Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
педагогика тест инб.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
95.26 Кб
Скачать

64.Оқыту процесін аяқтайтын буын

Білімді практикада қолдану

65.Көрнекі әдістер тобы

Демонстрация,

иллюстрация,бақылау

66.ХІІІ ғасырға дейін көп болған оқыту түрі

Жекелеп оқыту

Жаңа сабақ бойынша оқушылардың білімін бақылайтын сабақ кезеңі

Бекіту

7.Сабақ жоспарын құрады

Пән мұғалімі

8.Сабақ кезеңдерінің саны тәуелді болады

Сабақтың типіне

9.Жаңа материалды оқыту мен бекітуге негізделген сабақтың типі

Жаңа материалды оқыту

10.Сабақтың негізгі кезеңдерінің барлығын қамтитын сабақ түрі

Аралас сабақ

12.Құрылғы жасамаған жағдайда және тоқ көзі айырылған жағдайда мұғалімдер болуы керек

Сабақты жалғастыруға арналған жоспар: өз бетімен жұмыстар, ролдік ойындар және т.\б

13Оқушыларға жаппай ақпараттандырудың заңдылықтарын оқытуды көздейтін педагогикалық бағыт

Медиа білім беру

16.Міндетті және жоғары деңгейдегі оқушылар білімінің нәтижесін тексеруге, кері байланыс орнатуға мүмкіндік беретін тексеру түрі

Тестілеу

37.Жануарлар мінезінің бейімделу қасиетінің өте жай өзгеретін түрі

Инстинг

38.Құрамы 2 ден 40адамға дейінгі топ атауы

Шағын топ

43.Жеткіншек жасынан «Ересектер жасына» көшкенде қалыптаса бастайтын қабілеттері

Ақыл ой қабілеті дамып,өзінің пікірін дәлелдеу,не өзінің ісіне талдау жасау

47.Ұстаздың айтайын деген ойын жүйелі,нақты дәлелдемелермен жеткізуі, балаларды ұйытып тыңдатумен қатар сыйлата білу қасиеті

Ұстаздық шеберлік

48.Педагоктық қабілеттілік

Өз жұмысына икемді келіп,шебер болуы

49.Құзыреттілік бірінше орынға мұламінің..... іскерлігін қояды

Мәселені шешу

50.Білім техникалық,қызмет көрсету еңбегінің мамандарын даярлайды

Техникалық және кәсіптік

56.Л.В.Занков басымдық берген оқытуды ұйымдастырудың негізгі формасы

Экскурсия

57.Шағын зерттеу жұмыстарына жол ашатын әдіс

Ішінара ізденіс

60.Шағын комплектілі мектептердегі білім,іскерліктерді меңгертудің жетекші формасы

Мұғалімнің түсіндіруіне өздік жұмысты ұштастыру

61.Әдістемелік жұмыстың түрі: пән бойынша оқулықтар жазу,түрлі сайыстарға қатысу Жеке

64Дүниетаным дегеніміз

Табиғат,қоғам,адамзат ақыл ойының дамуы жөніндегі көз қарастар жүйесі

66.Баға

Оқушылардың білім деңгейінің сандық көрсеткіші

40.Жеке адамның өмір бойы бағытын көрсететін компоненттер:

В)Мотивтер мен қажеттер, бейімділік пен қызіғулар, дүниетаным мен сенім

43.Дененің кеңістіктегі қалпы мен адам қозғалысының сезімдік негіздерін реттеуші түйсік түрі

Е)проприоцептік

51.Білім саласын басқарудың мемлекеттік принциптерінің ішінен қате жауапты табыңыз

Е)Діннің мемлекет ісіне араласуы

52.Құқықтық тәрбиенің негізі мәні-

Е)қоғамдық қатынастарды реттеп,зиянды қатынастарға тыйым салу

53.Сынып жетекшісінің балаларды зерттеудегі негізгі әдісі-...

