
V. Підсумок уроку.
№3
Тема. Слова, що називають ознаки предметів (С.12 - 13)
Мета. Вчити дітей практично розрізняти слова - назви ознак. Формувати вміння правильно ставити до них граматичні питання.
Підготовка до вивчення нового матеріалу. Учитель пропонує дітям назвати предмети, які оточують нас у класі, які ми бачимо за вікном, і поставити до
них- питання хто? або щ о? На які питання відповідають слова - назви предметів? Як умовно позначаємо в зошиті і наїдошці слова, які означають назви предметів? Д Відгадайте загадки:
По полю ходить, зерно молотить,
жне, косить, хліба не просить. (Комбайн.)
Загула і засвистіла, в космос швидко полетіла, хдіст вогненний залишила. (Ракета.)
- Які слова допомогли відгадати загадки? Які питання треба поставити до цих слів?
- Що називають слова ходить, молотить, жне, косить, просить і т. ін.? (Дії предметів.)
Учитель показує малюнки, на яких зображені предмети в дії, ставить запитання, діти відповідають. Наприклад: хто зображений на малюнку? Що робить хлопчик, дівчинка, котик, ведмідь, зайчик, лисичка тощо?
- Які назви означають слова читає, пише, умивається, спить, стрибає, біжить? На які питання вони відповідають? Як ми позначимо назви дій у зошиті і на дошці?
- Відгадайте загадки:
Кожух сірий,
хвостик куций.
Вуха довгі,
довгі й вуса.
Я усіх, усіх боюся. (Зайчик.)
Руда, красива,
хитра, кмітлива.
Хвіст довгий маю,
ним сліди замітаю. (Лисичка.)
- Які слова допомогли вам відгадати загадки? Чому? (Ці слова розповіли, який зайчик, яка лисичка.) Так, ми назвали слова-ознаки, які описують зайчика і лисичку.
- А кого можна описати такими словами-ознаками: бурий, великий, вайлуватий, волохатий? Спробуйте поставити питання до цих слів, (яки й?)
- А тепер я буду запитувати, а ви відповідайте: який олівець?, яке сонце?, яке дерево?, яка дівчинка?, яка трава?, які діти? і т. ін.
- Слова червоний, яскраве, високе, розумна, зелена, веселі та ін. - це назви ознак. Таких слів у нашій мові багато. А для чого потрібні слова - назви ознак? (Щоб розповісти, який предмет, щоб його можна було впізнати ва ознаками.)
- Слова-ознаки відповідають на питання який? яка? яке? які? і умовно позначаються хвилястою лінією.
Ми розгадали загадки про зайчика і лисичку за слова-ми-ознаками. А про кого ця загадка? <
Швець - не швець, кравець - не кравець. На голові - щетинка, на ногах - ножиці. Живе під водою. Усіх дивує своєю ходою. (Рак.)
- Які слова допомогли відгадати загадку?
Робота за Букварем
Учитель пропонує дітям розглянути малюнки на с.12.
- До якої казки ці малюнки? Хто зображений на першому малюнку? Розкажіть, який ведмідь, який зайчик.
- А знаєте, чому звірі сумні? (Бо лисичка з них глузувала.)
- Глузувала лисичка з усіх. Говорила:
Що у зайця - куций хвіст, а їжак - малий на зріст, у кози - негарні роги, а у чаплі довгі ноги.
Наталя Забіла.
- Яка лисичка на першому малюнку? (Горда, весела, хитра.) А яка вона на другому малюнку? (Присоромлена, зла, некрасива.) Які всі інші звірі? (Веселі.) Чому? На яке питання відповідають слова: красива, пихата, горда, весела, хитра, присоромлена, сумна, некрасива? (Відповідають на питання я к а?)
- Що називають слова, які відповідають на питання який? яка? яке? які? (Називають ознаки предметів.)
- Пригадайте, як умовно позначаються слова - назви предметів? А слова - назви дій?
- Слова - назви ознак теж треба позначити умовним знаком, їх прийнято позначати хвилястою лінією.
\ Загадки
\Сіреньке, маленьке,
\квостик, як шило, тоненький,
\па хоч якого кота з місця стягне. (Миша.)
Дуже товсті ноги маю,
ледве їх переставляю.
Сам високий я на зріст,
замість рота в мене хвіст. (Слон.)
Пропонуємо розглянути малюнки у правому стовпчику і порівняти: який слон і яка миша?; який вовк і який заєць?; який вуж і який удав? Звернути увагу на слова-ознаки з протилежним значенням: великий - маленький, хижий - добрий, довгий - короткий, товстий - тонкий.
Таку саму роботу проводимо за предметними малюнками, вміщеними на с.13. Звертаємо увагу, що ознаки предметів визначають за формою (круглий, овальний, прямокутний)- розміром (великий, малий, глибокий), матеріалом (дерев'яний, металевий, фарфоровий), смаком (кислий, солодкий, гіркий) і т. ін.
Підсумок уроку.
НАВЧАННЯ ГРАМОТИ (ЧИТАННЯ) №
Тема. Повторення про слова-назви предметів, дій, ознак. Узагальнення назв. Правила дорожнього руху. Робота з дитячою книжкою.
Мета. Повторити вивчене про слова-назви предметів, дій, ознак. Ознайомити з правилами переходу дороги. Формувати вміння зосереджено слухати вчителя, передавати почуте, побачене, знаходити у об’єктів однакові, схожі і різні ознаки. Пробуджувати інтерес до слова рідної, неповторної української мови. Виховувати почуття любові до рідної української мови.
Обладнання. Букварі, робочі зошити, предметні малюнки (транспортні засоби; дерева, кущі, трав’янисті рослини), загадки, українська народна казка „Котик і Півник”.
Хід уроку
І. О.п.у.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Робота з предметними малюнками (дерева, кущі, трав’янисті рослини).
- Доберіть слова-ознаки до кожного малюнка.
Робота з сюжетними малюнками.
Хто зображений на малюнках?
Що роблять діти?
Спробуйте скласти невеличку розповідь за кожним малюнком.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.