Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

право10

.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
249.86 Кб
Скачать

Урок 6 Система права та правова система

Урок 6

Система права та правова система

Мета: ознайомити учнів з системою права та правовою системою, формувати

вміння учнів аналізувати правові норми з точки зору їх структури.

Обладнання: схеми «Система права», «Правова норма».

Основні поняття: правовідносини, правоздатність, дієздатність.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Термінологічна розминка

Поняття: право, соціальні норми, нормативно-правовий акт, правовий

звичай, правовий прецедент, систематизація законодавства.

Завдання

1. Порівняйте відомі вам види систематизації та наведіть приклади здійснення кожного з них.

2. Назвіть відомі вам джерела та порівняйте їх.

3. Наведіть приклади ситуацій, в яких діють різні види соціальних норм.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу з поточним закріпленням

Система права та система законодавства

Розповідь вчителя

Розповідь вчителя із застосуванням порівняння та використанням схем

на с. 49, 50 підручника.

Право (місто) — галузь права (міський район) — інститут права (вулиця) — норма права (будинок). Галузь права — сукупність правових норм, що регулюють суспільні

відносини в певній сфері, за допомогою певного методу правового регулювання.

Робота з таблицею

Пояснення поняття «методи правового регулювання» з використанням порівняльної таблиці. Правовий інститут — сукупність правових норм, які регулюють певний, чітко відокремлений вид суспільних відносин, певне явище суспільного життя.

Норма права — загальнообов’язкове правило поведінки, яке встановлене та підтримується державою. Робота з таблицею

Аналіз порівняльної таблиці «Система права та система законодавства»

(с. 51 підручника). Поточне закріплення

1. Дати визначення норми, інституту та галузі права.

2. Навести приклади норм права, які належать до різних галузей права.

Правова норма та її структура

Робота зі схемою

Робота зі схемою «Правова норма» (с. 51 підручника) та аналіз прикладів правових норми (ст. 57, 79 Конституції України).

Стаття 79. Перед вступом на посаду народні депутати України (гіпотеза — умови, за яких діє норма) складають перед Верховною Радою України присягу (диспозиція — безпосереднє визначення дій, які мають бути виконані)… Відмова скласти присягу має наслідком втрату депутатського мандата (санкція — наслідки невиконання вимог, визначених диспозицією). Повний —правило, безпосередньо викладена в правовій нормі.

Відсилочний — у нормі дається посилання на інші статті даного

нормативного акта, де міститься певне правило.

Бланкетний — у нормі дається посилання на інший нормативний акт,

де міститься певне правило.

Поточне закріплення

• Наведіть приклади норм права, з якими ви стикалися у своєму житті, та спробуйте визначити застосований в них спосіб викладу.

Види правових систем. Правові сім’ї

Групова робота

Ознайомитися з матеріалом про одну з основних правових сімей на с. 53–

54 підручника та заповнити відповідний стовпчик порівняльної таблиці. ІV.Домашнє завдання

Опрацювати матеріал § 6 підручника.

рок 7 Правовідносини

Урок 7

Правовідносини

 Мета: формувати в учнів поняття «правовідносини», «правоздатність», «дієздатність», ознайомити учнів зі структурою правовідносин, формувати вміння аналізувати факти життя з позиції наявності правовідносин та можливості своєї участі в них.

Обладнання: схеми «Структура правовідносин», «Юридичні факти», картки з назвами «Правовідносини», «Правоздатність», «Дієздатність».

Основні поняття: правовідносини, правоздатність, дієздатність.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Завдання

Наведіть приклади відносин, які регулюються нормами права.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Поняття, види правовідносини та їх структура

Учитель аналізує наведені приклади, вказавши, що в усіх цих випадках мають місце правовідносини.

Правовідносини — суспільні відносини, які регулюються нормами права.Робота в малих группах з використанням схем «Види правовідносин» (с. 56 підручника)

Проаналізувати одну із ситуацій, які було запропоновано на початку уроку, та визначити, до якого виду правовідносин належать наведені ситуації.

