
- •I. Ознайомлення з темою уроку.
- •II. Гра "Скажи навпаки".
- •III. Гра "Закінчи речення".
- •IV. Практичне завдання для учнів: "Операція "Чисте подвір'я".
- •V. Підсумок уроку. Як живеться твоїм речам?
- •Хід уроку
- •II. Декламування вчителем уривка вірша.
- •III. Тренувальні вправи.
- •IV. Аналіз етичної ситуації.
- •VI. Підсумок уроку. Запитання до учнів:
- •II. Відгадування загадок.
- •III. Розповідь учителя про появу і роль дзеркала.
- •VIII. Підсумок уроку.
- •II. Робота над прислів'ями та приказками.
- •III. "Весела хвилинка".
- •V. Формулювання "Правил Охайної Людини".
- •VI. Підсумок уроку.
- •II. Учитель декламує вірш.
- •IV. Аналіз різних життєвих ситуацій до теми уроку.
- •V. Аналіз етичного змісту приказок.
- •VI. Підсумок уроку.
- •II. Аналіз етичних ситуацій. Ситуація 1.
- •V. Підсумок уроку.
- •III. Слухання віршів.
- •IV. Аналіз етичної ситуації.
- •V. Бесіда про культуру вручення подарунків.
- •VI. Обігравання ситуації.
- •Підсумок уроку.
- •II. Гра "Можна чи не можна?"
- •III. Сюжетно-рольова гра «у магазині».
- •Підсумок уроку.
V. Підсумок уроку.
Гість - радість у домі
Мета: вчити гостинності (як зустріти гостя, як виявляти до нього шанобливе ставлення тощо).
Обладнання: запис пісні "Ласкаво просимо" у виконанні О. Білозір.
Хід уроку
I. Прослуховування пісні "Ласкаво просимо" у виконанні О. Білозір. Запитання і завдання для учнів:
• Які слова найчастіше звучать у цій пісні? У яких випадках їх говорять? (Коли запрошують у гості.)
Пригадайте, як Вінні-Пух із Пацею ходили в гості до Кролика. Що вони робили не так? (Прийшли в гості без запрошення, стукали в двері ногами, негарно поводили себе за столом тощо.)
II. Бесіда "Чи знаєте ви правила гостинності?"
Учитель. Існують правила гостинності для господарів і для гостей. Давайте їх пригадаємо. Уявіть, що наближається ваш день народження чи якесь інше свято, і ви чекаєте гостей. Запам'ятайте: все треба робити так, щоб гостеві було не гірше, ніж удома. Перш за все, гостеві потрібно допомогти зняти верхній одяг, шапку. Потім провести його у кімнату. Не забувайте, що першими проходять гості. Треба запропонувати гостеві сісти на зручніше місце в кімнаті. Поки ви не сіли за стіл, спробуйте розважити своїх гостей: покажіть найкращі книжки, іграшки, послухайте музику, пограйте в спокійні ігри. До речі, в які ігри можна погратись у кімнаті? (Відповіді дітей.) А якщо ви самі прийшли в гості? Яких правил необхідно дотримуватися гостеві? (Відповіді дітей.)
Правильно, перед тим, як увійти в дім, треба витерти взуття. Увійшовши, обов'язково з усіма привітатися. Якщо в кімнаті є дівчатка або дорослі, потрібно поступитися місцем.
III. Слухання віршів.
Некультурні хазяї
Із гостини по сніжку Некультурні хазяї,
Хлопчики вертались. Просто нехороші, -
А товариш запитав: У прихожій не зняли
- Як вам гостювалось? З нас вони калоші
- Та нічого, все як слід... Навіть з наших кожухів
Тільки бачиш, друже, Снігу не струсили
в тому домі хазяї То ми так, як увійшли
Некультурні дуже І до столу сіли.
(Г. Бойко)
Уважив місце
- Сідайте, тітко дорога, - Убік відсунувши стільця,
Уважив місце Костя, Спитала тітка Ліна:
Коли та цього четверга - А ти ж де сядеш, молодець?
Прийшла до них у гості. - Я... В тітки на колінах.
(Д. Чередниченко)
Обговорення прослуханого.
IV. Аналіз етичної ситуації.
"Шкідливі поради"
Якщо товариш запросив тебе на день народження до себе, залиш подарунок вдома. Він і тобі самому згодиться. Ні з ким не розмовляй, тільки вибирай, що посмачніше, та їж.
(За Ґ. Остером.)
• Чи прислухаєтеся ви до цих порад?
V. Бесіда про культуру вручення подарунків.
Учитель. Чи любите ви отримувати подарунки? А самі дарувати? Чи вмієте ви це робити?
Адже це не дуже легка справа, як може здатися на перший погляд. Уявіть собі, що ваш знайомий приніс ось такі подарунки: хлопчикові - набір серветок для вишивання, дівчинці - автомат, а бабусі - водяний пістолет; або знаючи, що у вас живе кіт, - ще одного кота. Як би ви або ваші рідні сприйняли подібні "подарунки"? Чому?
Перш за все, ніколи не забувайте такі найпростіші правила: задоволення від подарунка має одержати в першу чергу той, кому дарують, а не навпаки; подарунок має бути простим і недорогим, він може бути виготовлений своїми руками; дарують тільки те, що самому подобається; ніколи не дарують те, що ви самі одержали в дарунок; треба дарувати з добрими намірами, самому отримуючи радість від того, що ти несеш радість іншому.