- •Министерство здравоохранения рф гбоу впо волгоградский государственный медицинский университет
- •Методические указания
- •I семестр Занятие 1(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 2(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 3(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 4(продолжительность-3ч.)
- •Занятие5(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 6(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 7(продолжительность-3ч.)
- •Вариант I
- •Переведите на английский язык слова и словосочетания:
- •2) Выполните письменно:
- •3) Ответьте на вопросы:
- •Раздел2.Основной курс
- •Занятие 8(продолжительность-3ч)
- •Занятие 9 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 10 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 11 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 12 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 13(продолжительность-3ч.) Итоговая контрольная работа по вводно-коррективному курсу. Вариант I
- •1) Переведите на английский язык слова и словосочетания:
- •2) Выполните письменно:
- •3) Ответьте на вопросы:
- •Занятие 14 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 15 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 16 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 17 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 18 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 19 (продолжительность-3ч) Итоговая контрольная работа по вводно-коррективному курсу. Вариант I
- •II семестр Занятие 1(продолжительность-2ч.)
- •Сравните Present Simple Active & Present Continuous Active
- •Занятие 2(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 3(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 4(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 5(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 6(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 7(продолжительность-2ч.) Итоговая контрольная работа по вводно-коррективному курсу. Вариант I
Занятие 3(продолжительность-2ч.)
Тема: Химия как наука. Органическая и неорганическая химия. Химические процессы в организме человека.
Цель: развитие навыков чтения и повседневного общения, формирование компетенций:
-ОК-1-способность к обобщению, анализу, восприятию информации, постановке цели и выбору путей ее достижения, владение культурой мышления;
-ОК-2-способность логически верно, аргументировано и ясно строить устную и письменную речь, создавать тексты профессионального назначения;
Задачи:
-Повторить временную форму Present Continuous Active;
-Тренировать навыки изучающего чтения для перевода специальных текстов по теме «Химия»;
-Освоение терминологии по теме «Химия»;
Этапы занятия: 1) Проверка домашнего задания 15 мин.
2) Речевая разминка Направлена на формирование компетенции–ОК1 15 мин.
а) Ответьте на вопросы:
What does inorganic chemistry study?
Give some examples of inorganic chemical compounds.
In what spheres of life are inorganic compounds applied?
What do we call specialists in inorganic chemistry?
b) Познакомьтесь с названиями химических элементов в английском языке:
Names of elements
Symbol |
Latin |
English |
H |
Hydrogenium |
Hydrogen |
Li |
Lithium |
Lithium |
Na |
Natrium |
Sodium |
K |
Kalium |
Potassium |
Be |
Beryllium |
Beryllium |
Mg |
Magnesium |
Magnesium |
Ca |
Calcium |
Calcium |
Sr |
Strontium |
Strontium |
Ba |
Baryum |
Barium |
B |
Borum |
Boron |
Al |
Aluminium |
Aluminium |
C |
Carboneum |
Carbon |
Si |
Silicium |
Silicon |
Sn |
Stannum |
Tin |
Pb |
Plumbum |
Lead |
N |
Nitrogenium |
Nitrogen |
P |
Phosphorus |
Phosphorus |
As |
Arsenicum |
Arsenic |
Sb |
Stibium |
Antimony |
Bi |
Bismuthum |
Bismuth |
O |
Oxygenium |
Oxygen |
S |
Sulfur |
Sulfur |
Se |
Selenium |
Selenium |
F |
Fluorum |
Fluorine |
Cl |
Chlorum |
Chlorine |
Br |
Bromum |
Bromine |
I |
Iodium
|
Iodine |
He |
Helium |
Helium |
Ne |
Neon
|
Neon |
Ar |
Argon |
Argon |
Kr |
Krypton |
Krypton |
Xe |
Xenon |
Xenon |
Rn |
Radon |
Radon |
Cr |
Chromium |
Chromium |
Mo |
Molybdaenum |
Molybdenum |
W |
Wolframium |
Tungsten |
Mn |
Manganum |
Manganese |
Fe |
Ferrum |
Iron |
Co |
Cobaltum |
Cobalt |
Ni |
Niccolum
|
Nickel |
Pt |
Platinum
|
Platinum |
Cu |
Cuprum
|
Copper |
Ag |
Argentum
|
Silver |
Au |
Au Aurum
|
Gold |
Zn |
Zincum
|
Zinc |
Cd |
Cadmium
|
Cadmium |
Hg |
Hydrargyrum
|
Mercury |
3) Изучающее чтение «Inorganic chemistry» Направлено на формирование компетенции–ОК-1, ОК-2 45 мин.