Запитання для розбору в групах

1. Скільки учасників брало участь у правовідносинах, які виникли в ситуації, про яку йдеться?

2. Які права та обов’язки мають учасники правовідносин?

3. В якій галузі виникли правовідносини, про які йдеться? Під час визначення виду правовідносин за розподілом прав та обов’язків між ними важливо звертати увагу не лише на кількість учасників правовідносин, а й на обсяг прав та обов’язків учасників правовідносин. Односторонніми є не ті правовідносини, в яких бере участь лише одна сторона, а ті, в яких один з учасників має лише права, а інший лише обов’язки.

Склад правовідносин

Робота в малих группах з використанням схеми «Склад правовідносин» (с. 57 підручника)

Завдання групам

Продовжити аналіз ситуацій.

1. Хто брав участь у подіях (є суб’єктом правовідносин)?

2. Чого стосувалися події (що є об’єктом правовідносин)?

3. Які права та обов’язки виникли чи змінилися/припинилися в учасни-

ків правовідносин?

4. Які події безпосередньо відбулися?

Коментар вчителя

Визначивши учасників ситуації, ви з’ясували суб’єктів правовідносин.

Те, щодо чого виникли правовідносини, є об’єктом правовідносин. Події,

які відбулися, права та обов’язки учасників правовідносин складають їх

зміст. У ч и т е л ь. Учасниками правовідносин можуть бути фізичні та юридичні особи. Фізична особа — людина.

Юридична особа — організація, створена та зареєстрована у встановленому законом порядку.

Правосуб’єктність — здатність фізичних чи юридичних осіб у встановленому порядку бути суб’єктами правовідносин (суб’єктами права), мати юридичні права та обов’язки. Правоздатність — здатність особи мати визначені законом права та обов’язки, брати участь у правовідносинах.

Дієздатність — можливість особи власними діями створювати, припиняти, змінювати юридичні права та обов’язки.

Юридичні факти

Робота в малих групах

Продовження роботи в малих групах з використанням схеми «Юридичні факти» (с. 60 підручника).

Запитання для розбору в групах

1. Які саме факти призвели до виникнення, припинення або зміни правовідносин?

2. До якого виду юридичних фактів вони, на вашу думку, належать?

Коментар вчителя

Юридичні факти — життєві обставини, внаслідок яких виникають, змінюються, припиняються правовідносини.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання

1. Дайте визначення поняття «правовідносини».

2. Назвіть елементи складу правовідносин.

3. Наведіть приклади правовідносин, в яких беруть участь юридичні та фізичні особи, та визначте в них елементи складу правовідносин.

4. У наведених прикладах визначте, у який спосіб проявилися правоздатність та дієздатність.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал §§ 7–8 підручника.

Урок 8 Практичне заняття «Аналізуємо правові відносини»

Урок 8

Практичне заняття «Аналізуємо правові відносини»

Мета: формувати вміння учнів аналізувати реальні події з точки зору наявності

правовідносин та можливості своєї участі в них.

Обладнання: картки з описом ситуацій для аналізу.

Тип уроку: застосування здобутих знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація наявних знань

Запитання

1. Що таке правовідносини?

2. Які елементи включає в себе склад правовідносин?

3. Що є підставою для виникнення правовідносин?

4. На які види поділяються юридичні факти відносно волі суб’єкта?

5. На які види поділяються дії? До яких наслідків призводить кожний

з цих видів?

6. Доведіть, що правовідносини охоплюють всі сторони нашого життя.

ІІІ. Основна частина уроку

Групова робота

1. Проаналізуйте наведені ситуації.

2. Визначте, чи наявні в них правовідносини.

3. Визначте, до якого виду правовідносин вони належать.

4. Визначте склад правовідносин.

5. Визначте, які особи беруть участь у правовідносинах.

6. Визначте, хто з учасників правовідносин виявляє правоздатність та /або дієздатність.

7. Визначте юридичні факти, які описані в наведеній ситуації.

