Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Методич. рек-ии Проб. уроки и занятия.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
319.49 Кб
Скачать

Рекомендация по проверке навыков говорения

При осуществлении контроля навыков говорения (монологическая и диалогическая речь), пользуемся интегральной 10-балльной шкалой оценки учебных достижений речевой деятельности учащихся.

Для оценивания тестовых заданий можно использовать рейтинговую шкалу:

№ уровня

«Цена» заданий по уровням

Сумма

баллов

Отметка

I

II

III

IV

V

2

4

8

8

10

2

6

12

20

30

1–2

3–4

5–6

7–8

9–10

Если ученик выполнил задания I, II, III, то суммарный балл составит: 2+4+6=12. Отметка этого ученика находится в интервале 5–6 баллов. Итоговая отметка (5 или 6 баллов) выставляется с учетом допущенных ошибок и их характера. В отсутствии ошибок работа учащегося оценивается в 6 баллов.

При составлении разноуровневых заданий нужно иметь в виду, что «цена» одной позиции заданий первого уровня не может быть выше «цены» одной позиции второго уровня. На практике это выглядит следующим образом: так, если в первом уровне было предложено выполнить два задания по 1 позиции в каждом, то в сумме имеем четыре позиции выполнив которые правильно, ученик получит два балла. Цена одной позиции равна 0,5 балла (2 : 4 = 0,5). Если второй уровень у Вас состоит из одного задания, в которое включено 5 позиций, то выполнив его правило, ученик получит согласно рейтинговой шкале 4 балла, а стоимость одной позиции равна 0,8 балла (4 : 5 = 0,8).

27

Примерный План-конспект урока английского языка в 7 «а» классе общеобразовательной средней школы № 10 г. Минска победителя городского конкурса «Педагогический дебют –– 2006»

А.Е. Урбанович, учащийся IV курса отделения английского языка (Лингвогуманитарный колледж УО МГЛУ)

Тема урока: Hobbies and Interests.

Цели урока:

Обучающая:

–– совершенствовать речевые и аудитивные навыки учащихся в рамках заданной ситуации общения.

Сопутствующие задачи:

–– расширять потенциальный словарь;

–– формировать грамматические навыки (Adverbial Clauses of Time and Condition).

Развивающая:

–– развивать познавательные процессы (внимание, воображение), умение рабо­тать с опорами;

–– развивать умение анализировать.

Воспитательная:

–– воспитывать культуру общения, умение организовывать свой досуг.

О

28

снащение урока: Панова И.И., Вейзе А.А. «Английский язык для 7 класса». Минск: Вышэйшая школа, 2000. Мультимедийная система, дидактический материал.

Ход урока

№ п/п

Этап урока

Задача этапа

Содержание этапа

Учащиеся

Вре­мя

1.

Организа­ционный момент

Подготовить учеников к работе, определить цели и задачи урока

Good afternoon, children. My name is Alexei Evgenievich. Today we’ll work together on the topic “Hobbies and Interests”. We’ll train your grammar and vocabulary at the lesson. Let’s start.

1 min

2.

Подготовка учащихся к актив­но­му и созна­тельному усвоению нового материала

Организовать и направить учащихся на активную речевую деятельность в процессе урока

You know, I have a friend in Germany. Not so long ago he wrote me a letter where he told me about his hobby. Let’s read it together. Who wants to start? Well done! Now, have you got dogs? Who has got a dog in your group? I hope you will write a letter to my friend about your hobby.

My friend’s letter

Dear Belarusian friends!

My name is Den. I live in Berlin. I’m fond of animals: I have got a pet! It’s a dog, Razor by name. I like him very much. He is clever and a very good friend. I want to have friends in Belarus who are fond of dogs too. I hope you will like the photo of my dog. Please, send me your letters and pictures of your pets!

Pupils read the letter and speak about pets they have got

4 min

3.

3.1.

3.2.

3.3.

30

3.4.

Основной этап

Работа с со­держа­тель­ными и смысло­вы­ми опо­ра­ми

Работа с видео­­фраг­ментом

Физ. пауза

Форми­ро­вание грам­матических навыков

Проверка домашнего задания

Выявить степень усвоения учащи­ми­ся ранее изу­чен­ного язы­ко­во­го и речевого ма­териала, научить выска­зы­ваться в рамках ситуаций общения по теме

Совершенство­вать навыки извле­чения задан­ной информации на основе просмотренного

Релаксация

Научить уча­щих­ся распоз­на­вать форму и зна­чение нового граммати­ческого явления

Установить пра­виль­ность и осо­зна­нность вы­пол­нения домашнего зада­ния, устраняя об­на­руженные про­белы в знаниях

And what other hobbies do you know? Maybe the picture will help you.

