Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Перший раз у 1клас 4.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
179.71 Кб
Скачать

Заняття з Знаходимо друзів

Мета:

  • сприяти формуванню навичок взаємодії у групі;

  • допомогти дітям усвідомити, які якості важливі в дружбі;

  • підвищити самооцінку дітей.

Матеріали: м'яч (для вправ „Що я люблю робити" й „Справжній друг"); „портрети в променях сонця" із фотографіями або автопортре­тами дітей; плакати, на яких крупно написані прислів'я й приказки про дружбу (для оформлення приміщення). Вітання

Розминка-вправа „Що я люблю робити".

Психолог: „ У школі ми збираємося разом, тут нас чекають друзі, учителі. Кожний з вас - цікава особистість, гідна поваги, кожний вносить власний внесок у наші відносини, у справи класу.

Передаючи м 'яч один одному, назвіть своє ім 'я й скажіть про те, що кожен з вас любить робити й що у вас добре виходить. Можна також сказати про те, чого ви могли б навчити інших ді­тей ".

Після того як усі учасники висловляться, вони можуть сказати один одному про те, чому кожний з них хотів би навчитися в інших.

Хід заняття:

Вправа „Знайди мене"

Зберіть і почепіть на шкільній дошці принесені дітьми „сонечка" із фотографіями. Попросите дітей визначити, хто є хто. Виберіть будь-яку фотографію, і нехай кожен учасник дасть свій варіант відповіді. Після цього зображена на фотографії дитина називає себе. Потім по черзі по­кажіть інші фотографії. Наприкінці вправи діти підписують свої „сонеч­ка". Обов'язково вимовте добрі слова на адресу кожної дитини.

Вправа „Справжній друг".

Ця вправа допоможе дітям усвідомити, які якості цінуються в дружбі.

Психолог: „ Кожна людина протягом свого життя здобуває і втрачає друзів. Дружба дає багато радості, але іноді вона мвже приносити страждання. Дружні відносини постійно зміняються по мірі того, як ростемо й змінюємося ми самі, з 'являються нові друзі, зникають старі. Друзів не буває багато; хоча відносини мо­жуть бути добрими й теплими з усіма однокласниками, лише де­яким ми довіряємо свої проблеми й переживання ".

Запропонуйте кожній дитині, передаючи м'яч, закінчити речення: „Друг - це той, хто...". Випишіть на дошці якості, які пропонують діти, і запитайте, чому вони вважають важливими саме їх.

Попросіть бажаючих розповісти про свого справжнього друга, пред­ставити його групі, наприклад,: „Привіт! Я б хотів познайомити вас із своїм другом - Світланою. Вона наша сусідка, і я знаю її дуже давно. Вона готує найкраще печиво у світі й запрошує мене в гості. Ми з нею багато розмовляємо, а ще ходимо разом гуляти. Вона дуже добра й весела.

Орієнтовні запитання для дискусії

  1. Як ви вважаєте, що найважливіше всього в дружбі?

  2. Якби твій кращий друг (подруга) сказав про те, що йому (їй) найбі­льше в тобі подобається, як ти думаєш, що саме він сказав би?

  3. А якби ця людина захотіла сказати про те, що їй не подобається в тобі, як ти думаєш, про що б вона сказала?

  4. Що заважає дружбі?

  5. Яким чином дружба може змінюватися залежно від часу, за різних обставин?

  6. Як можна познайомитися з новими дітьми й поліпшити відносини з давніми друзями?

Ця тема особливо актуальна для класів, де діти перебувають у конкурентних відносинах (наприклад, для гімназійних класів, у які діти потрапляють у результаті відбору). У таких випадках діти звичайно, боряться за увагу з боку вчителя, за оцінку. Суперництво один з одним, особливо в навчальній діяльності, призводить до образ, сварок, вибухів гніву. У таких класах варто приділяти особливу увагу формуванню нави­чок взаємодії, розвитку здатності розуміти себе й іншого. Вправа „Мій портрет у променях сонця" Ця вправа допоможе дітям навчитися приймати іншу людину й знаходити в ній позитивні якості.

Попросіть дітей узяти свої „портрети в променях сонця" і написа­ти на двох-трьох промінчиках сонечка свої переваги і позитивні якості. Після цього попросіть їх передати свої портрети сусідові ліворуч. Він, а потім і кожен наступний у колі, повинен доповнити список гарних якостей зображеного на фотографії учня, записуючи ці якості на проміннячках, що залишилися.