Ситуації для аналізу

1. Громадянин Н. прийшов до магазину «Електроніка» і звернувся до продавця В. з проханням допомогти вибрати персональний комп’ютер.

Отримавши консультацію, він сплатив 4500 грн та забрав придбаний

товар.

2. У м. Біла Церква Київської області відкрився новий районний палац реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Першими зареєстрували свій шлюб Марія Д. та Петро Т. Після реєстрації на них чекала приємна несподіванка: голова районної державної адміністрації вручив молодятам подарунок — телевізор. 3. Загальноосвітня школа м. Львова уклала угоду з фірмою «Місторемонт» про виконання ремонту в трьох класах школи. Через два місяці фірма здійснила запланований ремонт, а школа сплатила за договором зазначену суму.

4. Власник дачі уклав договір з будівельною фірмою щодо її ремонту. Ре-

монт було виконано протягом трьох місяців, і власник сплатив гроші

готівкою.

5. У сім’ї В. народилася трійня. У зв’язку з цим обласна державна адміністрація надала сім’ї квартиру (раніше сім’я її винаймала), а адміністрація фірми, де працює мати, подарувала пральну машину та набори для немовлят.

6. Громадянин К. уклав договір з банком «Аваль» про отримання кредиту для придбання автомобіля. Після укладення договору та отримання грошей він купив автомобіль в автосалоні «Укравто».

7. Громадянин А. позичив громадянину Б. п’ятсот гривень.

8. Між трудовим колективом та керівництвом підприємства укладений колективний трудовий договір.

9. Громадянин В. був затриманий міліцією під час спроби викрасти автомобіль.

Завдання

За наявності часу пропонуємо учням додаткове завдання.

Визначте, які з зазначених осіб є фізичними, а які — юридичними особами. 1) 12-річний учень школи;

2) суддя Полтавського міського суду;

3) спеціалізована школа № 41 м. Харкова;

4) магазин «Фуршет» м. Чернігова;

5) 26-річний токар Кременчуцького автозаводу;

6) 44-річний головний лікар районної лікарні;

7) 38-річний підполковник СБУ;

8) управління з надзвичайних ситуацій Кіровоградської області;

9) дитяче аерокосмічне об’єднання «Сузір’я»;

10) двомісячна дитина.

V. Домашнє завдання

Повторити матеріал з теми.

рок 9 Законність. Дисципліна. Правопорядок

Урок 9

Законність. Дисципліна. Правопорядок

Мета: формувати в учнів поняття «правосвідомість», «правопорядок», «законність», «дисципліна»; ознайомити учнів, чим відрізняються та як співвідносяться ці поняття.

Обладнання: схема «Гарантії законності».

Основні поняття: правосвідомість, правопорядок, законність, дисципліна.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Завдання

1. Пригадайте, з якими видами правил вам доводиться зустрічатися в житті.

2. Чи завжди всі, хто вас оточує, суворо дотримуються встановлених правил?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Поняття «правопорядок» та «дисципліна»

Розповідь вчителя

Учитель наголошує на тому, що будь-яке суспільство зацікавлене у тому, аби встановлені державою, іншими суб’єктами правила виконувалися і було якомога менше їх порушень.

Розповідь вчителя про поняття «суспільний порядок», «правопорядок», «дисципліна». Суспільний порядок — стан суспільних відносин, який відповідає вимогам усього комплексу соціальних норм.

Правопорядок — система суспільних відносин, будь-яких інших дій, що мають правове значення і здійснюються в суспільстві відповідно до вимог норм права.

Дисципліна — своєчасне і неухильне дотримання встановлених правовими та іншими соціальними нормами правил поведінки у державному і суспільному житті.

Залежно від сфери діяльності суб’єктів суспільних відносин існують так види дисципліни:

• державна;

• партійних та громадських організацій; • фінансова;

• праці;

• виробнича;

• військова;

• навчальна;

• екологічна та інші.

