини |
|||||||||
|
|
|
tºсіч. |
tºлип. |
опади |
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
При заповненні таблиці дозволяється користуватися текстом електронного атласу. Зробити висновки.
IV. Підсумок уроку
Що ми вивчили на уроці?
Що вам сподобалось?
Що не сподобалось?
Що викликало труднощі?
VII. Домашнє завдання
Прочитати § 38-39.
Відповісти на запитання після параграфа (усно).
Нанести на контурну карту України межу зони мішаних лісів.
Завдання на вибір
підготувати коротку цікаву розповідь на тему «Полісся»
скласти кросворд на тему «Полісся».
підготувати повідомлення про природно-заповідні об’єкти Українського Полісся.
Урок з використанням інтерактивної технології
7 клас
Тема: Країни Африки
Мета: поглибити знання про головні держави Африки, їхнє розміщення, особливості розвитку; вдосконалити практичні вміння характеризувати географічне положення, населення, особливості розвитку найбільших держав Африки; розвивати пізнавальну активність та вміння працювати в групах; виховувати інтерес до географії.
Обладнання: політична карта Африки, ілюстративні матеріали головних держав Африки, підручники, атласи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи і прийоми: тестування, робота в групах, прийом «Мікрофон», «П’ять речень», гра «Географічна мозаїка».
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Привітання з учнями
- Перевірка готовності до уроку
- Перевірка присутності
ІІ. Актуалізація опорних знань
Міні-конкурс «Визначте країну».
Учитель роздає картки із зображенням окремих країн Африки. Завдання полягає в тому, щоб за контурами та іншими додатковими відомостями визначити назву держави.
Усне тестування:
Більшість держав Африки в минулому були:
а) колоніями;
б) незалежними країнами;
в) економічно розвиненими країнами.
2) Найбільша за площею країна Африки:
а) Нігерія;
б) Судан;
в) Кенія.
3) Основа економіки більшості африканських держав:
а) промисловість;
б) освіта;
в) сільське господарство.
4) Найбільш розвиненою державою Африки вважається:
а) Єгипет;
б) Алжир;
в) Південна Африка.
5) Серед країн Африки українські туристи найчастіше відвідують:
а) Чад;
б) Анголу;
в) Єгипет.
Гра «Географічна мозаїка».
Виконується за варіантами (із використанням політичної карти світу).
Установіть відповідність між названими країнами та їхніми столицями.
Варіант 1 Варіант 2
Єгипет 1) Каїр Замбія 1) Ломе
Гвінея 2) Монровія Того 2) Хартум
Ліберія 3) Конкарі Судан 3) Кампала
Малаві 4) Дакар Уганда 4) Аддіс-Абеба
Сенегал 5) Лілонгве Ефіопія 5) Лукаса
Варіант 3 Варіант 4
Ангола 1) Хараре Чад 1) Бамако
Зімбабве 2) Найробі Малі 2) Порто-Ново
Кенія 3) Луанда Бенін 3) Нджамена
Лівія 4) Рабат Ботсвана 4) Масеру
Морокко 5) Тріполі Лесото 5) Габороне
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діялдьності
Дивною та неповторною є історія розвитку кожної держави Африканського континенту. Змішання культур, рас, народів, мов і релігій, необхідність пристосування до своєрідних природних умов створили особливий колорит, своєрідність побуту та традицій африканських народів. У країнах Африки дивним чином поєжнуються риси давніх господарських укладів із сучасними досягненнями цивілізації, пишнота сучасних будівель і гармонія пальмових хатин, сучасні автомобілі та верблюди надорогах. Переживши тривалий періодколонізації, народи Африки змогли зберегти свою самобутність, передаючи з покоління в покоління багатовіковий досвід своїх предків. Подорож африканськими країнами можна порівняти з читанням захоплюючого пригодницького роману, кожний розділ якого приховує безліч інтриг, нерозгаданих таємниць.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Презентація країни (робота в групах).
