Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
книжка 2.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
9.43 Mб
Скачать

Міністерство охорони здоров’я України Чортківський державний медичний коледж

Коваль Н.Б.

Методична розробка заняття з фізики

Н.Б.Коваль – викладач фізики Чортківського державного медичного коледжу.

Обговорено та схвалено на засіданні циклової комісії викладачів природничо-математичних дисциплін Чортківського державного медичного коледжу. Протокол №від р.

Чортківський державний медичний коледж методична розробка заняття №

Предмет: фізика.

Спеціальність: «Сестринська справа», «Фармація», «Лікувальна справа».

Тема. Лінзи та їх характеристики. Побудова зображень за допомогою лінз. Формула тонкої лінзи. Оптичні прилади та їх застосування.

Навчальна мета. Формування знань студентів про різні види лінз,

оптичні властивості збиральної та розсіювальної лінзи та формули

тонкої лінзи; вивчити особливості ходу променів у лінзах та формувати

початкові навички побудови зображень у тонкій лінзі; виховувати

інтерес до точних наук, уміння працювати індивідуально та в групах.

Розвивальна мета: розвивати логічне мислення та пам'ять.

Виховна мета: виховувати спостережливість, кмітливість.

Тип уроку : комбінований.

Обладнання: збиральна лінза, розсіювальна лінза, лінійка, олівець.

Хід заняття

  1. Організаційний момент.

    • Перевірка присутності студентів на занятті.

    • Перевірка форми та готовності студентів до заняття.

II. Перевірка домашнього завдання.

    • Індивідуальне опитування (розв’язування задач на дошці).

Задача 1. Кут між падаючим променем і поверхнею віддзеркалення складає 500 . Чому дорівнює кут падіння; кут відбивання; кут між падаючим і відбитим променем? У скільки разів кут між падаючим та відбитим променями більший, ніж кут падіння?

Відповідь: 400, 400, 800, у два рази.

Задача 2.Чому дорівнює кут падіння, якщо світловий промінь падає перпендикулярно до поверхні віддзеркалення.

Відповідь: 00

Задача 3. Кут падіння збільшився на 200. На скільки збільшиться кут між падаючим та відбитим променями.

Відповідь: 400

    • Фронтальне опитування.

  1. Сформулюйте третій закон Ньютона. Напишіть формулу до нього.

Орієнтовна відповідь. Сили, з якими тіла, що взаємодіють, діють одне на одне, рівні за модулем і протилежні за напрямом.

  1. Що таке гравітаційна сила? Сформулюйте закон всесвітнього тяжіння і запишіть формулу, яка відповідає йому.

Орієнтовна відповідь. Сила, з якою будь – які два тіла притягуються одне до одного, називаються силою всесвітнього тяжіння, або гравітаційною силою. Два тіла притягуються одне до одного уздовж прямої із силою, прямо пропорційною добутку їх мас та обернено пропорційною квадрату відстані між ними.

  1. Розкажіть, що таке вага тіла, запишіть формулу та наведіть приклади.

Орієнтовна відповідь. Вага – це сила, з якою тіло внаслідок його притягання до Землі діє на опору або підвіс. Приклади: підручник лежить на столі, тягарець на пружині і. т.д.

  1. Який із розділів механіки вивчає рівновагу тіл. Розкажіть першу умову рівноваги.

Орієнтовна відповідь. Статика – розділ механіки, у якому вивчаються умови рівноваги тіл, тобто умови, за яких тіло може перебувати в спокої відносно певної інерціальної системи відліку. Перша умова рівноваги: для того щоб тіло залишалось у спокої (відносно інерціальної системи відліку), необхідно, щоб векторна сума всіх прикладених сил дорівнювала нулю.

  1. Дайте визначення моменту сили, запишіть формулу для обчислення моменту сили.

Орієнтовна відповідь. Добуток модуля сили на плече сили називають моментом сили.

  1. Розкажіть про другу умову рівноваги. Запишіть формулу для неї.

Орієнтовна відповідь. Щоб тіло, закріплене на нерухомій осі, перебувало в рівновазі, необхідно, щоб алгебраїчна сума моментів прикладених сил відносно даної осі дорівнювала нулю.

  1. Які ви знаєте види рівноваги? Розкажіть про них.

Орієнтовна відповідь. Рівновага є стійка, нестійка, байдужа.