Залежно від способу забезпечення:

• примусова;

• свідома.

Завдання

1. Висловіть свою думку щодо співвідношення понять «суспільний порядок» та «правопорядок». Яке з них більш загальне? Як пов’язано з ними поняття «дисципліна»?

2. Наведіть приклади, пов’язані з дотриманням чи недотриманням норм

у різних видах дисципліни.

Групова робота

• Запропонуйте шляхи підтримання, посилення дисципліни та правопо-

рядку в державі, школі, у вашому класі.

Законність та її гарантії

Робота зі схемою

Розповідь вчителя з використанням схеми «Гарантії законності» (с. 63 підручника). Принцип законності — точне і неухильне виконання всіх нормативно- правових актів, а також ефективний контроль за неухильним дотриманням норм права та притягнення винних у правопорушеннях до юридичної відповідальності.

Гарантії законності — умови, засоби і заходи, за допомогою яких забезпечується законність. Розрізняють економічні, ідеологічні, політичні, юридичні, громадські та міжнародні гарантії законності.

Вимоги законності:

• обов’язковість законів для всіх учасників правовідносин;

• верховенство закону;

• рівність усіх перед законом;

• невідворотність відповідальності за правопорушення.

Способи забезпечення законності:

• переконання; • заохочення;

• примус;

• профілактична діяльність.

Групова робота

1. Дайте оцінку рівня дотримання дисципліни, правопорядку та законності в нашій країні.

2. Чи потрібна навчальна дисципліна?

3. Запропонуйте механізми збереження дисципліни та правопорядку.

Правосвідомість

Міні-лекція

Поняття «правосвідомість», її елементи та види (з використанням схеми «Види правосвідомості»).

Правосвідомість — система поглядів, понять, уявлень, почуттів з при-

воду чинного права або ситуацій, що пов’язані з правом. Елементи правосвідомості:

• ідеологічні (правові знання, ідеї, уявлення, погляди, поняття, переконання);

• психологічні (правові почуття, емоції, настрої, переживання);

• поведінкові (правові мотиви поведінки, настанови, готовність до дії).

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання

1. Дайте визначення понять «правосвідомість», «правопорядок», «законність», «дисципліна».

2. Які елементи правосвідомості вам відомі?

3. Наведіть приклади вияву різних елементів правосвідомості.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал §§ 9–10 (пп. 1–3) підручника.

Категорія: Конспекти уроків правознавства 10 кл

Урок 10 Правопорушення

Урок 10

Правопорушення

Мета: формувати в учнів поняття правопорушення, ознайомити учнів з видами правопорушень, формувати вміння визначати, до якого виду правопорушень належать певні події, аналізувати події суспільного життя з позиції правознавства.

Обладнання: схема «Форми вини», «Склад правопорушення».

Основні поняття: правопорушення, суб’єкт правопорушення, об’єкт правопорушення, суб’єктивна сторона правопорушення, об’єктивна сторона правопорушення.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Запитання

1. Чи завжди люди, посадові особи діють відповідно до встановлених норм та правил?

2. Чи відомі вам випадки, коли люди порушують закони?

Завдання

1. Навести приклади порушення закону.

2. Проаналізувати пропоновані ситуації та визначити, що в них спільного.

Орієнтовний перелік ситуацій• Дівчина вихопила в дідуся сумку з грішми;

• учень запізнився на уроки;

• працівниця без поважної причини не з’явилася на роботу;

• дівчина перейшла проїжджу частину дороги у невстановленому місці.

Коментар учителя Головна спільна ознака — порушення певних норм, законів. В усіх випадках йдеться про правопорушення.

IІІ. Вивчення нового матеріалу

Поняття та ознаки правопорушення

«Мозковий штурм»

Визначте ознаки правопорушення (за допомогою учителя).

Результат — встановлення ознак правопорушення та його визначення.Правопорушенням називають будь-яке протиправне, винне діяння (дія або бездіяльність), що завдає шкоди людям, суспільству, державі і спричиняє юридичну відповідальність.