Inorganic chemistry is the branch of chemistry which deals with the properties and behavior of inorganic compounds. This field covers all chemical compounds except the myriad organic compounds (compounds containing C-H bonds), which are the subjects of organic chemistry. Many inorganic compounds are salts, consisting of cations and anions joined by ionic bonding. Examples of salts are magnesium chloride MgCl2 or sodium oxide Na2O. Important classes of inorganic salts are the oxides, the carbonates, the sulfates. Many inorganic compounds are characterized by high melting points. Inorganic salts typically are poor conductors in the solid state. Another important feature is their solubility, for example, in water, and ease of crystallization. Inorganic compounds are found in nature as minerals. Soil may contain iron sulfide as pyrite or calcium sulfate as gypsum . Inorganic chemistry is a highly practical area of science. The top 20 inorganic chemicals manufactured in Canada, China, Europe, Japan, and the US (2005 data): aluminum sulfate, ammonia , ammonium nitrate , ammonium sulfate, carbon black, chlorine, hydrochloric acid, hydrogen, hydrogen peroxide, nitric acid, nitrogen, oxygen, phosphoric acid, sodium carbonate, sodium chlorate, sodium hydroxide, sodium silicate, sodium sulfate, sulfuric acid , and titanium dioxide. The manufacturing of fertilizers is another practical application of industrial inorganic chemistry.
Задание1. Дополните вводное предложение аннотации таким образом, чтобы оно выражало содержание текста в обобщенном виде: В данном тексте рассматриваются…
1) organic compounds;
2) inorganic salts;
3) inorganic chemistry as a branch of chemistry dealing with inorganic compounds;
4) practical application of inorganic compounds.
Задание2. Укажите предложения, детализирующие следующие положения:
а) Inorganic chemistry deals only with compounds which do not contain C-H bonds.
б) Inorganic compounds have a lot of properties.
в) A lot of inorganic compounds are highly applicable in practice.
Задание3. Расставьте данные тезисы в таком порядке, чтобы они составили план статьи:
1) Many inorganic compounds are characterized by high melting points, poor conductivity, high solubility and easy crystallization.
2) Inorganic compounds are used in many fields of science.
3) Only inorganic substances and compounds are the subject of inorganic chemistry.
4) Many inorganic compounds are salts, an example of which is magnesium chloride or sodium oxide.
5) Inorganic compounds are produced in industry.
6) Inorganic compounds are found in nature as minerals.
4) Информативное чтение «These Dangerous Free Radicals»: Прочтите текст, ответьте на вопросы после текста. Направлено на формирование компетенций – ОК-1, ОК-2 25 мин.
Задание1. Прочитайте и переведите текст. Расставьте утверждения, данные после текста в том порядке, в каком они встречаются в тексте:
Oxidation – the chemical reaction that causes metal to rust and butter to turn rancid – can also damage coronary arteries. Oxidation involves molecules called free radicals, which crop up in our bodies as oxygen interacts with cells. Unlike a normal oxygen molecule in which each atom is ringed by four pairs of electrons, a free radical carries one electron that lacks a mate. Oxidation occurs when a free radical «kidnaps» an electron from a neighbouring molecule, turning it into a free radical and setting off a corrosive chain reaction. The process has been implicated in everything from cataracts to cancer – and researchers suspect it is what makes LDL (low-density lipoproteins), the bad form of cholesterol, so dangerous.
Задание1. Расположите предложения в таком порядке, чтобы получилось логичное описание процесса образования свободных радикалов. Проверьте правильность полученного описания по тексту:
Unlike a normal oxygen molecule, a free radical carries one electron that lacks a mate.
Thus, a free radical can set off a corrosive chain reaction that damages the cell membrane.
A normal oxygen atom has four pairs of electrons.
A free radical tries to replace the lost electron by taking it from another molecule.
This molecule in turn becomes a free radical.
