
- •Програма адаптації дітей до середньої школи "перший раз у п'ятий клас" Сценарій тренінгу Заняття 1 Створення групи
- •Вправа - розминка „Якщо весело живеться, роби так"
- •Хід заняття:
- •Заняття 2 Здраствуй, п'ятий клас!
- •Хід заняття:
- •Заняття з Знаходимо друзів
- •Заняття 5 Що допоможе мені вчитися?
- •Заняття 6 Чи легко бути учнем?
- •Притча про чоботаря
- •Заняття 8-9 Чи важко бути справжнім вчителем?
- •Заняття 10-11 Конфлікт або взаємодія?
- •Заняття 12 Робота з негативними переживаннями
- •Хід заняття: Вправа „Як реагувати на образливе зауваження?"
Програма адаптації дітей до середньої школи "перший раз у п'ятий клас" Сценарій тренінгу Заняття 1 Створення групи
Мета:
сформувати групу учасників;
створювати доброзичливу атмосферу підтримки в групі;
виявити очікування дітей;
розвивати вміння бачити ситуацію з різних сторін, знаходити позитивні моменти, конструктивно реагувати на шкільні проблеми.
Матеріали: невеликі листочки паперу для виготовлення візиток, фломастери, стакан, наполовину наповнений водою.
Знайомство
Презентуйте себе, коротко розкажіть про мету й особливості занять.
Вправа "Представлення імені"
Група стає в коло, по черзі кожен учасник виходить у центр кола, називає своє ім'я, супроводжує його якимось жестом або рухом. Усі інші учасники копіюють жест і інтонацію.
Вправа - розминка „Якщо весело живеться, роби так"
Вся група сидить на стільцях по колу, кожен з учасників по черзі показує веселий рух, інші повторюють, при цьому говорячи: "Якщо весело живеться, роби так". Вправа продовжується до тих пір, поки кожен не побуває ведучим.
Хід заняття:
Прийняття правил
Психолог пропонує прийняти правила роботи групи.
Вправа „Твоя школа така, якою ти її бачиш"
Виконуючи цю вправу, кожна дитина отримує можливість висловити свою думку про школу і побачити позитивне в новій ситуації, навчитися конструктивно відноситись до шкільних проблем.
Психолог: «У житті постійно маємо нагоду звикати до чогось нового. В цьому році ви стали 5-класниками, дорослими й самостійними учнями середньої школи. Ви вже відчули, що навчання відрізняється від того, яке було у вас раніше: з 'явилося багато нових вчителів, нові предмети, нові однокласники. Напевно, у вас виникли питання. Давайте поговоримо, проте, що вам подобається в школі у цьому році, що змінилося, а до чого ви ще не звикли.
Відповіді дітей записуються на дошці, а потім обговорюються.
Дискусія на тему заняття
Як ви думаєте, чи всі люди відчувають одинакові відчуття по відношенню до школи?
Чому враження одних людей сильно відрізняються від вражень інших?
Як ви думаєте, які проблеми можуть виникати у вас у п'ятому класі?
Про що ви хотіли б дізнатися, що би хотіли обговорити під час нашого заняття?
Вправа „Порожній або повний"
Показати дітям, що один і той же факт, одну і ту ж подію хтось може рахувати хорошою, позитивною, а хтось - негативною.
Психолог: "Зараз я вам покажу склянку, наполовину наповнену водою. Одна людина скаже, що вона наполовину повна, а інша - що наполовину порожня. І те й інше - правда, однак ці висловлювання показують різне відношення до події. Позитивне відношення до подій та людей краще, ніж критичне. Кожному із нас приємніше, коли в конкретній ситуації (навіть у наших помилках) люди бачать хоч щось позитивне. Нехай виникають складності, але завжди можна знайти щось гарне. Давайте спробуємо побачити позитивні сторони в новій ситуації навчання ".
Приклад: задають багато домашніх завдань - навчаєшся бути більш організованим і т.д.
Прийняття ритуалів привітання та прощання
Запропонувати дітям вибрати яке-небудь нескладне привітання, з якого буде починатися кожне заняття й прощання, яким буде закінчуватись заняття.
Обговорення заняття
Обов'язково обговорити почуття учасників групи. Нехай вони скажуть, що їм сподобалось, що здивувало, чому зраділи, чим залишились задоволені, які питання залишились невирішеними.
Домашнє завдання:
Знайти якомога більше позитивних сторін у новому шкільному житті.
Прощання