- •Програма адаптації дітей до середньої школи "перший раз у п'ятий клас" Сценарій тренінгу Заняття 1 Створення групи
- •Вправа - розминка „Якщо весело живеться, роби так"
- •Хід заняття:
- •Заняття 2 Здраствуй, п'ятий клас!
- •Хід заняття:
- •Заняття з Знаходимо друзів
- •Заняття 5 Що допоможе мені вчитися?
- •Заняття 6 Чи легко бути учнем?
- •Притча про чоботаря
- •Заняття 8-9 Чи важко бути справжнім вчителем?
- •Заняття 10-11 Конфлікт або взаємодія?
- •Заняття 12 Робота з негативними переживаннями
- •Хід заняття: Вправа „Як реагувати на образливе зауваження?"
Заняття 8-9 Чи важко бути справжнім вчителем?
Мета:
розширення й збагачення навичок спілкування з учителями;
формування у дітей адекватного ставлення до оцінки, допомога в усвідомленні критеріїв оцінювання;
корекція мотивації уникнення невдачі в шкільних ситуаціях.
Матеріали: папір, олівці, картка із зображенням геометричних фігур для вправи „Слухаємо уважно". Вітання
Обговорення домашнього завдання
Попросіть дітей розповісти про „магічне перетворення слова".
Хід заняття: Гра „Ідеальний учитель"
Проводиться аналогічно грі „Ідеальний учень" (див. заняття 6). Орієнтовні запитання для дискусії:
Чи важко бути СПРАВЖНІМ учителем? Чому?
Як учні можуть допомогти вчителеві?
Бажано знову поговорити з дітьми про те, „що значить бути сьогоденням" (це питання вони обговорювали на позаминулому занятті).
Вправа „Слухаємо уважно"
Вправа дасть дітям можливість відчути себе в ролі вчителя, навчитися слухати, замислитися над критеріями оцінки роботи.
Попросіть одного з учасників на певний час стати вчителем. Дайте йому картку із зображенням геометричних фігур, не показуючи її нікому із групи. Оголосіть наступні правила:
Інструкції вимовляються тільки один раз (тому що в нас мало часу на уроці). У крайньому випадку (якщо багато чого не розчули) „учитель" може повторити інструкцію, але лише один раз.
Ніхто не ставить „учителеві" жодних запитань (будьте уважні відразу).
Не можна користуватися циркулем, лінійкою або подібними інструментами.
„Учитель" по завершенні роботи всім ставить оцінки.
Попросіть „учителя" стати перед групою і голосно й чітко називати по одній фігурі або лінії. Наприклад: „Намалюйте квадрат із сторонами по 2 дм посередині аркуша"; „Намалюйте усередині квадрата коло тієї ж величини, що й квадрат".
Після того, як учасники закінчать роботу, а „учитель" поставить усім „оцінку", обговоріть із ними наступні питання:
Чи було вам важко виконати завдання?
Чому ви намалювали різні малюнки, одержуючи ті самі інструкції?
Що ускладнювало розуміння інструкції?
Чи уважно ви слухали?
Чи точно звучали інструкції?
Чи важко було зіграти роль учителя? За що можна поставити „відмінно"?
Чи справедливо оцінювалася робота?
Як би ви самі оцінили свою роботу?
ІЦо допомагало або заважало виконати вправу гарно?
Вправа „Інтерв'ю з учителем"
Ця вправа допоможе учням і викладачам краще взнати один одного.
Запропонуйте учням скласти питання для інтерв'ю (для кожного учителя-предметника). Поясніть, що ця вправа допоможе їм краще взнати вчителів.
Вправа виконується у мікрогрупах або всьому класі.
Перед тим, як підготувати запитання для вчителів, діти беруть інтерв'ю у психолога. Важливо бути щирим і відповідати на всі запитання.
Пропонуємо вашій увазі запитання, задані психологові в одній зі
шкіл:
Як вас звати?
Які у вас вимоги до учнів?
Що вам подобається в дітях?
Як ви ставитеся до різних учнів?
Чи подобається вам ваша професія?
Ви добра людина?
У вас є родина?
У вас є тварини?
Як ви поставитеся до того, що у вас у класі сорок чоловік і всі розбещені?
Чи подобалося вам учитися в школі?
Якщо дитина боїться відповідати біля дошки, що ви будете робити?
Якщо учень не виконав домашнє завдання, то що йому за це буде?
Як ви ставитеся до критики?
Чому ви обрали цю професію?
Чи не здається вам, що ви вимагаєте від дітей надто багато?
Як ви поставитеся до того, що вас виженуть із роботи (якщо діти вас не сприймають)?
Якщо учні прогулюють, що ви будете робити?
Якщо ви знаєте, що в класі є злодій, як ви вчините?
Хотіли б ви стати знаменитим педагогом?
Якщо учень на уроці не виконує завдання, що будете робити?
Якщо в класі відбудеться щось негарне, то що ви будете робити?
З вами траплялися погані випадки?
Що ви відчуєте, якщо дитина різко змінить свою думку про вас?
Чи буває так, що вдома з вами не розмовляють?
Ви коли-небудь залишалися в дурнях?
Ви курите?
Після цього можна взяти інтерв'ю в одного з учителів, попередньо запросивши його на заняття.
Ця вправа викликає величезний інтерес і різні відчуття у викладачів. Наведемо висловлення вчителів, які давали інтерв'ю дітям: ,Діти знають нас краще, ніж ми самі себе, вірніше, краще, ніж ми можемо відверто зізнатися самі собі".
„Діти шукають ідеального вчителя й ставляться до нього, як до надлюдини. їм дуже важливо, щоб їхня думка враховувалася, вони прагнуть до доброзичливих і довірчих відносин ". "Дітей найчастіше й більше, ніж предмет, цікавить особистість учителя".
П'ятикласники відкрито й сміливо задають прямі запитання й чекають таких самих відповідей.
Орієнтовні запитання для дискусії:
Що нового ви довідалися про вчителя?
Чому здивувалися?
Що зацікавило вас?
Чи є щось спільне у вас з учителем (однакові якості або, можливо, звички, мрії або ситуації невдачі)?
Обговорення підсумків занять
Усі учасники висловлюються про те, що сподобалося, здивувало, обрадувало на занятті, що вийшло, чим задоволені, які почуття виникали, які питання залишилися невирішеними. Домашнє завдання
Напишіть статтю про будь-кого з учителів, взявши в нього інтер
в'ю (можна по одній статті на мікрогрупу, що ставила запитання для цього вчителя).
Психологові варто домовитися з усіма викладачами й продумати час проведення інтерв'ю. Це може бути, наприклад, класна година. Про підсумки інтерв'ю діти розповідають на наступних зустрічах (важливо вислухати всіх авторів статей).
Приготуйте й напишіть на аркуші важливі для вас питання, що сто
суються взаємин з учителями або однокласниками. Прощання