Кожна група заздалегідь підготувала презентацію однієї з країн Африки. Поділіться, будь ласка, своїми враженнями від мандрівки. Презентує країну один представник від групи, інші записують основні відомості про представлеі країни.
Група 1.
Єгипет.
Площа: 1 млн км²; населення: 69 млн осіб; офіційна мова арабська.
Єгипет – колиска людської цивілізації. Він відомий насамперед величними пам’ятками давньої культури, вік яких досягає 5 тис. років. Єгипет належить до небагатьох країн світу, територія яких розташована на двох континентах – на північному сході Африки і на Синайському півострові в Азії. Більш як 90% території країни займає посушлива пустеля, розділена Нілом на дві частини. Із найдавніших часів Ніл був для єгиптян джерелом води та головною транспортною артерією. І в наші дні майже все населення Єгипту зосереджено в долині й дельті Нілу. На родячих мулистих берегах річки єгиптяни вирощують бавовник, кукурудзу, пшеницю, цукрову тростину, овочі і фініки. Із галузей промисловості в Єгипті розвинені видобувна (видобування нафти, залізної руди, фосфоритів, марганцю), машинобудування, харчова, хімічна. Галузь, яка приносить Єгипту значні прибутки, - туризм. Країну щороку відвідують майже 4 млн туристів, які бажають побачити піраміди, залишки давніх міст, здійснити подорож Нілом, викупатися в теплих водах Червоного моря.
Столиця Єгипту – Каїр (7 млн осіб) – найбільше місто в Африці. Це великий промислови, транспортний і культурний центр країни. У Каїрі є університет, працює багато музеїв. У Каїрській національній бібліотеці зберігаються давні рукописи.
Група 2.
Алжир.
Площа: 2,4 млн км²; населення: 32,5 млн осіб; офіційна мова: арабська.
Алжир – африканська країна з найбагатшою історією та архітектурною спадщиною. Саме на території Алжиру наприкінці ХІІ ст. до н. е. виникли поселення фінікійців, а в І ст. до н. е. з’явилися римські місиа. Споруди давньоримської епохи є музеями під відкритим небом.
Майже 2/3 території Алжиру займає жарка й майже безлюдна Сахара., тому 90% населення країни проживає на півночі в умовах м’якого субтропічного клімату. Тут вирощують пшеницю, виноград, маслини, цитрусові, інжир, фініки, овочі. Алжирська Сахара багата на цінні корисні копалини. Алжир посідає перше місце в Африці за запасами природного газу, ртутних і вольфрамових руд, нафти. Поряд із видобувними галузями розвинена обробна, харчова промисловість, металургія. Але основним джерелом прибутку є продаж нафти й газу, які трубопроводами, прокладеними по дну середземного моря, постачаються у Європу.
Столиця – місто Алжир (2,3 млн осіб) – найбільший економічний, транспортний і культурний центр країни. Він розташований амфітеатром на схилах невисоких гір на західному березі Алжирської бухти. У місті поряд із сучасними кварталами збереглися будови часів панування над Алжиром Османської Імперії від кінця ХVІ до поч. ХVІІ ст. – мечеті, медресе, цитаделі, житлові будинки. У столиці працює метро, машонобудівні, нафтопереробні, текстильні, швейні ті інші підприємства, багато театрів, музеїв.
Група 3.
Ефіопія.
Площа: 1,09 млн км²; населення: 66,1 млн осіб; офіційна мова: ахмарська.
Ефіопія одна з найдавніших держав світу. Її історія сягає своїм корінням в далекі часи біблійного Савського царства. Пізніше на цій території існувало королівство аксум (до VІІ ст. до н.е.), із часів якого Ефіопія розвивається як християнська країна, але на її окраїнах виникли й мусульманські держави.
