
Урок 1
Тема. Фізичне тіло і речовина. Маса тіла. Одиниці маси. Вимірювання маси тіл. Лабораторна робота № 6 «Вимірювання маси тіла»
Мета уроку: продовжити формування основних понять (фізичне тіло та речовина); ввести поняття маси тіла, одиниць маси; ознайомити з методами вимірювання маси тіла.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: терези, важки, невеликі тіла для зважування.
Етапи уроку |
Методи та прийоми |
1.Короткий аналіз контрольної роботи №1 |
Записи на дошці та зошиті |
2. Вивчення нового матеріалу: як розрізняти поняття фізичного тіла й фізичної речовини; пояснення поняття маси як міри гравітації; методи вимірювання маси |
Демонстраційні досліди. Робота з ППЗ
|
3. Формування практичних умінь та навичок. Лабораторна робота №6 |
Проведення дослідів. Записи в зошитах Робота з ППЗ |
4. Домашнє завдання |
Запис на дошці |
Хід уроку
І. Аналіз контрольної роботи
(Звернути увагу на помилки, які зробили учні, аналізуємо їх, правильні відповіді записуємо в зошит)
ІІ. Актуалізація знань учнів
Систематизуємо приклади, у яких однакові тіла виготовлені з різних речовин (наприклад, дерев’яна й пласмасова лінійки, ніж, мобільний телефон) і, навпаки, коли з однієї речовини виготовлено різні тіла (наприклад, віконне скло й склянка, ложка та виделка).
ІІІ.
Вивчення нового матеріалу
(вивчення поняття матерії, речовини та маси, як міри гравітаційної взаємодії здійснюємо за Педагогічним програмним засобом «Фізика 7»)
Зміст матеріалу, який озвучено в ППЗ
Матерія та її сприйняття
В
и
вже знаєте, все, що є у Всесвіті, складається
з матерії, яка існує у двох формах:
речовина і поле. Людина
сприймає не все, що існує в природі. Ми
бачимо різні предмети, сприймаємо їх
на слух, дотик, смак, нюх, але не сприймаємо
поля, які існують навколо
них.
Людина не сприймає, наприклад, електричні чи магнітні поля, проте може виявити їх за допомогою дослідів.
Речовина
Речовиною називають матерію, з якої складаються різні предмети на Землі, сама Земля, Сонце, зорі, тобто всі фізичні тіла.
Вам вже відомі три стани речовини: твердий, рідкий і газоподібний.
Усі фізичні тіла складаються з речовини, яка може бути у різних станах, зокрема в рідкому, твердому і газоподібному.
Земне тяжіння і маса тіла
Земля
притягує до себе всі тіла. Сила з якою
Земля діє на тіло, залежить від його
маси.
На п
оверхні
Землі силу земного тяжіння визначаємо
за формулою: F=9,8 H/кг • m.
Місяць має меншу масу, ніж Земля, тому притягує тіла з меншою силою. Силу тяжіння на поверхні Місяця визначаємо за формулою: F=1,6 H/кг •m. Чим більша маса тіл, тим більша сила їх взаємодії.
Зміна швидкості тіл однакової маси
Досліди показали, що від маси тіла залежить не лише сила притягання до Землі. Уважно прослідкуйте за наступним дослідом. Між двома однаковими візками затиснемо пружину і скріпимо їх ниткою. Якщо перерізати нитку, візки набудуть однакової швидкості.
Під дією однакових сил тіла однакової маси однаково змінюють свою швидкість.
Зміна швидкостей тіл різних мас
Візьмемо візки різної маси і повторимо дослід. Переконаймося, що візок більшої маси набуде меншої швидкості після того, як ми переріжемо нитку. Тіла різних мас при дії однакових сил набувають різних швидкостей. Чим більша маса тіла, тим його швидкість змінюється менше. При взаємодії Землі і тіла Земля, яка має дуже велику масу (m З = 6•1024 кг), практично не змінює свою швидкість, а тіло, маса якого порівняно мала, падає на Землю
Висновки
Розповідь вчителя
Вимірювання маси тіла
Тіла однакової маси з однаковою силою притягуються Землею. Тому для визначення маси тіла порівнюють його взаємодію з Землею із взаємодією спеціальних важків, маса яких відома. Для цього використовують набір важків різної маси і терези
Демонструємо учням весь набір важків і пояснюємо, як за їх допомогою вимірюють масу на важільних терезах
ІV. Закріплення вивченого
Перш ніж перейти до вимірювання маса тіла, ставимо учням такі запитання:
Яку властивість тіл характеризує маса?
Що взято за одиницю маси в СІ?
Які ви знаєте одиниці маси?
Як можна виміряти масу тіла?
Лабораторна робота №6 "Вимірювання маси тіла"
(учні працюють за комп’ютерами з ППЗ «Віртуальна фізична лабораторія»)
VІ. Домашнє завдання [1] §9, вправи до §9
*сконструювати терези, використовуючи учнівську лінійку, дві пластикові склянки, нитки. Як важки візьміть різні монети (їх маси подані в таблиці)
-
Вартість монети
1 к
2 к
5 к
10 к
25 к
50 к
Маса монети, г
1,5
1,8
4,3
1,7
2,9
4,2
Урок 2
Тема уроку. Густина речовини. Лабораторна робота № 7 «Вимірювання густини твердих тіл та рідин»
Мета уроку: продовжити формувати уявлення про будову речовини; увести поняття густини; формувати практичні навички визначення густини речовини, з якої виготовлено тіло; показати важливість врахування густини під час проектування будинків, різноманітних механізмів, транспорту тощо.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: терези, брусок, лінійка, мензурка, колба з водою, тіла однакової маси та однакового об’єму.
Етапи уроку |
Методи та прийоми |
1.Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання |
Відповіді на запитання. Розповідь учнів |
2. Вивчення нового матеріалу: поняття густини речовини, визначення, запис формули, одиниці густини. Аналіз таблиці густин речовин |
Демонстраційні досліди. Робота з картками. Вивчення таблиці. Записи на дошці та в зошиті |
3. Формування практичних умінь та навичок. Лабораторна робота №7 |
Проведення дослідів. Записи в зошитах Робота з ППЗ |
4. Домашнє завдання |
Запис на дошці |