Е)бірлескен іс-әрекеттегі қарым-қатынас бақылау

63.Білім беру ұйымдар басшыларының паралель сыныптардағы оқу –тәрбие жұмысын тексеру

Е)Кешенді

64.Ынтымақтастық педагогикасының дәстүрлі педагогикадан айырмашылығы

Е)Мұғалімнің балалармен бірлескен іс-әрекетіне баса назар аударуы

65.Даму сөзінің толық мағынасы:

Е)Әр түрлі факторлардың ықпалынан белгілі бір уақытта болатын адам организмдегі сандық және сапалық өзгерістер

28. Оқушылардың өздігінен орындайтын жұмыстардың түрлері:

Ауызша, жазбаша, сыныптағы, үйдегі, топтық, жаппай, ұжымдық, жеке, шығармашылық

34. Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды мұғалім оқушының өзгертіп отыруына болады:

Жас ерекшелігі мен қабілетіне

51. Кәсіби...дегеніміз мұғалімнің жеке қасиеттерінің жиынтығы, теориялық және практикалық дайындығының бірлігі

Құзыреттілік

52. Білім техникалық, қызмет көрсету еңбегінің мамандарын даярлайды:

Техникалық және кәсіптік

56. Оқыту әдісінің элементі:

Тәсіл

57. Әдістер: жаттығулар, зертханалық жұмыстар

Практикалық

58. Сабақтың құрылымы тәуелді:

Мақсатына

59. Сабақ элементтерінің ішкі өз-ара байланысы:

Логикалық бірлік

61. Шағын комплектілі мектептердегі білім, іскерліктерді меңгертудің жетекші формасы:

Мұғалімнің түсіндіруі мен өздік жұмысты ұштастыру

62. Экология ғылымының зерттейтін негізгі объектісі:

Тірі организмдердің тіршілік әрекетін және өзара қатынасы

63. Экологиялық тәрбиенің міндеттері:

Табиғатқа саналы қарым қатынасты қалыптастыру және табиғатты қорғау іс әрекетін ұйымдастыру

65. Үйрену жаттығулары деп:

Бақылау, ұғыну және өзін-өзі бақылау

66. Тиісті объектілер туралы біздің алған хабарымыз:

Білім

4. Сабақтың негізгі түрлері:

Дәстүрлі, дәстүрлі емес

5. Сабақ жоспарын құру үшін алдымен анықталады:

Сабақтан күтілетін нәтижеге сәйкес, сабақтың мақсаттары

7. Сабақ кезеңдерінің саны тәуелді болады:

Тақырыпқа

8. Сабақтың негізгі кезеңдерінің барлығын қамтитын сабақ:

Аралас сабақ

11. Сабақтың құрылылмдық параметрлері және құраушы бөліктері:

Мотивациялы-мақсаттық, мазмұндық, тірек-қимыл, бағалау-нәтиже

12. Оқытудың міндетті құраушысы, оның қорытындылау кезеңі:

Оқу нәтижесін тексеру, бақылау

13. Бақылаудың негізгі қызметі:

Оқыту нәтижелерін жан-жақты тексеру

14. Міндетті және жоғары деңгейдегі оқушылар білімінің нәтижесін тексеруге, кері байланыс орнатуға мүмкіндік беретін тексеру түрі:

Тестілеу

20. Оқушының зерттеу әрекеті мен өзіндік оқу танымдық процесін қамтамасыз ететін кешенді құзырлылық:

Оқутанымдық

30. ... дейін бастауыш мектеп пәндерінің оқыту мазмұндарын қарастыру жетекші принцип болады:

1960 жылға

42. Жеткіншек жасынан «Ересектер жасына» көшкенде қалыптаса бастайтын қабілеттері:

Ақыл-ой қабілеті дамып, өзінің пікірін дәлелдеу, не өзінің ісіне талдау жасау

45. Педагогикалық психология бөлімдері:

Оқыту психологиясы, тәрбие психологиясы, мұғалім психологиясы

46. «Оқу» терминінің мағынасы:

Оқушының оқу материалына талпынып, қиыншылықтарды жеңіп, соларды ұғынуы

47. Мақсат қою арқылы жадында қалдырудың негізгі формасы:

Жаттығу

48. Міндетті түрде басшыға бағынуды талап ететін қарым-қатынас стилі:

Демократиялық

50. Педагогика ғылымының зерттейтін нысаны:

Тұтас педагогикалық процесс

51. Бастауыш мектепте оқыту әдістемесін, дамыта оқытудың негізін қалаған педагог:

ИПесталоцци

54. Оқушылардың өмірі мен әрекетін ұйымдастыруға үлкен маңызғка ие болып отырған фактор...

