
Клас: 7-А Дата: 20.02.2014
Тема: Любов Пономаренко. Новела «Гер переможений». Наскрізний гуманістичний пафос твору
Мета:
ознайомитись із життям і творчістю Любов Пономаренко, її твором «Гер переможений», простежити його гуманістичний пафос, дослідити особливості новели;
розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, коментувати епізоди твору, надавати оцінку вчинкам героїв, формувати свій світогляд;
виховувати почуття гуманізму, доброти, милосердя.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Методи і прийоми: слово вчителя, аналітична і репродуктивна бесіди, метод творчого читання, робота з підручником, словникова робота.
Теорія літератури: новела.
Обладнання: портрет Любов Пономаренко, текст новели, ілюстрації до новели.
Література:
Авраменко О. М. Українська література. Підруч. Для 7-го кл. – К.: Грамота, 2007. – 296 с.
Конспект уроку учителя української мови та літератури Гордієць Інни Аліківни, Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №64. Режим доступу: «Учительський журнал»
http://www.teacherjournal.com.ua/shkola/ukrainska-mova-ta-literatura/
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (зібрати зошити на перевірку, тому що домашнім завданням на минулому уроці було написати продовження до оповідання «Сім’я дикої качки» .)
2. Запишіть назву літературного жанру.
Бліц-опитування
Невеликий за обсягом прозовий художній твір, у якому розповідається про одну, дві або три події в житті людини або кількох людей. (Оповідання)
Середній за обсягом прозовий розповідний художній твір, у якому доля однієї людини зображена більш ширше і тісно пов’язана з багатьма іншими людьми. (Повість)
Невеликий ліро-епічний твір казково-фантастичного, легендарно-історичного, героїчного змісту з драматично напруженим сюжетом. (Балада)
4. Невеликий прозовий твір, який містить повчання в алегоричній формі. (Притча)
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя:
Сьогодні ми знайомимось ще з одним літературним жанром. Це новела.
Ви, мабуть, багато творів читали про Велику Вітчизняну війну, про героїзм наших воїнів, про страждання людей, навіть дітей, які жили у цей страшний час. А чи читали ви коли-небудь твір про те, що відчували переможені німецькі солдати. Сьогодні ми маємо змогу про це прочитати. Отже, сьогодні ми знайомимось з новелою Любов Пономаренко « Гер переможений».
Метою нашого уроку є познайомитися з життям і творчістю Любов Пономаренко, зокрема, з її твором «Гер переможений», дослідити особливості цієї новели, навчитися висловлювати свою власну думку і виховувати в собі почуття доброти і милосердя.
ІII. Сприйняття, осмислення, усвідомлення нових знань
Робота з підручником:
Опрацювати рубрику «Теорія Літератури». Виписати основні ознаки новели:
побудова сюжету на основі справжньої, невигаданої події,
наявний гострий конфлікт, події розвиваються напружено і динамічно,
нерідкі раптові повороти дії,
несподіване закінчення,
посилена увага до художніх деталей,
нетривалий час дії, стислість розповіді,
дві-три дійових особи,
невеликий обсяг, прозова форма.
Які саме ознаки відрізняють новелу від оповідання? Спробуємо це краще прослідкувати, читаючи твір Любов Пономаренко.
Словникова робота
Гуманíзм — визнання людини найвищою цінністю в світі, це ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності.
Синонім – людяність, душевність.
Пафос- (від грецького пристрасть) емоційне ставлення письменника до того, що він зображає; емоційне звучання, настрій твору. Розрізняють пафос героїчний, піднесений, трагічний, комічний, заперечувальний та інші.
Інтерв’ю з письменником.
Для того, щоб краще зрозуміти художній твір, чому саме про це і саме так письменник хотів написати, ми завжди знайомимось з його життєвим і творчим шляхом.
(Зачитування інтерв’ю з Любов Пономаренко, яке взяв у неї кореспондент газети «Північне сяйво»)
К.: Шановна Любов Петрівна, наші семикласники будуть у цьому році вперше знайомитись з вашою творчістю. Хотілось би дізнатися про вас трішки більше, ніж написано у шкільному підручнику. Розкажіть, будь ласка, про свою сім’ю, про якісь яскраві спогади з дитинства.
Л.П.: Я народилися 22 травня 1955 року на хуторі Сергушки Срібнянського району Чернігівської області в родині звичайних сільських вчителів. Батько мій працював вчителем математики, а мама викладала біологію та хімію. Наш хутір був невеличкий , всього лише 12 хат. З усіх боків він був оточений лісом. Ми, діти, проводили там увесь вільний час і взимку, і влітку.
Одне було погано: школа була в сусідньому селі Іванівцях. І щоб добратись до неї , кожного дня і вчителі , і учні долали 7 кілометрів. А коли зима була дуже холодна та сніжна, то учні молодших класів жили при школі у маленькій хатинці, а додому повертались аж у неділю. Тому хоч жаль було залишати хутір, але батьки змушені були переїхали до села Іванівці. Там я закінчила середню школу.
К.: Розкажіть, будь ласка, як починався ваш творчий шлях у літературі.
Л.П.: Ще у школі я почала писати вірші. Батько порадив мені послати декілька до редакції районної газети. Коли мої вірші надрукували, я твердо вирішила, що буду письменником. Пізніше почала писати прозу.
К.: Розкажіть, де ви працюєте зараз.
Л.П.: Я закінчила Ніжинський педагогічний інститут, працювала вчителем у рідному селі. Зараз живу у містечку Гребінка Полтавської області, працюю кореспондентом газети «Зоря Полтавщини».
К.: Учні сьомого класу будуть читати ваш твір «Гер переможений». Розкажіть про історію його створення.
Л.П.: У 1999 році вийшла моя друга збірка прозових творів під назвою «Дерево облич». Туди і увійшов твір «Гер переможений». Написаний він на основі справжніх фактів. У містечку Гребінка, де я зараз живу, багато будинків після війни побудували полонені німецькі солдати. Це розповідь про одного з них.
К.: З якими б словами ви хотіли звернутись до сьогоднішніх семикласників.
Л.П.: Я б хотіла, щоб ви, читаючи твір «Гер переможений», задумались над таким поняттям як гуманізм.
4. Бесіда:
- Діти, як ви думаєте, що означає поняття гуманізм?
- Що запам’ятали про Любов Пономаренко?
- Може ви ще щось цікаве знаєте про цю людину