
- •Програма адаптації дітей до середньої школи "перший раз у п'ятий клас" Сценарій тренінгу Заняття 1 Створення групи
- •Вправа - розминка „Якщо весело живеться, роби так"
- •Хід заняття:
- •Заняття 2 Здраствуй, п'ятий клас!
- •Хід заняття:
- •Заняття з Знаходимо друзів
- •Заняття 5 Що допоможе мені вчитися?
- •Заняття 6 Чи легко бути учнем?
- •Притча про чоботаря
- •Заняття 8-9 Чи важко бути справжнім вчителем?
- •Заняття 10-11 Конфлікт або взаємодія?
- •Заняття 12 Робота з негативними переживаннями
- •Хід заняття: Вправа „Як реагувати на образливе зауваження?"
Заняття 5 Що допоможе мені вчитися?
Мета:
допомогти учасникам групи усвідомити правила роботи на уроці;
сприяти формуванню навчальних навичок;
сприяти саморозкриттю дітей і розвитку емпатії.
Матеріали:
великі аркуші паперу (формат АЗ)—за кількістю учасників, кольорові олівці (для вправи "Намалюй настрій";
таблички з відповідями „так", „ні", „інколи", плакат із правилами (для вправи „Правила поведінки на уроці").
Вітання
Розминка-вправа „Намалюй свій настрій"
Попросіть дітей подумати й спробувати зрозуміти, який у них зараз настрій, а потім намалювати свій його на аркуші паперу
Для того, щоб учасники могли проявити себе, запропонуєте їм прокоментувати свої малюнки. Група може брати участь в обговоренні кожного малюнка, відповідаючи на наступні питання: „Який малюнок найближче відображає ваш настрій?"; „Що ви відчуваєте, дивлячись на цей малюнок?" Обговорення домашнього завдання
Запитайте дітей про те, які нові правила з'явилися у п'ятому класі. Які правила допомогли б поліпшити життя класу?
Хід заняття: Вправа „Що допоможе мені вчитися?"
Сьогодні ви всі разом спробуєте відповісти на запитання: „ Що допоможе мені вчитися? " Запропонуйте дітям для „голосування" (великий палець, піднятий нагору, означає „згодний", опущений униз — „не згодний") наступні твердження:
Я вмію знаходити плюси навіть у важкій ситуації.
Я точно знаю, що мені під силу.
Я знаю, що вже вмію робити, а чого мені ще треба вчитися.
Я вмію планувати свій час і бути організованим.
Я знаю й намагаюся дотримуватись шкільних правил.
Я уявляю, де й у кого можу одержати допомогу.
Я вмію уважно слухати в класі.
Я вмію піклуватися про своє здоров'я.
Обговоріть, що з перерахованого діти вважають особливо важливим. Нехай бажаючі розкажуть про те, що ще допомагає їм у навчанні. Вправа „Правила поведінки на уроці"
Ця вправа допоможе усвідомити, що зрозумілі й чіткі правила класу допоможуть ефективніше вчитися в школі.
Перед початком заняття почепіть на видне місце плакат із правилами, таблички з відповідями „так", „ні", „інколи" на різні стіни класної кімнати.
Психолог: „Пропоную вам ознайомитися з правилами, які допоможуть ефективно засвоювати шкільні знання. їх усього три: „Будь підготовленим!", „Працюй на уроці", „Поважай навколишніх! ". Зараз я поясню вам, що означають ці правила. Наприклад, я підготовлений, якщо сиджу на своєму місці, коли дзвенить дзвінок на урок; приношу все, що потрібно для уроку; встигаю зробити завдання в класі; виконую домашні завдання.
Я буду читати вам різні твердження, а ви повинні будете вирішити, згодні ви з ними, чи не згодні, або вони вірні тільки інколи. Ви вже знаєте, що кожній відповіді відповідає свій знак. Після того як я прочитаю твердження, кожний з вас, оцінивши, як він поводиться у різних шкільних ситуаціях, вибере відповідь і стане поруч із відповідним малюнком. Відповівши на ці запитання, ви зможете самостійно визначити, наскільки добре вам вдається дотримуватися правил ".
Будь підготовленим:
я сиджу на своєму місці, коли дзвенить дзвінок на урок;
я приношу все необхідне для уроку;
я встигаю виконати завдання в класі;
у мене немає проблем із виконанням домашньої роботи.
Працюй на уроці:
я уважно слухаю вчителя, відповідаю на питання на уроці;
я працюю разом із класом;
я добре виконую роботу в класі.
Поважай навколишніх:
я не розмовляю на сторонні теми на уроці;
я дбайливо поводжуся зі шкільним майном: не малюю на парті, не гойдаюся на стільці тощо;
я прислухаюся до думки навколишніх про себе;
я не заважаю вчитися іншим: не смикаю сусідку за коси, не тикаю олівцем у сусіда й т.і.
Орієнтовні запитання для дискусії: Обговоріть із дітьми наступні питання:
Які правила важко виконувати особисто вам? (Варто надати підтримку дітям, яким важко виконувати багато правил.)
Чи всі ці правила обов'язкові для виконання?
Чи залежить необхідність виконання того або іншого правила від конкретного предмета?
Як би змінилася обстановка в школі, якби всі дотримували правил?
Чи впливає виконання всіх шкільних вимог на вашу впевненість або непевність? Як?
Чи можна всіх цих правил дотримуватися постійно? Чому?
Чому ви вже навчилися в початковій школі?
За результатами двох останніх занять можна провести семінар з учителями, на якому ще раз поговорити про те, як важливо виробити, по можливості, єдину систему вимог, чітко сформулювати для дітей основні вимоги до них і критерії оцінки їхньої роботи.
Обговорення підсумків заняття
Нехай учасники скажуть про те, що сподобалося, здивувало, обрадувало на занятті, що вийшло, чим задоволені, які були відчуття, які питання залишилися невирішеними.
Домашнє завдання
Повчіться дотримуватись правил, які ми обговорювали сьогодні, і поміркуйте про те, які з них необхідні саме вам. Чи збігаються правила, що діють на різних уроках?
Прощання