Күн ырғағын сақтау

61. Танымдық қызығушылықты ынталандыратын әдіс:

Оқу дискуссиясы

62. Оқытуға қарағанда оқуішының өз бетімен білім алуына басымдық беретін әдіс:

Проблемалық

63. Бастауышта сирек қолданылатын сабақтың түрі:

Жаңа білімді хабарлау

67. Іс-әрекеттің орнықты нысаналы өзгерісі дегеніміз: Үйрену

83. Тектен түрге көшу амалын ата: Шектеу

3. Оқыту процесін ұйымдастырушы ретінде мұғалімнің білуі керек:

Проблемалық жағдай туғызып, оқушыларды өз бетімен ізденуге, білім алуға қызықтыру

14. Сабақ жоспарын құруда негізге алынатын құжаттар:

Мемлекеттік стандарт, оқу бағдарламасы, күттізбелік-тақырыптық жоспар және оқулық мазмұны

19. Сабақтан тыс уақытта өткізілетін, оқытудың міндетті уақытына кірмейтін оқу-тәрбиелік шаралар:

Сыныптан тыс жұмыстар

20. Сыныптан тыс жұмыстар топтастырылады:

Ықпал ету объектісі мен іс әрекеттің бағытталуына қарай

30. Т. Қ. Оспанов тобында еңбек етуші ғалым, академик, әр басшы: Ш. Х. Құрманалина

32. 12 жылдық білім беру жүйесінде 1,2 сыныптардағы сабақ уақытының ұзақтығы... минут: 35

34. оқу жылының басында, жаңа тарауды не тақырыпты меңгерту алдында жүргізілетін тексеру түрі:

Алдын ала тексеру

42. Шартты топқа жататындар:

Қызмет немесе оқу орнындағы адамдар

43. Қарама-қарсылықты қатынастар сипаты:

Толық үйлесімі жоқ, бірақ бірін-бір шектемейді

45. Дененің кеңістіктегі қалпы мен адам қозғалысының сезімдік негіздерін реттеуші түйсік түрі:

Проприоцептік

46. Қабылдау процесінің өз алдына дербес әрекет сипатында көріну атамсы:

Бақылау

49. Субъектіге қандай да эмоциялды реңкті сақтап қалуға не жоюға ықпал етуші психикалық құрылыс:

Көңіл

53. Жеке адамның мұғалім ретінде балаларды оқытуда және тәрбиелеуде жоғары көрсеткіштерге жету шарты болып табылатын белгілі психологиялық ерекшеліктер:

Педагогикалық қабілет

54. Мұғалім мен оқушы арасындағы қарым-қатынас түрлері:

Авторитарлы, демократиялы, лебералды

62. Білімді берік ұғудың тиімді тәсілі:

Бекіту

66. 6 жасар балаларға тәрбие және білім берудің тиімді әдістерін мектеп тәжірибесінде дәлелденген:

Ш. А. Амонашвили

10. Оқыту прцесін дәстүрлі ұйымдастыру формасында жеткідіксіз дәрежеде дамитын оқушылардың жұмыс түрі:

Топтық жұмыс

18. Фронтальді, ұжымдық, жеке, жұптық, топтық:

Оқыту формалары

21. В. П. Симоновтың сабақ талдау схемасы бойынша мұғалімнің іс-әрекетінде қойылатын талаптар:

Ұйымдастырушылық, оқытушылық, тәрбиелік

23. Қойылу тәсіліне қарай педпгогикалық бағалаудың топтастырылуы:

Тікелей, жанама

24. Сыныптан тыс жұмыстың мақсаты мен міндеттерін анықтайтын функциялары:

Білімдік, тәрбиелеу, дамытушылық

30. сыныптан тыс сбақтардың өткізілуі арқылы:

Ойын және танымдық есептер

31. Оқушылардың өздігінен орындайтын жұмыстарының бірі:

Шығармашылық жзұмыс

32. Жалпы арифметика курсының мазмұнын мазмұнын ашқан топ:

Л. В. Занковтың тобы

35. Пайдаланушының әр түрлі жұмыстар орындауына арналған бағдарламалар класы:

Қолданбалы бағдарламалар

40. Нақты қозу нүктесіне ие емес, диффузиялық күйде болып, адамның көңіл-күйіне жақын түйсік сезімі:

Интероцептік

42. Қабылдаудың процесінде нақты объектті басқаларынан ажыратудың негізі:

Тұрмыстық қажеттігі

46. Шындықты жалпылама және жанама бейнелеуге бағытталған психикалық процесс:

Ойлау

47. Ерік дербес жасайтын нақыт қайырымды не жауыз құбыжық күштеріне енген құбылыс деп түсіндірілуші ортағасырлық үрдіс атамасы:

Экзорис

52. ....-жастарға қоғамдық тәжірибені үйретіп, өмірге, еңбекке даярлау: Тәрбие

53. Әдістері педагогикалық болмыс фактілерін талдаудың негізгі тәсілдері:

Зерттеу

56.Оқушылардың эстетикалық дамуында ерекше рөл атқаратын сыныптан тыс жұмыс түры:

Көркемөнерпаздар үйірмесі

57. Оқыту процеснінің құрамды бөліктеріне енбейтін:

Тәрбие жұмысы

60.Меңгерілген білімдерді жүйелейтін, бекітетін сабақтар :

Жинақтау

61. оқу бағдарламасының жекелеген тақырыптарын , бөлімдерін оқып болған соң өткізілетін тексеру түрі: Бақылау

62. ...жоспар мектеп өмірінің ең маңызды, жетекші құжаты:

Жылдық

64. Тәжірибелік әдістестер тобына жатаын оқыту әдісі:

Жаттығу

67.адамның ұғымдары және ақыл-ой әрекетін меңгерту процесін талап етеіні:

Ойлауды үйренуін

7. Дидактикалық мақсаттарға сәйкес ұйымдастырылатын сабақтың түрлері:

Жаңа ақпаратты хабарлау сабағы , білі пен дағдыны дамытып, бекіту сабағы, білім білікті тексеру сабағы

13. Оқушылардың сабаққа дайындығы, жаңа материалды меңгеруі, сабақтың барлық кезеңдеріндегі жұмысының қорытындысы көрінеді:

Бағалау кезеңінде

14. Барлық сабақтың түрінде кездесетін сабақ кезеңі:

Ұйымдастыру, бағалау

15. Оқытылып отырған тақырып бойынша практикалық жұмыс өткізілетін сабақ кезеңі:

Оқылған материалды бекіту

17. Семинар, практикум, консультация, сынақ сабақтар:

Жаңашыл мұғалімдердің сабақтар жүйесі

18. Дидактикалық мақсаттарға сәйкес үй жұмыстары түрлерінің саны: 5

19. Пәнді жақсы белгісі келетін және бағдарламаны аса қиналмай меңгеретін оқушылар орындайтын үй тапсырмаларының түрі:

Жаттықтырушы

20. Оқу-әдістемелік кешенініе сәйкес бастауыш сыныпта ең алғашқы оқытылатын бағдармалар:

Оқу-ойын тренажерлері

37. Белгілі жағдайда адамды нақты іс-әрекетке бағыттайтын фактор:

Қажеттілік

15. Кіріктірілген сабақта әр пәнге бөлінетін уақыт

С)50х50

18. 1-сыныптың дәптерінде сары түспен ерекшеленген

В)физминутка, есте сақтауға арналған материалдар

25.Бастауыш кластың математикасының оқыту мазмұнын қайта құрастыру мақсатында Т.Қ.Оспанов тобының жұмысты бастаған кезі

А)1986ж

34. Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды мұғалім оқушының өзгертіп отыруға болады:

А)Жас ерекшелігі мен қабілетіне

41. Рефлекс туралы теорияның негізі қағидаларын ғылыми тұрғыдан тұжырымдаған атақты орыс физиологы:

А) И М Сеченов

45. Ырықсыз зейіннің туындау негізі:

E) адам мақсатына тәуелсіз болады

47. Қабылдау негізін құрайтын бас миындағы физиологиялық процесс:

E) уақытша жүйке байланыстары

48.Уақыты да, қамту көлемі де шексіз ес түрі:

