- •Програма адаптації дітей до середньої школи "перший раз у п'ятий клас" Сценарій тренінгу Заняття 1 Створення групи
- •Вправа - розминка „Якщо весело живеться, роби так"
- •Хід заняття:
- •Заняття 2 Здраствуй, п'ятий клас!
- •Хід заняття:
- •Заняття з Знаходимо друзів
- •Заняття 5 Що допоможе мені вчитися?
- •Заняття 6 Чи легко бути учнем?
- •Притча про чоботаря
- •Заняття 8-9 Чи важко бути справжнім вчителем?
- •Заняття 10-11 Конфлікт або взаємодія?
- •Заняття 12 Робота з негативними переживаннями
- •Хід заняття: Вправа „Як реагувати на образливе зауваження?"
Заняття 12 Робота з негативними переживаннями
Мета:
підвищення емоційної стійкості дітей;
формування навичок прийняття власних негативних емоцій;
формування вміння адекватно сприймати образливі зауваження.
Матеріали: плакат із зображеннями емоцій; альбомні аркуші, кольорові воскові крейди або олівці, пов'язки на очі (для вправи „Знайомство із закритими очима" й „Малюємо образу"). Вітання
Обговорення домашнього завдання
Перемішайте малюнки й розкладіть їх так, щоб зручно було розглядати. Дуже часто відчуття щастя пов'язане в дітей з гарними оцінками, з успішністю в школі, перемогою в спортивних змаганнях, з виступом на сцені. Зверніть увагу дітей на те, (1) які малюнки зустрічаються найчастіше, (2) чим відрізняються малюнки (у кожного - своє переживання щастя). Вислухайте кілька розповідей дітей, а потім запитаєте: „Хто найщасливіший з тих, кого ви знаєте? Що робить цю людину щасливою? Деякі люди рідко радіють, яку пораду ви могли б їм дати?" Попросіть дітей навести приклад найщасливішого моменту в їхньому житті. Запитайте: „Що допомогло б вам бути щасливими? Як ви могли б допомогти оточуючим людям відчути себе щасливішими?"
Хід заняття: Вправа „Як реагувати на образливе зауваження?"
Обговоріть із дітьми, що таке образа, образливе зауваження. Наведіть приклади таких зауважень, згадайте образливі ситуації, які ви самі пережили або спостерігали з боку. Запитайте дітей, що вони можуть сказати або зробити у відповідь на образливе зауваження. Запишіть на дошці варіанти відповідей.
Попросіть дітей розіграти образливі ситуації, які вони пригадали, обговоріть можливі шляхи виходу з конфлікту. Потім можна розглянути 1-2 ситуації з „Чаші почуттів". Запитання для дискусії.
Який із запропонованих варіантів відповідей характеризує людину як упевнену (невпевнену, агресивну)?
Що можна сказати про людей, які кривдять інших, що вони самі відчувають у цей момент? (Можна розділити це заняття на два, приді-
ливши більше часу аналізу конкретних проблем дітей).
Як ставитеся до кривдника?
Як довго зберігаються образи?
Чи бувають „справедливі" й „несправедливі" образи?
Як висловити образу?
Вправа „Малюємо образу"
Попросіть дітей пригадати випадки, коли вони відчули сильну образу. Запитайте, коли це було, де, хто там був. Нехай діти намалюють свою образу.
Обговоріть малюнки бажаючих. Чи є в них щось загальне? Вправа на релаксацію
Виконаєте разом із дітьми наступні дії: заплющіть очі, зосередьтеся на своєму подиху, уявіть, що в руках у вас сильно затиснута в кулак образа, відчуйте напругу в кистях, напружте руки. Відчуйте напругу й у кисті, і у всій руці. Розтисніть кулак, розслабте м'язи, відпустіть образи, щоб вони впали й розсипалися на дрібні частини. Розслабте руку. Ваша образа зникла.
Вправа „Знайомство із закритими очима" психолог: „Зараз вам надається можливість довідатися що- небудь нове один про одного незвичайним чином. Для цього потрібно об'єднатися в пари, сісти на стільці, повернувшись обличчям один до одного, заплющити очі. Не можна відкривати очей доти, доки не буде дозволено. Якщо всш важко тримати очі заплющеними, надягніть пов'язку".
Коли група об'єднається в пари кожна дитина заплющить очі, перемішайте пари, обережно переміщуючи учасників до нового місця. Закінчивши переміщення, запропонуйте дітям випростати руки вперед і знайти руки свого партнера, потім познайомитися руками (1 хв), посваритися (1 хв), помиритися (1 хв), подружитися (1 хв), підтримати один одного (1 хв).
Одразу після закінчення вправи діти малюють свої відчуття. Потім попросіть дітей відповісти на запитання:
Що ви відчували в момент знайомства?
Що було найбільш приємним?
Що вас здивувало?
Що було легше робити?
Чого не хотілося робити?
Які почуття викликали у вас дотики до рук партнера?
Що ви можете сказати про партнера? Запропонуйте бажаючим розповісти про свої малюнки й вгадати, хто був їхнім партнером.
Обговорення підсумків зустрічі
Ус: учасники висловлюються про те, що сподобалося, здивувало, обрадувало на занятті, що вийшло, чим задоволені, які почуття виникали і які питання залишилися невирішеними. Домашнє завдання
Принести бланки „Мої цілі", які заповнювали на другому занятті. Прощання
Заняття 13 Ставимо цілі
Мета:
допомогти дітям в осмисленні особистих цілей на період навчання в п'ятому класі;
підвести підсумки роботи групи.
