Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
etichni_besidi.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
111.1 Кб
Скачать

II. Учитель декламує вірш.

Дуже хочуть тишини

В класі учнів - згубиш лік,

У класі сорок чоловік!

Сорок душ - і всі вони

Дуже хочуть тишини.

І тому весь час звучить:

"Тихо! Тихше! Ну, тихіш!"

Гриць гукає і Тиміш,

Оля Колю заклика,

Коля - Васю і Павла

Словом, сорок чоловік

Підняли за тишу крик.

Ну й повір, що всі вони

Справді хочуть тишини!

(Є. Бандуренко)

Обговорення змісту вірша.

III. Гра-інсценізація "Розмова".

Діти обіграють 2-3 розмовні ситуації. Вчитель за допомогою запитань акцентує увагу дітей на необхідності дотримання правил ввічливої розмови (не перебивати, вміти вислухати до кінця, в суперечках не вживати об­разливих слів тощо).

Запитання і завдання для учнів:

Хто з дітей правильно поводився під час розмови? Чому ви так вважаєте?

  • Якщо ви хочете втрутитися в розмову інших, то що і як треба для цього зробити?

  • Які ввічливі слова ви вживатимете під час розмови?

  • Як ви гадаєте, чи відрізняється розмова по телефону від звичайної розмови? Чим саме?

  • Чи відрізнятиметься ваша розмова з ровесником від розмови з до­рослою людиною? незнайомою? близькою?

  • Обіграйте ці сценки з однокласниками.

IV. Аналіз різних життєвих ситуацій до теми уроку.

Ситуація 1.

У коридорі розмовляють учителька та мама Люди. До них підбіг Миколка: "Лідіє Петрівно, вас там кличуть ..."

Запитання до учнів:

  • Чи правильно зробив Миколка?

  • Про які правила спілкування він забув? Як треба було звернутися до Лідії Петрівни?

Ситуація 2.

Іде урок. Учитель розповідає про свою подорож до моря. У класі всі уважно слухають. Раптом озивається Петрик: "А я теж з батьками їздив до моря! Я також це бачив!"

Запитання до учнів:

  • Що вам не сподобалося в поведінці Петрика?

  • Як би ви повелися в цій ситуації?

V. Аналіз етичного змісту приказок.

"Умій сказати, умій і змовчати"; "Аж до діброви чути ваші розмови"; "Хто мовчить, той двох навчить"; "Гостре словечко ранить сердечко".

VI. Підсумок уроку.

(Учні формулюють правила культурної поведінки під час розмови.)

Шануймо працю людей

Мета: вчити школярів поважати працю інших людей; дбайливо стави­тися до речей, зроблених руками інших (зберігати шкільні меблі, приладдя, підклеювати розірвані книжки тощо).

Хід уроку

І. Бесіда "Професії людей у нашій школі". Запитання до учнів:

Люди яких професій працюють у нашій школі? Чи знаєте, як їх звуть? Чи завжди ви з ними вітаєтеся?

  • Яка користь від кожної професії?

  • Чим ми можемо допомогти цим людям?

II. Аналіз етичних ситуацій. Ситуація 1.

Вранці Оленка ввійшла до класу і побачила, що прибиральниця вити­рає пил на підвіконні. "Доброго дня, Маріє Іванівно!" - привіталася Оленка. Дістала з портфеля цукерку, обгортку кинула на підлогу, мовляв, все одно прибирають. А потім стала мовчки стежити за прибиранням класу.

Запитання до учнів:

  • Чи правильно поводить себе Оленка?

  • Як вчинили б ви на місці Оленки?

  • Ситуація 2.

Граючись на перерві, хлопці ненароком перевернули корзину зі сміттям. Запитання до учнів:

• Як ви гадаєте, що їм треба зробити у цьому випадку?

Ситуація 3.

У шкільній їдальні деякі учні встали з-за столу, не прибравши за собою посуд.

Запитання до учнів:

• Яке зауваження ви зробили б цим учням, якби опинилися поруч?

  1. Декламування учнями віршів про людей різних професій.

  2. Виготовлення вітальних листівок.

Листівки призначені для вчителя, медсестри, прибиральниці та ін.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]