D) ұзақ мерзімді ес

52. Педагогика ғасырда жеке ғылым саласы мәртебесіне ие болды:

E) XYII

55. .... –жеке адамның қалыптасуындағы жетекші фактор

А)Тәрбие

58. Сынып жетекшінің Қызметі: тәрбиелік ықпал мен іс –шараның, оқушылардың, ұжымның даму деңгейінің нәтижесін, қарым-қатынастардың салдарын болжау, кіші тәрбие жүйесінің моделін жасау

B)болжамдық

59. Баланың өздігін, жауапкершілігін, белсенділігін, шыдамдылығын тәрбиелеуге көмектесетін әрекеттестік стилі

C)демократиялық

60. –ақпараттық теориясы саласын жетік біліп, ақпараттармен жұмыс істей білу

B)ақпараттық мәдениет

65. Бастауыш сыныпта баланың есте сақтау қабілетін дамытуға басымдық берген кеңес педагогы

C) С Н Лысенкова

66. Сөздік әдістер:

E) түсіндіру, баяндау, әңгімелеу, лекция, кітаппен жұмыс

67. мұғалімдік мамандықтың шебері болудың негізгі белгісі:

А) тіл арқылы өз ойын нақты жеткізу

47. Тәрбие психологиясы ілімі:

D) Тәрбиенің психологиялық тұрғыдан себептерін зерттеп, осы жөнінде ұсыныстар енгізетін ілім

48. .... адамдардың интелектуалдық дамуын, кәсіби біліктілігін қамтамасыз етуге бағытталған оқу- тәрбие процесі

E) білім беру

49. Тәрбиенің негізгі мақсаты

D) жан-жақты және үйлесімді дамыған тұлғаны тәрбиелеу

50. Тәрбие .. тәрбиенің мазмұнына, ұйымдастырылуы мен әдістеріне бағыт-бағдар беретін қағидалар

D)формалары 51. Тәрбие процесінің бастапқы сатысында қолданылатын әдіс

C) үйрету

52. Ұжым толық қалыптаспағанда қолданылатын тәрбие әдісі

D) Талап қою

53. Оқушылардың тұлғалық қасиеттерін қалыптастыруға бағытталған педагогикалық жұмыс тәсілдері

A) Тәрбиенің әдісі

54. Бастауыш сынып оқушылары табиғат байлығын ауыл шаруашылығын пайдалану жайлы алғашқы ұғымды алатын оқу пәні

B) еңбекке баулу

55. –табиғатты пайдаланудың ғылыми теориялық негізі

D)экология

57. Электронды оқулықтардың артықшылықтарына жатпайды

D) өзгертуге болмайды 58. Жалпы орта білім жүйесінде ерекше көңіл бөлінетін оқу қызметі

C) негізгі оқу іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру

60. Оқыту процесінің нәтижелігін дидактикалық процесті оқыту жағдайымен бірлікте анықтау

D)диагностика

61. Шағын клмплектілігі мектептердегі сабақтың міндетті логикалық жалғасы жұмысты мұғалім бақылауымен орындау

E) өздік

62. Жоспар мектеп өмірінің ең маңызды, жетекші құжаты

B) жылдық

64. Педагогикасы баланың психикасының саулығын сақтайды

E) ынтымақтастық

36. Олимпиядаларлдың негізгі мақсаты

E) оқушылардың қабілетін ашуды ескере отырып, логикалық алгоритмдік және жүйелі комбинаторилық ойлауы дамыған оқушыларды табу

38. Жеке адамның өмір бағытынан көрсететін компенентер

C) мотивтер мен қажеттер, бейімділікпен қызығушылар, дүние ұстанымы мен сенім

42. Нақты қозу нүктесіне ие емес деффузиялық күйде болып адамның көңіл күйіне жақын түйсік сезімі

E) интероциптік

44. Өткен тәжірибеден алған іздерді жады да қалдырып оларды қайта танып жаңғыртумен ақпарат топтартуға негізделген психикалқ процесс

E) ес

46. Әрекет негізінде дамып іс –қимылды ұйымдастыруға және оған басшылық етуші психикалық құбылыс

A)ой

49. Қабылданған шешімнің тиімді нәтжелі орындалуы үшін ең қажетті адам қасиеті

C) шаблондаға еліктей білу