Ознаки правопорушення:

1. Протиправність (порушення певної правової норми).

2. Винність — наявність вини особи, яка вчинила правопорушення в певній формі — умислу або через необережність (розглядається з використанням схеми «Форми вини»). 3. Вчинення правопорушення особою, яка досягла віку притягнення до відповідальності певного виду.

4. Наявність шкоди (будь-якого виду).

Склад правопорушення

Розповідь вчителя

Розповідь вчителя з використанням схеми «Склад правопорушення» (с. 65 підручника).

Склад правопорушення — це система об’єктивних та суб’єктивних ознак, які визнають певне діяння як правопорушення.

1. Суб’єкт — це осудна і дієздатна особа, яка вчинила правопорушення.

2. Суб’єктивна сторона — наявність вини у формі умислу або через необережність.

3. Об’єктивна сторона — діяння у формі дій або бездіяльності, а також умови, обставини, засоби, наслідки тощо.

4. Об’єкт — цінності, що охороняються правовою нормою. Види правопорушень

Залежно від ступеня небезпеки, завданого правопорушенням, вони поділяються на: 1) злочини; 2) проступки.

Правопорушення розрізняються залежно від галузі права.

1. Дисциплінарні проступки — порушення навчальної або юридичної дисципліни, внутрішнього розпорядку організації (установи).

2. Цивільно-правові — завдання майнової шкоди, порушення інших майнових або особистих немайнових благ, що захищені законом.

3. Адміністративні — порушення встановленого державою порядку в місцях суспільного призначення, а також порядку керування усіма іншими сферами життєдіяльності суспільства.

4. Кримінальні злочини — соціально небезпечні діяння або бездіяльність, за що законом передбачається кримінальна відповідальність.

Причини правопорушень

Ділова гра-дискусія

Об’єднати учнів в малі групи. Кожній групі пропонується уявити себе народними депутатами України (або депутатами місцевої ради), на обговорення яких винесено питання про запобігання та зниження рівня злочинності.

1. Обговорити в групі та визначити причини, які призводять до правопорушень.

2. Запропонувати заходи, що сприятимуть зниженню рівня злочинності.

3. Доповісти про підсумки обговорення та обґрунтувати їх.

Під час підбиття підсумків складається схема «Причини правопорушень»*. ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання

Визначте, яке правопорушення вчинено, та встановіть його склад.

• Юнак ухиляється від отримання паспорта громадянина України;

• учень відмовився подати щоденник вчителю;

• дівчина не придбала квиток в трамваї і була затримана контролером;

• водій, керуючи мотоциклом, перевищив дозволену швидкість руху. V.Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал §§ 9–10 (п. 4) підручника.

2. Знайти повідомлення засобів масової інформації про різні правопорушення та визначити їх вид, форму вини, склад правопорушення.

* Подано зразок, який може бути доповнений або змінений під час обговорення.

Категорія: Конспекти уроків правознавства 10 кл

Урок 11 Юридична відповідальність

Урок 11

Юридична відповідальність

Мета: формувати в учнів поняття «юридична відповідальність», «крайня необхідність», «необхідна оборона»; ознайомити учнів з видами юридичної відповідальності, формувати вміння визначати наявність підстав притягнення юридичної відповідальності, аналізувати події суспільного життя з точки зору права.

Обладнання: схеми «Крайня необхідність», «Необхідна оборона».

Основні поняття: юридична відповідальність, крайня необхідність, необхідна

оборона.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Завдання

Назвати підібрані удома приклади правопорушень та визначити їх вид та форму вини.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Завдання

Визначте, до чого призводить вчинення будь-якого правопорушення.

(До юридичної відповідальності).

ІV. Вивчення нового матеріалу

Поняття та підстави юридичної відповідальності

У ч и т е л ь.

Юридична відповідальність — це обов’язок правопорушника зазнати певних негативних наслідків (санкції) за скоєне правопорушення, які визначаються в установленому законом порядку.