Матеріали:
зображення символу „Інь-Янь" (для вправи „Інь і Янь");
м'яч (для вправи „Ставимо цілі"); невеликі аркуші паперу за кількістю учасників тренінгу на кожну дитину (для вправи „Доброзичливе послання");
бланки „Мої цілі", заповнені дітьми на занятті 2;
аркуші ватману (4-5).
Вітання
Вправа „Визнач, наскільки ги віриш у себе, у свої сили"
Прочитайте дітям наступні твердження й попросіть оцінити їх. Якщо твердження вірне, то діти повинні підняти великий палець вгору, якщо ж твердження не підходить, палець варто опустити донизу. Твердження:
Зазвичай, і вранці, і ввечері я в гарному настрої.
Мені подобається моє відображення в дзеркалі.
Я дуже люблю школу.
У моєму житті багато гарного.
Я - оптиміст (оптимістка).
Я можу посміятися над своїми помилками.
У моєму житті майже нічого не треба змінювати в кращий бік.
Я - цікава особистість.
Мені подобаються ті зміни, які відбулися із мною.
Я - добрий і люблячий.
Мої друзі цінують мою думку.
Я задоволений собою.
Я не боюся висловлювати свої почуття.
У мене цікаве й веселе життя.
Психолог: ,Якщо ти погодився з більшістю тверджень, виходить, ти цілком упевнений у своїх стах і багато чого можеш зробити самостійно. Якщо ж більше було таких, з якими ти не згодний, не засмучуйся, у тебе ще все попереду!"
Хід заняття:
Вправа "Інь і Янь"
Вправа допомагає дітям усвідомити й прийняти свої переваги й
недоліки.
Психолог: „Інь і Янь — це древній китайський символ, що позначає протилежності: чорну й білу, погане й гарне, небезпеку й удачу. У кожній ситуації, у кожній події, у кожної людини є свої переваги й недоліки, „плюси" й „мінуси". Поміркуйте про дві-три свої позитивні й негативні якості. Нехай кожен намалює символ Інь-Янь на аркуші паперу й запише свої переваги (у тій частині символу, де стоїть знак „ + ") і недоліки (у тій частині, де стоїть знак „-„)".
Обов'язково намалюйте свій символ Інь-Янь і покажіть його дітям. Почепіть малюнки групи на стенд, якщо діти не будуть заперечувати.
Діти прекрасно знають свої слабкі сторони, але не завжди готові говорити про них. Цей варіант вправи краще запропонувати на останніх заняттях, коли в дітей уже сформоване почуття довіри один до одного.
Якщо ви відчуваєте, що діти ще не дуже готові обговорювати свої переваги й недоліки, можна запропонувати їм один із варіантів групового виконання цієї вправи: попросіть дівчаток написати позитивні твердження про хлопчиків свого класу й навпаки.
Звичайно дівчатка більш щедрі на компліменти, а хлопчики більше одностайні у своїй думці. Дана вправа виконується дітьми з величезним задоволенням.
Вправа „Ставимо цілі"
Ця вправа сприяє усвідомленню результатів тренінгу, постановці нових цілей.
Попросіть дітей передавати один одному м'яч, завершуючи при цьому наступні речення:
Я хочу краще...
Я хочу довідатися...
Щоб краще про себе піклуватися, я можу...
Щоб краще ладити з іншими, я можу...
У школі я хочу...
У школі я можу...
Удома я хочу...
Попросіть дітей покласти перед собою бланки „Мої цілі", на яких вони записували свої цілі на початку тренінгу. Обговоріть, яких результатів удалося домогтися за час занять, яких цілей удалося досягти. Нехай вони допишуть нові цілі.
Зберіть малюнки. Через місяць (на класній годині або занятті психологічної групи) їх можна знову роздати дітям, щоб довідатися, що змінилося, які кроки були початі для досягнення цілей.
Завершується робота колективним малюванням у мікрогрупах по 3-4 чоловіки. Кожній мікрогрупі видається по одному аркуші ватману. Запропонуйте тему спільного малюнка (наприклад, „Світ, у якому хотілося б жити" або „Школа, у якій хотілося б учитися" і т.п.).
Вправа „Доброзичливе послання"
Попросіть дітей написати доброзичливе послання кожному учневі в групі. Уточніть, що це послання може містити комплімент, яке-небудь побажання або подяку. Попросіть дітей згадати про їхню взаємодію один з одним на ваших заняттях, згадати приємні моменти спілкування.
Обговорення підсумків тренінгу
Зверніть увагу дітей на ті знання й уміння, яких вони набули за час тренінгу. Бажано кожного учасника нагородити грамотою за ті або інші досягнення.
Прощання
Список використаної літератури:
Битянова М. Организация психологической работьі в школе. — М.: совершенство, 1998.
Вачков И.В. Групповьіе меотодьі в работе школьного психолога. - М.:Ось - 89, 2002.
Игрьі, обучение, тренинг, досуг. Педагогические игрьі. // Под. ред. Петрусинского. Кн.. 1-4; - М.: "Новая школа", 1994.
Истратов О.Н.,. Зксакусто Т.В.. Справочник психолога средней шко- льі. Ростов-на-Дону: «Феникс», 2003.
Коблик Е.Г. Программа адаптации детей к средней школе "Первьій раз в пятьій клас!" / Практична психологія та соціальна робота, 2005. -№5, с.29 - 36; №6, с.9-17.
Мухина В.С. Возрастная психология: феноменологія развития детст- во, отрочество. - М.: "Академия", 1997.
Самоуки на Н.В. Игрьі в которьіе играют. - Дубна: "Феникс", 1996.
Цукерман Г.А. Десяти-двенадцатилетние школьники: "ничья земля" в возрастной психологи / Вопросьі психологии, 1998,№10с. 17-31.
