
- •Практичне заняття
- •Навчальна мета заняття
- •Методики пломбування каріозних порожнин IV класу
- •Вимоги до використання парапульпарних штифтів:
- •Методика постановки парапульпарного штифта:
- •3 Метою попередження напруження в дентині на дні пін-каналу, що загрожує утворенням тріщин в твердих тканинах зуба, слід:
- •Недоліки й ускладнення при використанні парапульпарних штифтів
Практичне заняття
Тема: Етапи пломбування каріозних порожнин IV класу за Блеком.
Мета заняття: Основним завданням при пломбуванні каріозних порожнин IV класів за Блеком є відновлення повноцінної функції та форми зуба з урахуванням косметичного ефекту. Від раціонального та повноцінно проведеного пломбування каріозних порожнин IV класів залежить запобігання подальшому розвитку каріозного процесу і ускладненням карієсу.
Оволодіти методикою пломбування каріозних порожнин IV класу різними пломбувальними матеріалами.
Забезпечення заняття: Стоматологічні матеріали, інструкції до них, стоматологічні інструменти для приготування матеріалів, інструменти для пломбування зубів, відпрепаровані моделі зубів.
Вид заняття, тип заняття: практичне, 4 години
Навчальна мета заняття
Студент повинен знати: |
Студент повинен вміти: |
|
|
Контроль базових знань:
Анатомо-гістологічні особливості будови різних груп зубів.
Класифікація каріозних порожнин.
Класифікація пломбувальник матеріалів.
Характеристика каріозних порожнин IV класу за Блеком.
Особливості препарування каріозних порожнин IV класу за Блеком для пломбування цементами.
Особливості препарування каріозних порожнин IV класу за Блеком для пломбування амальгамами.
Особливості препарування каріозних порожнин IV класу за Блеком для пломбування композитними матеріалами.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Завдання 1. Засвоїти основні особливості пломбування каріозних порожнин ІV класу.
Пломбування каріозної порожнини IV класу, розташованої на поверхні зуба, що звернена до відсутнього сусіднього зуба, не представляє особливих труднощів і здійснюється аналогічно пломбуванню зуба з порожниною І класу.
За наявності сусіднього зуба її пломбують із використанням:
прямокутних матриць, якщо каріозна порожнина розташована на рівні екватора коронки зуба;
фігурних матриць, якщо каріозна порожнина знаходиться нижче екватора на рівні міжзубного сосочка, або коли порожнина поширюється під ясна, як і порожнина II класу.
При накладенні ізолювальної прокладки необхідно стежити, щоб вона не потрапляла на присінкову стінку каріозної порожнини: вона може просвічуватися через напівпрозору емаль цієї стінки, знижуючи косметичний ефект пломбування.
Обов'язково підбирають колір пломбувального матеріалу відповідно до кольору відновлюваного зуба.
Обов'язкова гарна ізоляція зуба.
При пломбуванні двох суміжних каріозних порожнин III або IV класу з клінічним запаленням міжзубного сосочка після одночасного препарування порожнин і закриття їх тимчасовими пломбами лікують папіліт. Після усунення запалення сосочка тимчасові пломби видаляють і продовжують лікування зубів.
Правильне формування контактного пункту: у нормі він повинен починатися там, де закінчується міжзубний сосочок. Якщо сформувати його ближче до ясенного краю, то композит тиснутиме на міжзубний сосочок, викликаючи біль і запалення. При розташуванні контактного пункту лише в ділянці різальних країв пацієнти зазвичай скаржаться на розбризкування слини при розмові та застрягання їжі.
Пломбування порожнин IV класу рекомендують здійснювати в такій послідовності:
відновлення контурів дентину з опакових відтінків композитного матеріалу або склоіономерного цементу;
формування язикової поверхні за допомогою целулоїдної матриці та міжзубного клинця;
формування присінкової (вестибулярної) частини пломби, починаючи з пришийкової ділянки.
Побудову різального краю з композитних матеріалів проводять у два етапи:
формування язикового фрагменту різального краю. Першу світлову полімеризацію проводять через емаль або раніше накладений композит з присінкового (вестибулярного) боку;
формування присінкового (вестибулярного) фрагменту різального краю; світлову полімеризацію проводять через полімеризований язиковий фрагмент.
Високе навантаження на кут коронкової частини зуба і підвищені естетичні вимоги визначають вибір пломбувальних матеріалів — гібридних композитів. Допускається їх комбінування: язиковий фрагмент реставрації і різальний край — з гібридного композиту, а присінковий (вестибулярний) фрагмент — з композиту класу мікрофілів, яким притаманне відмінне полірування і тривале збереження блиску поверхні. Використання компомерів і ормокерів також допустимо, оскільки вони мають усі необхідні властивості, проте їх здатність до полірування і збереження блиску програють композитам класу мікрофілів.
Завдання 2. Ознайомитися з методиками пломбування каріозних порожнин ІV класу, та особливостями їх проведення.