«Мозковий штурм»

Запропонуйте ознаки, які, на вашу думку, притаманні юридичній відповідальності.

Ознаки юридичної відповідальності1. Негативні наслідки, яких має зазнати винна особа.

2. Накладення компетентним державним органом.

3. Є наслідком порушення норм права.

4. Деліктоздатність особи — здатність особи нести юридичну відпові-

дальність певного виду.

Види юридичної відповідальності

Групова робота

За допомогою схеми проаналізувати ситуації, запропоновані учнями або вчителем, з метою визначення виду правопорушення, відповідного виду відповідальності, яка може настати в кожному окремому випадку.

Орієнтовні ситуації

1) управління мотоциклом у нетверезому стані;

2) неявка працівника на роботу без поважної причини;

3) крадіжка гаманця в пасажира електрички;

4) пошкодження учнем підручника, отриманого в шкільній бібліотеці;

5) напад групи юнаків на дівчину;

6) хибне повідомлення старшокласником в міліцію про замінування школи.

Обставини, що виключають кримінальну відповідальність

Метод «Займи позицію»

Учитель наводить приклади ситуацій, де мали місце обставини необхідної оборони, крайньої необхідності, затримання злочинця тощо (за можливості — реальні приклади, взяті із засобів масової інформації).

Після аналізу кожної ситуації, вчитель пропонує учням визначитися: хто за суворе покарання, хто — проти. Можливе також проміжне рішення.

Обрати позицію просимо після кожної ситуації, коли учні визначаться; пропонуємо їм обґрунтувати свою точку зору.

Робота з документом

Витяги з кодексів України наведено на с.73–76 підручника.

Учням пропонується визначити обставини, які виключають юридичну відповідальність, та спробувати навести приклади ситуацій, де мала місце кожна з цих обставин. Обставини, які виключають відповідальність:необхідна оборона; крайня необхідність; уявна оборона; затримання злочинця; дії під впливом фізичного чи психічного примусу; дії в умовах виправданого ризику. Учитель зазначає, які обставини виключають будь-яку юридичну відповідальність, а в яких випадках виключені лише деякі види відповідальності.

Робота з таблицею

За наявності часу учням пропонується скласти порівняльну таблицю необхідної оборони та крайньої необхідності*, обставин, які виключають юридичну відповідальність, і таких, що найчастіше трапляються в житті.

Для цього використовуються схеми «Необхідна оборона» та «Крайня необхідність» (с.72, 73 підручника). V. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання

Визначити, чи настане відповідальність у наведених ситуаціях і якщо настане, то яка саме. Орієнтовні ситуації

1. Власник човна відмовився надати його для допомоги потопаючому. Тоді юнаки силою відібрали човна і врятували потопаючого, після чого повернули човен власнику. (Юнаки не будуть притягнуті до кримінальної чи адміністративної відповідальності, тому що вони діяли в стані крайньої необхідності. Можна також зазначити, що можливе лише відшкодування завданої матеріальної шкоди, якщо вона мала місце.)

2. До будинку дідуся вдерлися двоє нетверезих юнаків, які, погрожуючи ножем, вимагали віддати їм гроші. Той зробив кілька пострілів з належної йому мисливської рушниці, завдавши нападникам поранення. (Дідусь не буде притягнутий до відповідальності, тому що діяв у стані необхідної оборони. Зважаючи на груповий характер нападу та використання нападниками холодної зброї (ножа), застосування рушниці є правомірним.)

3. Молода жінка перейшла дорогу на червоне світло світлофора, а коли її зупинив міліціонер, пояснила, що вона приїхала з села, раніше не бачила світлофора і не знала значення його сигналів. (Жінка може бути притягнута до адміністративної відповідальності, адже незнання нею норм правил дорожнього руху не звільняє її від відповідальності, хоча міліціонер зобов’язаний врахувати усі обставини.)

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал § 11 підручника.

* Приклад заповнення таблиці див. у додатку.

Категорія: Конспекти уроків правознавства 10 к