Ефіопія – країна дивовижної краси! Після безкраїх пустельних просторів Єгипту й Алжиру мальовничі обриси Ефіопського нагір’я нагадують іншу планету. Клімат Ефіопії субекваторіальний, сезонно вологий. Східні райони займає напівпустельна рівнина, а на Ефіопському нагір’ї кліматичні умови дуже залежать від висоти місцевості. У горах навіть трапляються нічні заморозки.
В Ефіопії дуже багатий тваринний світ. Без особливих зусиль тут можна сфотографувати на волі бегемотів, мавп, а якщо посщастить, то й крокодилів.
На родючих грунтах – гірських червоноземах, ефіопські селяни вирощують пшеницю, ячмінь, просо, сорго, кукурудзу. У гірській провінції Каффа вирощують кавові дерева. Важливою галуззю сільського господарства є тваринництво. Розводять овець, кіз, зебу, ослів, верблюдів. Промисловість в Ефіопії розвинена слабко. Добувають золото, платину, марганцеву руду, калійну сіль. Є підприємства харчової, шкіряно-взуттєвої, текстильної промисловості.
Ефіопію вважають батьківщиною кави. З Африки кава потрапила на Близький Схід, а пізніше поширилась по всьому світі.
Столиця держави – Аддіс-Абеба, що в перекладі з ахмарської означає «нова квітка». Столиця вражає своєрідністю архітектури.
Група 4.
Нігерія.
Площа: 923,8 тис. км²; населення: 130.8 млн осіб; офіційна мова: англійська.
Найбільш багатонаселена та багатонаціональна країні Африкм – Нігерія. У 2005 р. тут проживало 130,8 млн жителів. А ще в1962 р.цей показник становив 63 млн осіб. За період трохи більш як 40 років населення країни подвоїлося й продовжує збільшуватися в наш час.
Від 1914 до 1960 р.нігерія була британською колонією.
Річка Нігер – головна водна артерія країни – перетинає її з північного заходу на південний схід і поділяє її на дві частини: південну – низовинну і північну – яка складається з плоскогір’їв і східчастих плато. Клімат майже по всій території Нігерії екваторіальний і субекваторіальний. На півночі кількість опадів помітно зменшується. Майже половину території за ймає високотравна савана – ідеальне середовище для життя жирафів, носорогів, антилоп, численних видів мавп. Різноманітний тваринний світ охороняється в численних національних парках і заповідниках.
Нігерія – сільськогосподарська країна з розвиненою нафтовидобувною промисловістю. Головні сільськогосподарські культури – какао. Бавовник, арахіс, цукрова тростина, олійна пальма. Нігерія – один із провідних світових виробників нафти. Розробкою нафтових родовищ займаються в основному іноземні компанії.
У Нігерії більш як 50 міст із населенням понад 100 тис. осіб, однак більшість із них за зовнішнім виглядом нагадують величезні села. Найбільше місто – Лагос (4 млн осіб) – колишня столиця, промисловий, культурний і торговий центр країни. У місті зосереджена майже половина промислових підприємств країни.
Сучасна столиця – Абуджа з населенням лише 240 тис. жителів була побудованаспеціально як головний адміністративний центр країни.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Творча лабораторія ( продовження роботи в групах).
Створіть власний герб країни, яку презентували та поясніть його елементи.
VI. Підсумок уроку
Прийом «П’ять речень»
Кожна група п’ятьма реченнями робить висновки про особливості країн Африки.
Прийом «Мікрофон».
Обговорення результатів роботи. Учні висловлюють свої думки щодорезультатів проведеної роботи.
VII. Домашнє завдання
Опрацюйте § 26 підручника.
Складіть порівняльну характеристику природи, населення та його господарської діяльності таких країн, як Єгипет та Південна Африка. Поясніть причини відмінностей.
Здійсніть уявну подорож уздовж меридіану 20º сх. д. з півночі на південь. Розкажіть, які країни ви будете перетинати, із представниками яких народів зустрінетеся. Зверніть увагу на особливості культури й побуту, господарської діяльності.
Підготуйтеся до тематичного оцінювання.
