- •1. Вправа-знайомство "Що про мене знає моя річ?"
- •2. Вправа "Мій настрій"
- •3. Інформаційне повідомлення "Поняття стресу, його ознаки"
- •4. Інформаційне повідомлення "Види стресу"
- •5. Групова робота
- •6. Вправа "Продовж речення"
- •7. Вправа "Ліпимо вареники"
- •8. Вправа "Мій настрій"
- •Заняття № 8 Вийдемо зі стресу разом
- •5. Мозковий штурм
- •6. Вправа «Тух-тібі-дух»
- •7. Вправа «Гарно-погано»
- •8. Вправа «Коли мети не досягнуто»
- •9.Рефлексія заняття. Вправа «я досягну, я зможу»
- •10. Прощавання. Вправа «Приємні літачки»
- •Заняття 3 (45 хв.) Тема: Мої емоції
6. Вправа "Продовж речення"
Мета: збирання додаткової діагностичної інформації й матеріалу для корекційно-формуючої роботи.
Підліткам пропонується продовжити речення першими-ліпшими фразами, що спадають на думку. На аркуші паперу школярі записують тільки продовження наступних фраз: Більше за все я боюся... Мене засмучує... Я нервую, коли…
З відповідей можна судити про здатності школяра до рефлексії власних переживань. Відповідь "Не знаю" свідчить про недостатній розвиток цієї здатності або, можливо, про високу її значущість, або про проблему, яку викликає страх.
7. Вправа "Ліпимо вареники"
Мета: зняття емоційного напруження, створення позитивної атмосфери, підготовка до завершення роботи.
Учасники стають у коло, кладуть руки одне одному на спину та пригадують рухи, які робить господиня, коли ліпить вареники. Учні пробують повторити всі разом, а потім передають один одному "гостинець".
8. Вправа "Мій настрій"
Мета: розвиток рефлексії та вміння фіксувати свій емоційний стан, зосередження на позитивних емоціях.
Кожен з учасників оцінює свій настрій за 12-бальною шкалою. Перевіряється, чи змінився настрій, чи ні.
Заняття № 8 Вийдемо зі стресу разом
Мета: Розвиток вміння використовувати власні внутрішні ресурси при стресових ситуаціях
Хід заняття:
1. Привітання. Вправа «Бігаючи вогники»
Мета: створення позитивної атмосфери; налаштування на роботу
Ведучий: «Зараз один із нас скаже своєму сусіду зліва привітальну фразу (привіт, «хелоу», доброго дня тощо). Сусід має якомога швидше встати, повторити цю фразу й знову сісти, а наступний учасник - зробити те саме, й хвиля привітань(вставань) біжить по колу. Виконувати завдання потрібно максимально швидко.»
2. Емоційна зарядка. Вправа «Масаж»
Мета: знизити емоційне та частково фізичне напруження
Учні стають в коло і кожен масажує плечі тому, хто стоїть до нього спиною. Попередньо рекомендовано кожному самостійно піклуватися за власний комфорт, коментуючи масажеру про свій стан та враження.
3. Вправа «Що мене обурює?»
Мета: введення в тему; створення умов для висловлювання своїх почуттів
Учні отримують завдання намалювати все те, що змушує їх сердитись, обурюватись, що викликає у них гнів. На при кінці обговорення. Також учням пропонується один з методів подолання поганого настрою: рвання малюнку на малі шматки та символічно попрощатись з ними, викинувши їх у смітниковий пакет.
4. Введення в тему. Міні - лекція
Мета: збільшити теоретичні знання учнів з психології
Стрес(від. англ. Stress - тиск, нажим, напруження) - стан загального збудження, психологічного напруження при діяльності в тяжких, незвичайних, екстремальних ситуаціях, неспецифічна реакція організму на різко змінюючи умови середовища.
Вплив стресу:
- може викликати мобілізацію сил («стрес Льва»);
- може призвести до хвороб («стрес кролика»);
- Розвиток неврозів, порушення сну, знижує імунітет; виникають серцеві захворювання, порушення шлунково-кишкового тракту.
5. Мозковий штурм
Мета: розвиток логічного мислення; активізація опорних знань з теми
Учням пропонується відповісти на запитання: «Як можна боротися з поганим настроєм та стресом?». Відповіді записуються на дошці та обговорюються. На при кінці вивішуються теоретичні дані і відбувається обговорення.
Теорія:
Засоби реагування на стрес
- «пропустити повз вух";
- «прийняти виклик»;
- «Господи, дай мне терпения принять то, что я не в силах изменить; и дай мне сил изменить то, что я могу изменить; и дай мне мудрость научиться отличать одно от другого.» (Рейнольд Нейборо)
- Вибрати для себе мету життя і пишатися власними досягненнями.
- Пам'ятати, що як після ночі приходе ранок, як після дощу з'являється веселка, так і після труднощів настає «тиша і спокій».
- Висловитись знайомим, друзям, спеціалістам (психолог, соціальний робітник, класний керівник тощо).
