Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

право10

.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
249.86 Кб
Скачать

Урок 1 Вступ. Виникнення держави

Урок 1

Вступ. Виникнення держави

Мета: пояснити учням особливості навчального курсу «Правознавство», формувати зацікавленість учнів у вивченні курсу, ознайомити учнів з підручником та його структурою, дати учням уявлення про теорії походження держави та відмінності державного та додержавного періодів існування людського суспільства.

Обладнання: підручник, схеми «Види суспільних відносин», «Історичні типии держави», «Теорії походження держави».

Основні поняття: суспільство, суспільні відносини, історичні типи держави.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Визначення організаційно-дисциплінарних вимог до учнів з боку вчителя (вимоги вчителя до учнів, порядок ведення робочих зошитів тощо).

Первинне ознайомлення з підручником* (структура підручника, методичний апарат, система виділень, система запитань та завдань у тексті та після параграфів).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Запитання

• Пригадайте з курсу історії або висловіть власне припущення: чи завжди існували держава і право? За підсумками відповідей учитель робить висновок про те, що держава і право пройшли значний історичний шлях.

Учитель повідомляє тему уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Суспільні відносини

Учням пропонується ознайомитися з фотографіями на с. 5–6 підручника та запропонувати назви для груп, які зображено на фотографіях (відповідно табун коней, зграя вовків, група учнів, клас) Коментуючи запропоновані назви, звертаємо увагу на те, що групами живуть чимало тварин, птахів, інших живих істот, проте лише щодо сукупності людей ми вживаємо поняття «суспільство» і, відповідно, «суспільні відносини».

Завдання

Користуючись схемою «Види суспільних відносин» (с. 6 підручника), наведіть приклади відносин різних видів, бажано таких, в яких вам доводилося брати участь.

Влада й соціальні норми у первинному та державному суспільстві

Бесіда

Бесіда зі складанням порівняльної таблиці «Додержавне (первісне) суспільство та держава» (якщо часу бракує, можна заповнити лише частину рядків таблиці, а решту учні заповнюватимуть удома).

1. Якими були перші колективи людей розумних?

2. Які знаряддя праці використовували первісні люди? Якими були їх перші заняття?

3. Як здійснювалося управління колективами первісних людей?

4. Які характерні ознаки економіки первісного суспільства?

5. Висловіть припущення, коли і внаслідок чого з’являється держава.

6. Як змінилася система управління суспільством після появи держави?

7. Які характерні ознаки держави ви знаєте? Теорії походження держави

Матеріал розглядається оглядово за наявності часу.

Розповідь вчителя

Розповідь вчителя з використанням схеми «Теорії походження держави» (с. 8 підручника).

Історичні типи держави та її історична перспектива

Розповідь вчителя

Повідомлення назв історичних типів держави: рабовласницька, феодальна, буржуазна, соціалістична. Робота учнів у малих групах

Визначити характерні ознаки держави певного типу (рабовласницької, феодальної, буржуазної, соціалістичної) на основі відомого їм матеріалу з історії, літератури, географії тощо та матеріалу підручника, а також визначити, якому типу держави відповідають ілюстрації на с. 9, 10, 11 підручника.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда1. Назвіть основні відмінності додержавного суспільства та держави.

2. Назвіть основні історичні типи держави та їх основні ознаки.

3. Назвіть відомі вам теорії походження держави (якщо матеріал подано на уроці).

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал § 1 підручника.

2. Найбільш підготовленим учням поміркувати над теоріями походження держави та визначитися, яку з них вони вважають найбільш переконливою, підготувати аргументи на її захист.

Урок 2 Держава

Урок 2

Держава

Мета: поглибити та систематизувати знання учнів про державу, її ознаки та функції; визначити особливості державної влади.

Обладнання: схеми «Ознаки держави», «Функції держави», «Види влади».

Основні поняття: держава, суверенітет, функції держави.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань учнів                                                                                             

Завдання

1. Складіть порівняльну таблицю «Додержавні суспільства та держави».

2. Наведіть приклади різних суспільних відносин, в яких вам доводилося брати участь.

