
- •Програма адаптації дітей до середньої школи "перший раз у п'ятий клас" Сценарій тренінгу Заняття 1 Створення групи
- •Вправа - розминка „Якщо весело живеться, роби так"
- •Хід заняття:
- •Заняття 2 Здраствуй, п'ятий клас!
- •Хід заняття:
- •Заняття з Знаходимо друзів
- •Заняття 5 Що допоможе мені вчитися?
- •Заняття 6 Чи легко бути учнем?
- •Притча про чоботаря
- •Заняття 8-9 Чи важко бути справжнім вчителем?
- •Заняття 10-11 Конфлікт або взаємодія?
- •Заняття 12 Робота з негативними переживаннями
- •Хід заняття: Вправа „Як реагувати на образливе зауваження?"
Заняття 2 Здраствуй, п'ятий клас!
Мета: дати можливість дітям ближче познайомитись один з одним, допомогти у формуванні групової згуртованості, допомог™ дітям прояснити свої завдання під час навчання в п'ятому класі.
Матеріали: таблички з відповідями "Так", "Ні", "Інколи» (для вправи "Знайти того, хто..."), м'яч, бланки "Мої цілі", "Сонечко".
Привітання
Вправа-розминка „Прошепочи ім'я"
Психолог: „Всі ви стали учнями середньої школи. У класі з 'явилися нові діти. Пропоную вам познайомитися ближче, краще взнати один одного. Приберіть стільці, щоб у класі було достатньо вільного місця. Ходіть по класу, при цьому підходьте до різних дітей і прошепочіть на вухо спочатку своє ім 'я, а потім - його. Потім зупиняйтесь і за моєю командою ви знову почнете ходити по класу і шепотіти іншому на вушко найприємніше, що сталося з вами вчора. Почали!".
Хід заняття:
Вправа „Знайди того, хто..."
Розмістіть таблички з відповідями на різні стіни класної кімнати.
Психолог: „Зараз я буду зачитувати різні твердження. Якщо ви згідні з почутим, то повинні підійти до таблички, на якій написана відповідь „Так" і намальоване веселе обличчя, якщо не згідні - підійдіть до таблички з відповіддю „Ні" (на ній намальоване сумне обличчя), є ще третій варіант відповіді: „Інколи".
Твердження:
"Я постійно чищу зуби."
"Мені подобається слухати музику і т.д."
Вправа „Прощання з початковою школою"
Під час виконання цієї вправи діти пригадують приємні моменти навчання в початковій школі, свої успіхи та досягнення:
Психолог: „Сьогодні я пропоную згадати все те, що яскраво запам 'яталося вам у початковій школі. Що з минулого ви хотіли б „взяти із собою", щоб почуватися затишно й комфортно? Сядьте зручно, розслабтеся, закрийте очі, прислухайтеся до свого подиху.
Згадай свій найперший день у школі: ти гарний, у руках у тебе квіти, на душі радісно й трохи тривожно, але зате почуваєшся по-справжньому дорослим. Лунає періиий дзвоник. Ти заходиш до класу, у якому маєш вчитися три роки. Що це за кабінет? Згадай його в подробицях. Навкруги нові діти, серед них твої майбутні друзі. Згадай, як ти вибрав собі місце за партою, де в класі перебувала твоя парта? Згадай свій перший зошит й „Буквар" й, звичайно, першу похвалу, отриману від учителя. Хто був першим другом, хто часто допомагав тобі? Згадай будь-яку ситуацію успіху за чотири роки навчання в початковій школі. Коли ти почувався впевнено, сміло?.. Коли тобі було радісно й цікаво? Може, це було якесь свято, ранок, або похід, або справа, яку тобі вдалося виконати дуже добре? А, можливо, мама після батьківських зборів похвалили тебе за успіхи, за відмінні оцінки. Що ти тоді відчував? Пригадав?
А тепер поступово повертайся назад. Ти знову тут, у нашому класі. Як тільки будеш готовий, розплющ очі...
Хто хоче поділитися з нами власними враженнями й, тим, що пригадалося? ".
Дайте можливість висловитися кожній дитині, а потім скажіть: Запалі 'ятайте відчуття успіху й упевненості, радості від навчання, все гарне, що було в початковій школі, і нехай вони допомагають вам учитися в п 'ятому класі ".
Вправа „Гра з м'ячем"
Вправа сприяє виявленню особистої мотивації навчання в середній школі, усвідомленню своїх цілей.
Запропонуєте дітям, передаючи м'яч один одному в довільному порядку, продовжити вислів: „Я хочу, щоб у п'ятому класі я...". Відповіді можуть бути різноманітними.
Після виконання вправи роздайте дітям бланки „Мої цілі". Запропонуєте їм написати на своєму аркуші чотири головних бажання або цілі (..Я хочу..."), з огляду на свої можливості. Скажіть: „ Перги ніж написати про свою мету, нехай кожний подумає: „А, що я можу зробити, щоб здійснилося те, що я хочу...?".
Бланки залишаються в дітей. У ході роботи групи, по мірі досягнення своїх цілей, кожна дитина буде розфарбовувати веселку, зображену на бланку.
Обговорення підсумків заняття
Нехай учасники скажуть про те, що їм сподобалося, що здивувало, обрадувало на занятті, що вийшло, чим задоволені, які питання залишилися невирішеними.
Домашнє завдання
Знайдіть свою фотографію, де ви зображені в ранньому дитинстві.
Напевно, ви були чудовими малятами. Зараз я роздам вам аркуші, на яких намальоване сонечко. Приклейте цю фотографію посередині аркуша, у сонячне коло, вийде „портрет у променях сонця" (у крайньому випадку, якщо діти не знайдуть фотографії, вони можуть намалювати „автопортрет"). Не показуйте фотографію до наступного заняття нікому з дітей свого класу. Задум полягає в тому, що кожен з вас повинен буде вгадати того, хто зображений на тому або іншому сонечку. Переконайтеся, що діти правильно зрозуміли завдання, і роздайте заготівки.
Поспостерігайте за собою: чи відчуваєте ви себе впевненіше в сьо
годенні, коли згадуєте відчуття успіху, яке ви пережили в минулому.
Прощання