Висновки
Дослідження з даної теми показали, що поняття освітньої технології у педагогічній та методичній науці перебуває в стадії формування. У методиці викладання географії накопичилось багато проблем, які потребують спеціальних досліджень: співвідношення теоретичних положень і досягнень практики; оновлення методів, засобів і форм організації навчання.
Остання проблема тісно пов’язана з розробкою і застосуванням у навчальному процесі нових педагогічних технологій, які детально визначають алгоритм застосування дидактичних інструментів, сприяють досягненню запрограмованого навчального результату.
При роботі з науковою літературою мені вдалося визначити основні етапи історичного розвитку технологічного підходу до навчання. Також вдалося визначити відмінності між поняттями «освітні технології», «педагогічні технології» та «технології навчання», дослідження яких забезпечує прийняття виваженого рішення про доцільність впровадження конкретної технології навчання.
У роботі приділено увагу дослідженню окремих технологій навчання географії та особливостям їх використання на уроках. Також мною розроблені конспекти уроків з використанням інноваційних технологій.
При роботі над даною темою виявилось, що підручників та посібників в яких би детально були описані сучасні технології навчання в географії зовсім небагато, тому в основному довелося працювати з періодичною літературою. Значну увагу у періодичній літературі приділено технологіям проблемного навчання, інформаційним та інтерактивним технологіям.
Особливу увагу варто приділити інтерактивним технологіям, так як вони на уроках географії допомагають вчителеві домогтися поставленої мети, створюють творчу й змагальну атмосферу в класі, виховують навички взаємоконтролю, самоконтролю, готують до практичної трудової діяльності. Саме такий вид технології найчастіше використовувався мною під час проведення уроків на педагогічній практиці.
На мою думку дослідження даної теми можна продовжувати, так як деякі технології навчання географії лише нещодавно почали використовуватися у навчальному процесі або їм не приділено належної уваги.
Список використаної літератури:
1. Вішнікіна Л. Нові навчальні технології в географії // Краєзнавство. Географія. Туризм.- 2007, №1. – С.7-10.
2. Гарус Л. Інтерактивні технології навчання на уроках географії // Краєзнавство. Географія. Туризм. -2005, №33. – С. 3-9.
3. Захарова И. Г. Информационные технологии в образовании. – М.: Академия, 2003. – 102 с.
4. Інновація на уроках географії: з досвіду учасників конкурсу “Учитель року”. Нестандартні уроки. – Харків: Основа.- 2007. – 157 с.
5. Інноваційні педагогічні технології: Навчальний посібник / Ілона Дичківська,. – К.: Академвидав.- 2004. – 351 с.
6. Кобернік С., Терепищий С. Метод проектів як прояв сучасної філософії освіти в шкільних курсах географії // Географія та основи економіки в школі.- 2007, №4. – С. 2-7.
7. Корнєєв В. П. Технології в навчанні географії. – Х.: Основа, 2004. – 112 с.
8. Кошова Т. П. Інформаційні технології у навчанні географії // Географія.- 2009, №2. – С. 2-6.
9. Нові технології навчання: науково-методичний збірник / Редкол.: В. М. Доній та ін.; М-во освіти України – К: ІСДО, 1995.
10. Освітні технології: навчально-методичний посібник / О. М. Пєхота, А. З. Кіктенко, О. М. Любарська та ін.; За ред. О. М. Пєхоти. – К.: Вид-во А.С.К., 2003. – 255 с.
11. Проблемне навчання географії / В. П. Корнєєв, О. В. Корнєєв, Л. І. Круглик, О. М. Топузов – Харків: Основа.- 2008. – 92 с.
12. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Науково-методичний посібник / О. Пометун., Л. Пироженко – К.: А.С.К., 2004.
13. Топузов О. Методи проблемного навчання в процесі викладання географії // Географія та основи економіки в школі.- 2007, № 11-12. С. 35-39.
14. Уроки географії. Від класики – до сучасних технологій / За ред. Корнєєва
Размещено на Allbest.ru