3. Визначте, яку з теорій походження держави ви вважаєте найбільш обґрунтованою. Наведіть аргументи на користь цієї теорії.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Поняття та ознаки держави

Фронтальна бесіда

На основі знань учнів, здобутих під час вивчення історії України та всесвітньої історії. Учні мають сформулювати визначення поняття «держава» і зробити висновок про причини виникнення держави.

Робота з підручником

Ознайомитися з визначенням поняття «держава» у підручнику.

Учителеві варто звернути увагу на те, що сучасна держава є не лише механізмом примусу, як зазначалося в курсі історії, але й насамперед механізмом регулювання відносин між членами суспільства.

Держава — це особлива форма організації суспільства за допомогою спеціального апарату управління, який захищає інтереси населення певної території, регулює відносини між членами суспільства, зокрема за допомогою примусу.

Робота в групах

Уявіть себе екіпажами міжпланетних кораблів, які наближаються до планети, де виявлено суспільство розумних істот, подібних до людей. Після висадки на планеті дослідникам необхідно визначити, чи існує на планеті держава. Запропонуйте ознаки, за якими ми можемо зробити висновок про наявність тут держави.

Підбиття підсумків групової роботи

Обов’язкові ознаки держави:

• державний суверенітет;

• наявність системи права;

• наявність апарату публічної влади;

• наявність податкової та фінансової системи;

• наявність апарату примусу;

• наявність території, обмеженої кордонами та поділ населення за територіальною ознакою.

Факультативні ознаки держави:

• збройні сили (армія);

• державні символи (герб, гімн, прапор, державний девіз);

• державна мова;

• власна грошова система.

Функції держави

Міні-лекція з використанням схеми «Функції держави»

Функції держави — це основні напрями її діяльності.

Класифікація функцій держави

1. За сферою діяльності (спрямуванням):

а) внутрішні;

б) зовнішні.

2. За часом дії:

а) постійні;

б) тимчасові.

3. За значенням:

а) основні;

б) неосновні.

Поняття «влада» та її види

Бесіда

1. Чи доводилося вам стикатися з ситуацією, коли вам чи іншим людям хтось нав’язував свою волю?

2. Чому одні люди могли нав’язувати свою волю іншим?

3. Які види влади, на вашу думку, можна виділити? Влада — можливість і здатність людини (групи людей) здійснювати свою волю, нав’язуючи її в разі потреби іншим людям, суспільству.

Види влади (схема на с.18 підручника) — сімейна, духовна, економічна, політична, державна тощо.

Особливості державної влади

Розповідь вчителя

Розповідь вчителя, визначення основних особливостей державної влади (за наявності часу — з елементами бесіди).

Особливості державної влади:

• загальна обов’язковість;

• можливість легального (законного) застосування примусу;

• територіальна обмеженість.

ІV. Закріплення знань учнів

Завдання

Визначте, який вид влади має місце у пропонованих випадках:

• директор фабрики видав наказ про звільнення слюсаря з роботи;

• мати заборонила синові грати у футбол до повного одужання після застуди;

• лідер мусульман-шиїтів закликав своїх прибічників до стриманості;

• Міністерство освіти видало наказ про проведення зовнішнього незалежного тестування;

• лідер однієї з партій закликав своїх прихильників вийти на мітинг до

Верховної Ради України.

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал § 2 підручника.

2. Підібрати в засобах масової інформації повідомлення про виконання державою певних функцій та визначити, до якої групи функцій держави вони належать.

рок 3 Державний лад

Урок 3

Державний лад

Мета: ознайомити з поняттям «державний лад» (форма держави) та її складовими, формувати вміння учнів визначати форму держави; виховувати повагу до демократичного устрою держави.

Обладнання: схема «Форма держави», картки з поняттями «Держава», «Монархія», «Республіка»

Основні поняття: форма держави, монархія, республіка, федерація, унітарна держава, демократія.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань учнів

Завдання

1. Наведіть приклади виконання державою своїх функцій.

2. Спробуйте класифікувати функції держави.

3. Назвіть ознаки держави та поясніть, чому деякі з них віднесено до факультативних.

