Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Перший раз у 1клас 4.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
179.71 Кб
Скачать

Заняття 10-11 Конфлікт або взаємодія?

Мета:

  • розвивати навички спілкування й вирішення конфліктів;

  • навчити дітей умінню вільно, не боячись несхвалення, висловлюва­ти свої думки.

Матеріали:

  • невелика чаша, глечик або горщик, плакат із зображенням емоцій (наприклад, плакат „Що ти зараз відчуваєш?" видавництва „Гене­зис");

  • м'яч (для вправи „Назви почуття");

  • стіл, стільці, призи, наприклад, дві ручки або шоколадки (для вправи „Конфлікт або взаємодія?");

  • плакат з „Правилами обговорення" (для вправи „Як вирішувати кон­фліктні ситуації"").

Вітання Розминка

Вправа „Назви почуття"

Передаючи м'яч один одному по колу, назвіть почуття: одне — по­зитивне, інше - негативне.

Обговорення домашнього завдання

Запропонуйте бажаючим прочитати свої статті про вчителя, у яко­го вони брали інтерн'ю (не більше двох статей).

Психолог: „Вдома кожний з вас повинен був написати запи­тання, які вас найбільше цікавлять з приводу взаємин із учителями й однокласниками. У мене на столі стоїть чаша. Покладіть у неї записки з питаннями. Ця чаша, назвемо її „ Чаша почуттів", буде в моєму кабінеті постійно, і ви зможете протягом тижня опускати в неї питання, які будуть у вас виникати. На наступних заняттях ми будемо брати навмання по 2-3 запитання з чаші, щоб обгово­рити їх з усією групою й знайти вирішення проблеми".

Хід заняття: Вправа „Конфлікт або взаємодія?"

Мета цієї вправи — продемонструвати дітям, що часто люди став­ляться до життєвих ситуацій як до змагань, у яких є переможці й ті, що програли.

Учасники розсідаються парами за столами напроти один одного. Психолог: ..Ваше завдання - за ЗО секунд покласти руку парт­нера якнайбільше разів на стіл. Як тільки його рука торкнеться стола, повертайтеся у вихідне положення й починайте знову. Приз дістанеться тій парі, що набере найбільше балів (1 торкання - 1 бал) ".

Більшості пар доведеться боротися за кожне очко, але деякі учас­ники не будуть чинити ніякого опору тому, хто нахиляє їхню руку, а б\ - дуть самі допомагати в цьому партнерові.

Коли час, відведений на вправу, закінчиться, вручіть призи пере­можцям.

Орієнтовні запитання для дискусії

Обговоріть із дітьми відмінності між парами, які змагалися й які діяли спільно:

  • Як ви міркуєте, чому деякі пари змагалися, а деякі діяли разом?

  • Часто й у реальному житті ми розглядаємо деякі ситуації як змаган­ня - із переможцем і тим, хто переможений, у той час, як спільно можна досягти більших результатів. Згадаєте такі ситуації.

  • Як люди домовляються, хто буде вирішувати, а хто - підкорятися рішенням?

Вправа „Як розв'язувати конфліктні ситуації"

Ця вправа допоможе учням навчитися грамотно й з користю роз­в'язувати конфліктні ситуації; зрозуміти, що завжди існують кілька варі­антів поведінки в конфліктних ситуаціях.

Візьміть „Чашу почуттів" і скажіть наступне: „Те, що в нас нако­пичилися питання із приводу взаємин - добре, хоча б тому, що ви про них не посоромилися написати. Не побоялися несхвалення, а шукаєте рішення в ситуації. Конфлікти - це частина нашого жит­тя. Пропоную вам поміркувати про те, як ми поводимося в конф­лікті. Змагаємося? Програємо? Які почуття викликає в нас супер­ник? Ненавмисні конфлікти призводять до образ, втрати дружби, до вибухів гніву, відчуження. Тому важливо знати, як поводитися в конфліктних ситуаціях. Сьогодні ми будемо вчитися розв 'язувати конфлікти.

Для початку давайте спробуємо разом подумати про те, як найкраще поводитися в певній ситуації, щоб улагодити конфлікт. Я буду називати ситуацію, а ви — обговорювати Ті за наступними правилами ".

Правила обговорення

Розповідайте про будь-які ідеї, що приходять у голову. Не засу­джуйте чужі ідеї.

Висуваючи свої ідеї, використайте вже висловлені. Пропонуйте якнайбільше ідей.

З наступного списку ситуацій виберіть одну й запропонуйте учас­никам обміркувати всі можливі варіанти її вирішення. Записуйте відпо­віді дітей на дошці, і після програвання ситуацій обговорите варіанти, вибравши серед них прийнятні:

  • Хтось дражнить або обзиває тебе.

  • Учитель несправедливо звинувачує тебе в списуванні під час конт­рольної.

  • Батьки на тиждень заборонили тобі ходити гуляти із друзями за бій­ку з молодшим братом.

  • Під час уроків однокласник, що сидить за тобою, постійно штовхає тебе в спину ручкою або кидає в тебе ластик.

  • Після того, як діти запропонують всі можливі варіанти вирішення проблеми, обговоріть, які з них були б найбільш ефективними. Під­кресліть два кращих.

Орієнтовні запитання для дискусії Обговоріть наступні питання:

  • У чому причини конфліктів?

  • Як можна запобігти конфлікту?

  • Що відчувають у ситуації конфлікту скривджений і кривдник?

  • Яка поведінка допомагає з гідністю вийти з конфлікту або не допус­тити його разгорання?

Нехай діти в ролях розіграють конфліктні ситуації з „Чаші почут­тів", придумавши для них щасливий кінець. Обговорення підсумків занять

Обговоріть дії, відчуття всієї групи. Усі учасники висловлюються про те, що сподобалося, здивувало, обрадувало на занятті, що вийшло, чим задоволені, які почуття виникали і які питання залишилися невирі- шеними.

Домашнє завдання

  1. Допишіть свої питання в „Чашу почуттів". Намалюйте почуття, які проявляються під час конфліктів, свої емоції, які вам не подобають­ся.

  2. Намалюйте ситуацію щастя й підготуйте розповідь про неї. Малюнок може бути різним: можна зобразити конкретну ситуацію або просто розфарбувати аркуш, або зобразити щось незрозуміле. Головне, щоб він передавав настрій.

Прощання