Task 1: Look at the screen and name the hobbies you know. And which of these hobbies are you interested in?

Task 2: Look at the cards and share your opinions. Do you like to play? Of course you do! I want to play a bit. Come to me and choose any card you like. But don’t show it to your partner!

Task 3: Guess what hobby your friend has got. Look at the screen. There are useful phrases to help you.

Let’s play! A guessing game!!!

There are some phrases that you can use to ask about a hobby:

Are you interested in …?

Are you fond of …?

Are you crazy about …?

Do you enjoy …?

Example:

Do you like playing chess?

  • No, I don’t.

  • Are you fond of reading?

  • Yes, I am! You are right.

Now please work in pairs and I’ll listen to you. Well done. Enough. Thank you.

Task 4: Describe any hobby you like. Look at the screen. Repeat the words after me. Make your own sentences according to the model.

2

My mother Enjoy(-s) Playing computer

My father Am/is interested Watching TV

My friend Like(-s) Fishing

My brother Am/is crazy about Knitting

Am/is fond of Collecting stamps

Playing football

Do you like watching video? Now we’ll watch 2 small video clips about unusual hobbies.

Task 5: You are to watch the video very attentively and choose the right variant in each sentence you have on the cards. Look at the screen.

4

Choose the right variant.

1. The boy’s name is…

D Den Paul Mark

He’s fond of/crazy about…

break-dance music playing chess

He thinks it’s very…

exciting relaxing useful

I think this hobby is…

2. The girl is fond of…

handicrafts pop songs growing flowers

She thinks her hobby is very…

pleasant usual boring

I think this hobby is…

I can see that you’re tired. Let’s have a break. Stand up and repeat after me altogether!

Stand up and look around,

Shake you head and turn around,

Stamp your feet upon the ground,

Clap hands and then sit down.

Now look at the screen once again.

Task 6: Read the sentences on the screen. Translate them. (Какие это предложения? Из каких частей они состоят? А какие времена используются в каждой части?)

Adverbial Clauses of time and Condition

I f you start break-dancing, you’ll be strong and healthy.

Придаточное Главное

If you start growing flowers, you will have a lot of friends.

Well, you know everything. Let us train a bit. Task 7: Match the sentences.

Match the following sentences

If Ann finds time, Когда мне будет 18, she will go for a riding tour. я буду делать все,

что захочу. – When I have a holiday, Если у него будут I will go fishing. деньги, он купит

машину.

If Jack starts reading Если Энн найдет

books, he will become время, она отправится

more clever. в путешествие

на велосипеде.

When I am 18, I will do Если Джэк начнет

anything I like. читать книги, он станет умнее.

If he has money, Когда у меня будет he’ll buy a car. выходной, я отправлюсь

на рыбалку.

Start please. Now let’s check.

Let’s check your homework. It was Ex. 7, page 179.

5

Let’s check your home task. The models will help you:

If it rains on Sunday I will:

  1. stay at home;

  2. not go to the park.

When my holiday comes I will:

  1. go fishing;

  2. play computer all day;

  3. not go to school.

If I am not ready for the lesson I will:

  1. miss the lesson;

  2. tell a teacher before lesson;

  3. hope for the best.

When I finish my homework I will:

  1. go to bed;

  2. watch TV;

  3. help my mother to cook supper.

Pupils speak out their ideas about the hobbies.

Pupils ask their classmates questions.

Pupils describe their hobbies according to the model.

Pupils choose the statements according to the clips.

Pupils formulate the rules.

Pupils do the task.

Pupils compare and read aloud their own sentences with those on the screen.

14 min

29

7 min

2 min

11 min

3 min

4.

Подведе­ние итогов урока. Рефлексия

Подвести итоги урока, получить обратную связь, фиксирующую наиболее важные моменты урока

Good job! Now, children sum up our work at the lesson. Speak about our lesson wish the help of the cards.

Speak about our lesson using the following phrases:

The lesson was: dull/ unusual/ boring/ wonderful/ interesting

It was interesting for me to: watch video clips/ play a guessing game/ read a letter/ make sentences

It was boring (скучно) for me to: watch video clips/ play a guessing game/ read a letter/ make sentences

It was difficult for me to: make sentences/ to answer questions/ do homework/ choose variants in the cards …

It was very easy for me to: make sentences / to answer questions/ do homework/ choose variants in the cards

I liked/ didn’t like the lesson.

The teachers mark(оценка учителю) is …

Thank you, you all worked hard, your marks for the lesson are…

Pupils give ap­pre­­ciation of their work.

2

31

min

5.

Инфор­ми­ро­­вание уча­­щихся о домаш­нем задании

And don’t forget to write down your home task: Ex. 3, page 182 and Ex. 4, page 196. Open your books and see if you understand your home task.

Now the lesson is over, thank you.

1 min

32