4. Складіть схему «Види функцій держави».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Завдання

• Як, на вашу думку, чи є в різних держав спільні та подібні ознаки? Наведіть відповідні приклади.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Форма держави

Робота зі схемою

Вчитель пояснює складові поняття «Форма держави» за допомогою схеми.Форма правління

Бесіда

Бесіда з використанням схеми (с. 20 в підручнику) та з опорою на знання,

здобуті під час вивчення курсів історії.

1. Пригадайте, як управляли державою в Давній Греції та Давньому Римі.

2. Що означає поняття «республіка»?

3. Що таке монархія?

4. Коли та як на зміну абсолютним монархіям у Великобританії та Франції прийшли обмежені монархії?

5. Чим обмежена монархія відрізняється від абсолютної?

Пояснення вчителя

Типи монархій (деспотична, теократична, дуалістична, парламентарна),республік (парламентська, президентська, мішана) та основні ознаки кожної з них Форма державного (територіального) устрою

Розповідь вчителя з використанням схеми

Розповідь вчителя з використанням схеми (с. 20 в підручнику) — поняття«унітарна держава», «федерація», «конфедерація».

Унітарна (проста) держава — форма державного устрою, за якої адміністративно-територіальні одиниці держави не мають ознак державного суверенітету.

Основні ознаки унітарної держави:

• жодна складова унітарної держави не має ознак суверенітету;

• в державі існує єдина система державних, зокрема судових та правоохоронних органів;

• єдина конституція та система законодавства, які діють на всій території держави;

• єдине громадянство, не існує громадянства окремих територіальних одиниць; • суб’єктом міжнародного права є лише держава загалом, тобто в міжнародних відносинах може брати участь лише держава.

Федерація (від латинського foederatio — союз, об’єднання) — це складна держава, яка являє собою союз ряду державних утворень, що мають певну політичну самостійність.

Конфедерація — різновид складної держави, що являє собою тимчасовий союз суверенних держав, які об’єдналися для досягнення спільної мети у певній сфері.

Імперія (від латинського imperium — влада, панування) — форма складної держави, в якій частина території приєднана та/або утримується в складі держави насильницьким шляхом.

Форма політичного (державного) режиму

Розповідь вчителя з використанням схеми

Розповідь вчителя з використанням схеми «Види державно-політичних режимів». «Мозковий штурм»

Які ознаки, на вашу думку, характерні для демократичного правління?

V. Закріплення матеріалу

1. Опрацювати поняття, вивчені на уроці (форма держави, монархія, рес-

публіка, імперія, федерація, конфедерація, унітарна держава, демократія).

2. Розв’язання задач з визначення форми держави.

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал § 3 підручника.

рок 4 Громадянство України

Урок 4

Громадянство України

Мета: з’ясувати співвідношення понять «Особа — Людина — Громадянин —

Громадянство»; сприяти усвідомленню учнями важливості належності до громадянства та виховувати почуття гордості за належність до українського громадянства.

Обладнання: Конституція України; схема «Статус осіб на території України».

Основні поняття: людина, особа, громадянин, громадянство.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань учнів

Групова робота

Пропонуємо учням в групах розв’язати задачі з визначення форми держави.

1. Країна складається з п’яти провінцій, в кожній з яких діє виборний орган, який вирішує питання місцевого значення. Глава держави — імператор, який призначає прем’єр-міністра та членів уряду. Законодавча влада належить двопалатному парламенту, нижня палата якого обирається раз на чотири роки. Одна з провінцій двадцять років тому булла захоплена під час збройного конфлікту, і з того часу в ній точаться постійні, часом збройні, сутички з представниками місцевого населення, яке вимагає незалежності своєї землі.

2. Законодавчу владу в країні представляє парламент, що обирається за пропорційною системою на загальних виборах строком на 7 років. Уряд

очолює голова Ради міністрів, який призначається Президентом за згодою парламенту. Міністрів призначає Президент за пропозицією голови Ради міністрів. До складу судової системи входять загальні суди, адміністративні суди та Конституційний суд. Країна поділяється на департаменти, в кожному з яких є представник центрального уряду, призначений Президентом та обраний населенням орган місцевого самоврядування, — рада.

