Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Конспект 8 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
104.96 Кб
Скачать

Міністерство освіти і науки України

Львівський національний університет імені Івана Франка

КОНСПЕКТ

Залікового уроку з біології

Проведеного в 8 класі ЗОШ №1 смт. Підволочиська

17 Березня 2014 р.

на тему: «Різноманітність птахів»

студентом ІV курсу біологічного факультету

Лучко Іриною Богданівною

ОЦІНЮВАЛИ УРОК :

проведення:

керівник практики

доц. / асист. кафедри мікробіології

_____ _______

(бали) (підпис) Галушка А. А.

Вчитель біології

ЗОШ №1 смт. Підволочиська

_____ _______

(бали) (підпис) Мар'яш І. С.

конспект уроку:

доц. / асист. кафедри мікробіології

_____ _______

(бали) (підпис) Галушка А. А.

2014

Різноманітність птахів

Мета уроку:

навчальна – сформувати знання учнів про різноманітність птахів, ознайомити з основними особливостями будови та життєдіяльності представників рядів Совоподібні, Соколоподібні та Горобцеподібні, встановити залежність будови та способу життя птахів від середовища існування;

розвиваюча – розвивати логічне мислення, вміння працювати з підручником; закріплювати навички правильної вимови, розвивати слухове сприймання, збагачувати та поповнювати словниковий запас; розширювати світогляд;

виховна – виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до птахів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи навчання: словесні (бесіда, розповідь), наочні методи (робота з малюнками підручника, тестами).

Наочні посібники: таблиці із зображенням різних представників класу Птахи.

Література:

1.Біологія: Підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. Закладів / Ю.г. Вервес, П.Г. Балан, В.В. Серебряков.- 2-ге вид., переробл. – К.: Генеза, 2002. – 224 с.: іл.

2.Біологія: Навч. посібник/А. О. Слюсарєв, О. В. Самсонов, В.М. Мухін та ін.; За ред. Та пер. з рос. В. О. Мотузного. – 2-ге вид., випр. – К.: Вища школа, 1997. – 607 с.: іл.

Хід уроку

I. Організаційний етап уроку

Перевірка присутності учнів та готовності їх до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель. Діти, ми з вами продовжуємо знайомитися з дивовижнім світом – світом птахів. Птахи - особливі створіння, мають різноманітне оперення, вміють літати, чудово співають і будова птахів відрізняється від будови інших тварин. Давайте з’ясуємо, що означають терміни «кіль», «цівка», «повітряні мішки».

Учениця. Кіль є місцем прикріплення основних м'язів, які беруть участь у русі крил. Він є виростом грудини.

Учень. Кістки стопи зростаються утворюючи цівку, що подовжує ноги і пом’якшує поштовхи ніг під час приземлення.

Учениця. Повітряні мішки це головні відгалуження бронхів, які розташовані між внутрішніми органами птаха, а їхні відгалуження можуть навіть заходити у порожнисті кістки. Розташовуючись між внутрішніми органами, повітряні мішки зменшують тертя між ними. Повітряні мішки, заповнені повітрям, зменшують питому масу тіла птахів. Завдяки повітряним мішкам птахам притаманний особливий механізм газообміну, що дістав назву подвійного дихання.

Учитель. А зараз я пропоную виконати кілька тестових завдань.

1.Наука, що вивчає птахів:

а) орнітологія;

б) ентомологія;

в) іхтіологія.

2. Птахи відносяться до групи тварин:

а) холоднокровні;

б) теплокровні;

в) з температурою тіла, залежної від температури довкілля.

3. Представники класу Птахи відрізняються від інших тварин тим, що:

а) усі мають крила та вміють літати;

б) усі вміють літати;

в) усі мають крила і покриті пір'ям.

4. Ноги птаха мають:

a) чотири пальці;

б) п'ять пальців;

в) три пальці.

5. Шкіра птахів:

а) має залози і волога;

б) не має залоз і суха;

в) волога, коли спекотно.

6. Цівка - це:

а) зрощені кістки гомілки;

б) зрощені кістки стопи;

в) зрощені фаланги пальців.

7. Серце птахів:

а) двокамерне;

б) трикамерне;

в) чотирикамерне.

8. Органи, які відсутні у птахів:

а) нирки;

б) сечовий міхур;

в) трахея.

9. Шлунок птахів складається з:

а) трьох відділів;

б) двох відділів;

в) одного відділу.

Відповіді: 1- а; 2 – б; 3 – в; 4- а; 5 – б; 6 – б; 7 – в; 8 – б; 9 – б.

Після завершення роботи з тестами взаємоперевірка виконаних робіт.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Діти, зараз пропоную перерахувати усіх птахів, яких ви тільки знаєте. Ви назвали _______ видів. Багато це чи мало? Як ви гадаєте, скільки видів птахів налічується в природі? Щоб це узнати, проведемо аукціон. Переможе той з вас, хто назве це число.

Проведення аукціону

У природі налічується близько 8700 видів птахів, в Україні зустрічається близько 400 видів.

З давніх часів людину дивували птахи, відносилися до птахів з повагою і любов'ю. Недаремно так багато складено загадок, приказок, прислів'їв про птахів. Подивимося, як ви вмієте розгадувати загадки

В лісі на зеленій гілці

Ніби грав хтось на сопілці.

Підійшов поближче я

І побачив…(Солов’я)

Балакуча ця вертуха!

Ліс її щоденно слуха -

Довгохвоста, білобока.

Ну й плетуха! Це -…(Сорока)

Птах удень в дуплі проспить,

А вночі - як ненасить.

Ой, вухаста голова!

Тихо, мишки! Це ж- …(Сова)