Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Plan_-_konspekt_lektsiyi.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
78.03 Кб
Скачать

Державний вищий навчальний заклад

«Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»

Інститут історії, політології і міжнародних відносин

Кафедра історії України

ПЛАН – КОНСПЕКТ

лекції з курсу «Історія України»

на тему: «Національно – визвольна війна українського народу під проводом Б. Хмельницького 1648 – 1657 рр.»

Підготував:

студент групи І – 5 М

Яворський А. А.

Перевірили:

Викладач кафедри Інституту___________________

(прізвище та ініціали)

Викладач кафедри педагогіки__________________

(прізвище та ініціали)

Івано – Франківськ

2014 рік

Дисципліна: Історія України

Вид заняття: Лекція

Тривалість заняття: 80 хв.

Місце проведення: Педагогічний інститут, актова зала А/ЗП

Навчальна мета: узагальнити і систематизувати знання студентів з теми: «Національно – визвольна війна українського народу під проводом Б. Хмельницького 1648 – 1657 рр.»; повторити основні положення теми, поняття; визначити головні причини, передумови, хід та наслідки національно – визвольної війни під проводом Б. Хмельницького.

Розвивальна мета: розвивати вміння аналізу і синтезу, критично мислити, висловлювати власну думку та підходи до вирішення проблемних питань.

Виховна мета: сприяти патріотичному вихованню студентів на прикладі героїчної боротьби українського народу за своє національне визволення.

Міжпредметні зв’язки:

Забезпечуючі дисципліни: Історія України.

Забезпечувані дисципліни: Історія України.

Обладнання: візуальний матеріал, в тому числі схеми, таблиці.

ПЛАН

  1. Передумови і причини національно – визвольної війни.

  2. Військові дії 1648 – 1649 рр. Зборівський мирний договір та його наслідки.

  3. Українська козацька держава за часів Б. Хмельницького: державний, політичний та територіальний устрій.

  4. Військові дії 1651 – 1653 рр. Переяславський договір з Москвою: причини укладення, зміст і наслідки.

  5. Завершальний період визвольної війни 1654 – 1657 рр.

Рекомендована література:

Джерела:

  1. Джерела з історії Національно-визвольної війни українського народу 16481658 рр. – Т. 1: (16481649 рр.) / Упорядник: о. Ю. Мицик. – Київ, 2012. – 680 с. 

  2.   Документи Богдана Хмельницького. - К.: АН УРСР, 1961. - 739 с.

  3. Боплан Г. Опис України. Пер. з фр., приміт. та передм. Я.І. Кравц. - Львов: Каменяр, 1990. - 301 с.

  4. Літопис Самовидця. - К., 1878. - С.35-36 // Хрестоматія з історії Української РСР. - Т.І. З найдавніших часів до кінця 50-х рр. ХІХ ст. - К., 1959.

Література:

  1. Апанович О.М. Гетьмани України і кошові отамани Запорізької Січі. - К., 1993.

  2. Бойко О.Д. Історія України. Посібник для студентів вищих учбових закладів. - К., 2005. - 688 с.

  3. Борисенко В.Й. Курс української історії: з найдавніших часів до ХХ ст. - 2-ге вид. - К., 1998. - 233с.

  4. Голубоцький В.А. Дипломатическая история освободительной войны украинского народа 1648-1654 гг. - К., 1962. - 360 с.

  5. Горобець В. Переяславсько-московський договір 1654 р. // Історія України. - 2002. - № 9,13. - с.1-6.

  6. Історія України в особах ІХ-ХУІІІ ст. / В. Замлинський та ін. - К., 1993.

  7. Історія України: Навчальний посібник /Під загальною редакцією В.А. Смолія. - К., 1997.

  8. Крип’якевич І.П. Історія України - Львів: Світ, 1990. - 520 с.

  9. Мицик Ю. Облога Збаража (1649 р.): відоме й невідоме. // Український історичний журнал. - 2008. - № 5. - с.15-38.

  10. Петровський В.В., Радченко Л.О., Семененко В.В. Історія України: Неупереджений погляд: Факти. Міфи. Коментарі. - Х.: ВД "Школа", 2007. - 592 с.

  11. Рибалка І.К. Історія Української РСР. Дорадянський період. - К., 1978.

  12. Смолій В. А, Степанков В.С. Богдан Хмельницький. К.: Видавничий дім "Альтернатива", 2003. - 400 с.

  13. Смолій В. А, Степанков В.С. Богдан Хмельницький (Соціально-політичний портрет). - К.: Либідь, 1993. - 504 с.

  14. Смолій В. А, Степанков В.С. Богдан Хмельницький. Хроніка життя і діяльності. - К.: Наукова думка, 1994. - 264 с.

  15. Смолій В. А, Степанков В.С. Переяславська рада 1654 р. (історіографія та дослідження): Збірник статей. - К., 2003.

  16. Степанков В.С. Переяславська присяга 1654р.: зміст і наслідки. // Український історичний журнал. - 2003. - № 6 - с.28-38.

  17. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України, 2-е видання, перероб. і розширене. - К.: Криничка, 2005.

Хід заняття і. Організаційна частина (10 хв.)

Привітання викладача. Перевірка присутності студентів згідно зі списком журналу академічної групи. Налагодження зв’язку з пройденим навчальним матеріалом і новою інформацією, визначення її місця і ролі у системі навчального курсу, прогноз подальшого її розгляду. Повідомлення теми лекції, створення у студентів позитивної установки на її вивчення. Визначення основних питань лекції, повідомлення рекомендованої літератури.

Іі. Основна частина (65 хв.)

І. Передумови і причини національно – визвольної війни.

Після придушення козацько-селянських повстань (кін. XVI — перша пол. XVII ст.) польській владі здалося, що вона остаточно підкорила українців, оскільки збройні виступи на деякий час припинилися. Навіть роки від 1638 до 1648 року отримали назву «десятиріччя золотого спокою». Проте в сер. XVII ст. становище українського народу під владою Речі Посполитої стало особливо важким. В Україні не було жодної соціальної верстви населення, яка б не зазнавала утисків у правах. Тому спокій, що запанував після повстань не був довготривалим, адже існуючі протиріччя залишалися невирішеними.

Національно-визвольна боротьба українців проти польського панування була обумовлена об'єктивними передумовами і причинами, які мали соціально-економічний, релігійний та національний характер.

Передумови:

  • Формування української ранньоновітньої нації, яка у межах Речі Посполитої фактично не мала шансів на повноцінний розвиток.

  • Перетворення українського козацтва на провідну політичну силу, що виражала ідеї народу і внаслідок загострення протиріч між Україною і великодержавними амбіціями Польщі відігравала роль суспільного детонатора.

  • Поширення ідей боротьби за національну незалежність та особисту свободу людини, які набули поширення на той час у Європі.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]