3. Країна поділяється на провінції, райони та підрайони. У кожній провінції діє призначений урядом країни губернатор, який зобов’язаний проводити в життя рішення центрального органу, а також реалізовувати більшість рішень органів місцевого самоврядування. Конституція затверджена загальнонародним референдумом. Парламент — Національні збори — на спеціальному засіданні обирає Президента держави. Уряд формується Президентом, але має отримати підтримку парламенту, перед яким в подальшому несе відповідальність. У країні діють Конституційний, апеляційний та інші суди.

4. Конгрес та Президент обираються на загальних виборах. Президент має право розпустити Конгрес, особисто формує та очолює уряд. До судової влади належать Верховний суд та спеціалізовані суди, а також суди провінцій. До складу держави входять 12 провінцій та федеральний округ. У кожній з провінцій прийнято власну конституцію та закони, які не суперечать Конституції держави в цілому.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Запитання

Висловіть своє судження, чи відрізняються правове положення, права та обов’язки:

а) корінного жителя Одеси та аборигена-дикуна, що живе зі своїм племенем у джунглях Африки;

б) корінного киянина та польського дипломата, який працює у посольстві своєї держави в Україні.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Людина — Індивід — Особистість — Особа – Громадянин

Евристична бесіда з елементами міні-лекції

1. Хто з вас має молодших братів чи сестер?

2. Чи можна уже у момент народження визначити, що дитина, яка народилась, — людська істота? За якими ознаками?

3. Пригадайте з курсу біології, як називають людську істоту латиною.

4. Як на уроках історії називали людей, що виокремилися з тваринного світу.

5. Які зміни відбуваються в дитині впродовж її зростання, які нові риси,

вміння в неї з’являються?

6. Чи можливі ці зміни без людського оточення, без людського суспільства?

Обговорення висловлених думок (з використанням прикладів з книги та мультфільму «Мауглі», малюнок на с. 29 підручника).

Робота з таблицею

Заповнення порівняльної таблиці «Людина — індивід — особистість —

особа — громадянин» (окрім останнього рядка). Поняття громадянства

Розповідь вчителя

Громадянство  це юридично визначений, стійкий, необмежений у просторі правовий зв’язок між особою і певною державою, що визначає їхні взаємні права та обов’язки.

Коментар учителя

а) юридична визначеність — регулювання відносин між особою та державою нормативними актами

б) стійкість та необмеженість в часі та просторі — збереження протя-

гом тривалого часу незалежно від місця перебування.

Апатрид — особа, яка не має громадянства.

Біпатрид — особа, яка має два чи більше громадянств.

Коментар учителя, в якому він наголошує на значенні часток «а», «бі» та кореня слова «апатрид».

Завдання

Висловіть думку щодо того, які права повинні мати іноземці, що перебувають на території нашої держави.

Робота з Конституцією України (ст. 26) Стаття 26. Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, — за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Іноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом.

Визначте, як Конституція України відповідає на це запитання. Правова та соціальна держава Робота в групах

Ознайомтеся з текстом підручника (відповідно п.4 або 5) та визначте основні ознаки правової та соціальної держави.

V. Домашнє завдання

Опрацювати § 4 підручника та ст. 1, 26 Конституції України

Урок 5 Право

Урок 5

Право

Мета: визначити поняття «право», відмінності права від інших соціальних норм; ознайомити учнів з функціями та джерелами права, виховувати в учнів повагу до права та моралі та права, формувати вміння учнів порівнювати факти, поняття та події соціального буття.

Обладнання: схеми «Джерела права», «Види соціальних норм», «Способи систематизації права».

Основні поняття: соціальні норми, право, мораль, джерела права, нормативно-

правовий акт.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань учнів

1. Термінологічна розминка (громадянин, громадянство, апатрид, біпатрид, підданство).

2. Індивідуальне завдання на дошці.

3. Відтворити таблицю «Людина — індивід — особистість — особа — громадянин».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Запитання

Згадайте відомі вам ознаки держави.

