
НАВЧАННЯ ГРАМОТИ (ЧИТАННЯ) №
Тема. Предмет і слово. Слова – назви предметів. Робота з дитячою книжкою.
Мета. Дати поняття про предмет і номінативну роль слова; про слова - назви предметів. Вчити дітей практично розрізняти назви живих та неживих предметів. Формувати вміння аналізувати, зіставляти, (при допомозі вчителя) назви предметів, умовно їх позначати. Розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до навколишнього середовища.
Обладнання. Предмети (зошит, ручка, олівець і т.інше), предметні малюнки, умовні позначення слів-назв предметів, схеми, дитячі книжки.
Хід уроку
І. О.п.у.
ІІ. Повторення вивченого.
1. Повторення правил поведінки в класі, в школі.
2. Розповідь за малюнком.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Вправляння у вимові слів. Ознайомлення зі словами-назвами предметів.
- Назвемо предмети, які оточують нас. Я буду запитувати, а ви відповідайте. (Учитель вказує на предмети - зошит, ручка, олівець, пенал, лінійка, м'яч; хлопчик, дівчинка, пташка, котик, сорока та ін. і кожного разу запитує: що це? хто це?)
- Можливо, хтось із вас здогадався, чому до одних назв предметів ставимо питання х т о?, а до інших – що?
- Хто може одним словом сказати, що я зараз вам показувала? (Предмети.)
- А ви що називали? (Слова.)
- Так, ви називали слова, якими називаються ці предмети, - назви предметів.
- Що можна зробити з предметом, наприклад з тваринкою зеброю? (Погладити, нагодувати, поводити); з м'ячем? (Взяти в руки, погратися, кинути, покласти.)
- Що можна зробити із словом? (Слово можна сказати, почути, записати, прочитати. За допомогою слова ми називаємо предмети.)
- Які слова - назви предметів ви сьогодні запам'ятали? (Діти пригадують і повторюють.)
- Нас оточує багато різних предметів. Щодня, щогодини, щохвилини ми користуємося, бачимо, милуємося, граємося різними предметами. Щоб розказати про якийсь предмет або попросити його в когось, ми називаємо цей предмет. Кожний предмет має свою назву.
- За допомогою чого ми називаємо предмети? (За допомогою слова.)
Фізкультхвилинка
2. Робота за Букварем
- Розгляньте малюнки на с.4. Назвіть предмети, зображені на малюнках у лівій колонці? Як можна назвати одним словом дятла, снігура, лелеку? Назвіть предмети, зображені у правій колонці, які відповідають на питання хто? Як їх можна назвати одним словом? Хто «зайвий»? Чому?
Тепер можна знову повернутися до кожного малюнка і запропонувати назвати якнайбільше предметів, які відповідають на питання щ о?
- Поки ви не всі вмієте читати, ми на дошці, в зошитах слова - назви предметів будемо позначати однією прямою лінією (учитель показує на дошці, діти знаходять у Букварі).
- А тепер пригадаємо, які питання ми ставили до слів, що називають предмети? (хто? щ о?)
- Назвіть предмети, які відповідають на питання хто?, а потім – на
питання що? Як ми умовно позначимо їх на папері чи дошці? (Учні називають слова - назви предметів, а вчитель на дошці позначає їх прямою лінією.)
- Назвіть предмети, зображені на с.5. Ставте до назв питання і відповідайте на них.
- Як ми умовно позначаємо слова - назви предметів? (Лінією.)
- Назвіть слова за сюжетним малюнком (с.6), які відповідають на питання хто? Як ми їх позначимо в зошиті, на дошці? Чому? (Лінією, бо вони називають предмети.)
Звертаю увагу на предметні малюнки (с.6). Пропонуємо відповісти на запитання:
- Яку шапку купив тато? Яка шапка в гриба? Який хвостик у мишки? Який хвостик у яблука? Чи про один і той самий предмет ми запитували?
Підвожу дітей до висновку, що різні предмети можуть називатися одним і тим самим словом.
- Ми сьогодні навчилися називати слова, які відповідають на питання хто? щ о? і означають назви предметів. Спробуйте вдома перевірити своїх родичів, чи вміють вони відповідати на питання хто? що? Чи знають, що називають ці слова?
- Діти, поміркуйте і розкажіть, як ви готувалися до 1 вересня. Як ви почували себе сьогодні вранці? Хто проводжав вас до школи? Що сподобалося вам у школі? (Діти висловлюють свою думку, учитель залучає до розповіді якнайбільше учнів.)
- Послухайте, як один хлопчик розказує про свій перший день навчання в школі. (Учитель читає виразно вірш В. Скомаровського «Школярик» на с.7.)
- Чим сподобався вам цей вірш?
- Розгляньте малюнок на с.7. Що художник намалював до цього вірша?
- Назвіть слова - назви предметів, зображених на малюнку, які відповідають на питання щ о? Назвіть іграшки. Назвіть навчальні предмети.
- Назвіть предмети, зображені на малюнку, які відповідають на питання хто? Як ще можна назвати хлопчика? (Учень, школярик.)
- Українська мова дуже багата. Як бачите, один і той самий предмет іноді має кілька назв. Різні предмети іноді називають одним і тим самим словом. У цьому ми ще не раз переконаємося на наступних уроках.
Дітям, які вміють читати, можна запропонувати підготуватися до читання вголос і потім прочитати вірш «Школярик».
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
3. Робота в зошиті для друкування.
Учні вправляються умовно позначати слова-назви предметів.
ІV. Робота з дитячою книгою.
Розгляд дитячих книжок із класної бібліотечки.
Рекомендації до самостійної роботи з книжками в позаурочний час.
У позаурочний час знайдіть книжки про тварин. Можливо, у вас дома є такі книжки. Принесіть їх до класу, щоб усі могли подивитись.