Звертаємо увагу учнів саме на те, що однією з таких ознак є наявність системи права.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Право як особлива форма соціальних норм

Варіант 1. Евристична бесіда на основі запропонованих учням прикладів

Приклади:

1) дівчинка поступається місцем дідусеві в тролейбусі;

2) громадянин-власник автомобіля сплачує податок за свій транспортний

засіб;

3) член партії сплачує членські внески;

4) працівник завчасно подав заяву про звільнення з роботи.

Питання для обговорення1. Що, на вашу думку, визначило поведінку кожної із зазначених осіб?

2. Чому люди діяли саме таким чином? Як назвати норми, які регулювали поведінку цих осіб?

3. Що спільного в усіх цих випадках?

Варіант 2. Робота з підручником

Пригадайте матеріал, який ви вивчали в практичному курсі правознавства в 9 класі, та визначте, які соціальні норми регулюють дії людей в ситуаціях, зображених на ілюстраціях на с. 41 підручника.

Підсумок бесіди — визначення поняття соціальні норми та їх види.

Соціальні норми — правила (норми) загального характеру, які регулюють відносини в людському суспільстві та встановлені державою, суспільством, об’єднаннями громадян тощо. Види соціальних норм (схема на с. 40 підручника):

• за порядком та суб’єктом їх встановлення: релігійні, корпоративні, правові, норми моралі;

• за сферами соціального буття: економічні, культурні, естетичні, політичні, економічні.

Визначення та джерела права

Завдання

Пригадайте визначення права, яке ви вивчали в 9 класі, та назвіть ознаки об’єктивного права.

Ознаки права: загальна обов’язковість, формальна визначеність, встановлення винятково державою, охорона з боку держави, право є системою норм, регулювання лише найважливіших відносин, юридична відповідальність за порушення.

Розповідь вчителя з використанням схеми

«Джерела права» (с. 44 підручника)

Визначення джерел, які використовуються в Україні: нормативно-правовий акт, міжнародно-правовий акт, нормативний договір, правовий звичай — в окремих галузях права.

Систематизація законодавства

Розповідь вчителя

Інкорпорація законодавства — підготовка та видання зібрань та збірок законодавства за певними ознаками без внесення змін до змісту нормативних актів.

Консолідація законодавства — підготовка та видання укрупнених (консолідованих) нормативних актів, які мають той самий предмет регулювання, без внесення змін до змісту нормативних актів. Кодифікація законодавства — форма правотворчості, яка полягає в докорінній переробці чинних нормативних актів шляхом прийняття нових кодифікованих актів із суттєвою (часом докорінною) зміною змісту нормативних актів. V. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання 1

Із пропонованого переліку оберіть ознаки, характерні для різних соціальних норм.

1. Встановлюються виключно державою.

2. Поступово складаються у свідомості людей, стають обов’язковими лише після того, як їх визнає більшість суспільства.

3. Визначають порядок відправлення різноманітних обрядів у церкві.

4. Встановлюються партіями та громадськими організаціями та регулюють відносини всередині цих організацій.

5. За порушення настає громадський осуд.

6. За порушення настає юридична відповідальність.

7. Мають загальнообов’язковий характер.

8. Регулюють практично всі відносини між людьми. Завдання 2

У пропонованих ситуаціях визначте, які види соціальні норми в них діють.

1. Пішохід порушив правила дорожнього руху — перейшов вулицю у невстановленому місті.

2 .Незважаючи на обіцянку, дівчина не прийшла на святкування дня народження подруги.

3. Прибічник православ’я відмовився вживати м’ясо під час посту.

4. Керівник профспілкового комітету запросив членів профспілки на збори.

5. Випускник школи звернувся до директора фірми з проханням прийняти його на роботу.

6. Учитель запропонував учневі, який зайшов до школи, зняти капелюха.

7. Члени первісної общини виконали ритуальний танок навколо зображення вогнища.

8. Уявіть, що всі соціальні норми зникли, та визначте можливі позитивні та негативні наслідки цієї події.

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал § 5 підручника. 2. Підібрати приклади,