
- •Министерство здравоохранения рф гбоу впо волгоградский государственный медицинский университет
- •Методические указания
- •I семестр Занятие 1(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 2(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 3(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 4(продолжительность-3ч.)
- •Занятие5(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 6(продолжительность-3ч.)
- •Занятие 7(продолжительность-3ч.)
- •Вариант I
- •Переведите на английский язык слова и словосочетания:
- •2) Выполните письменно:
- •3) Ответьте на вопросы:
- •Раздел2.Основной курс
- •Занятие 8(продолжительность-3ч)
- •Занятие 9 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 10 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 11 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 12 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 13(продолжительность-3ч.) Итоговая контрольная работа по вводно-коррективному курсу. Вариант I
- •1) Переведите на английский язык слова и словосочетания:
- •2) Выполните письменно:
- •3) Ответьте на вопросы:
- •Занятие 14 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 15 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 16 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 17 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 18 (продолжительность-3ч)
- •Занятие 19 (продолжительность-3ч) Итоговая контрольная работа по вводно-коррективному курсу. Вариант I
- •II семестр Занятие 1(продолжительность-2ч.)
- •Сравните Present Simple Active & Present Continuous Active
- •Занятие 2(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 3(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 4(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 5(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 6(продолжительность-2ч.)
- •Занятие 7(продолжительность-2ч.) Итоговая контрольная работа по вводно-коррективному курсу. Вариант I
Занятие 12 (продолжительность-3ч)
Тема: Биология как наука. Формы организации жизни на Земле. Биологическое разнообразие.
Цель: развитие навыков чтения и повседневного общения, а также формирование и развитие компетенций:
-ОК-1-способность к обобщению, анализу, восприятию информации, постановке цели и выбору путей ее достижения, владение культурой мышления;
-ОК-2-способность логически верно, аргументировано и ясно строить устную и письменную речь, создавать тексты профессионального назначения;
ПК-13- способность использовать один из иностранных языков в общении и профессиональной деятельности на уровне, не ниже разговорного.
Задачи:
-Повторить определительные придаточные предложения, вводимые местоимениями who, which, that, whose, а также относительными наречиями where, when, why
-Тренировать навыки изучающего чтения для перевода специальных текстов по теме «Биология»;
-Освоение биологической терминологии;
Этапы занятия: 1) Проверка домашнего задания 15 мин.
2) Речевая разминка Направлена на формирование
компетенции – ОК-1 15 мин.
Обсудите в группе следующее положение:
According to biology, life distinguishes active organisms from inorganic matter. All living organisms are made up of cells, use energy, maintain homeostasis, respond to stimuli, reproduce, adapt to changes in the environment, and pass on characteristics to their off-springs.
б) Ответьте на вопрос: What do living organisms need energy for?
Growth |
Development |
Repair |
Reproduction |
Movement |
Metabolism |
|
|
|
|
|
|
Постройте свои высказывания по образцу:
All living organisms need energy for growth.
Energy is necessary for all living organisms to grow.
c) Ответьте на вопрос: What is homeostasis? Give an example of homeostasis.
All living organisms maintain homeostasis, which is the process by which the internal environment of the body is regulated in order to maintain a stable state. One of the best examples to explain this phenomenon of maintaining homeostasis is body changes in body temperature. If you are feeling cold, then inadvertently you tend to shiver which, causes the muscles to produce heat. Alternatively, if you are feeling hot, then the body produces sweat that helps in evaporation of heat from the body.
3) Изучающее чтение « Nucleic acids» Направлено на формирование компетенции–ОК-1, ОК-2 60 мин.
(1) RNA is a single-stranded polymer of nucleotides where the pentose sugar is always ribose and the organic bases are adenine, guanine, cytosine and uracil. There are three types of RNA found in cells, which are involved in protein synthesis.
(2) Ribosomal RNA (rRNA) is a large, complex molecule which is made up of both double and single helices. Although it is manufactured by the DNA of the nucleus, it is found in the cytoplasm where it makes up more than half the mass of the ribosomes. It comprises more than half the mass of the total RNA of a cell and its base sequence is similar in all organisms.
(3) Transfer RNA (tRNA) is a small molecule (about 80 nucleotides) that comprises a single strand. Again it is manufactured by nuclear DNA. It makes up 10-15% of the cell's RNA and all types are fundamentally similar. There are at least 20 types of tRNA, each carrying a different amino acid.
(4) Messenger RNA (mRNA) is a long single-stranded molecule, of up to thousands of nucleotides, which is formed into a helix. It enters the cytoplasm where it associates with the ribosomes and acts as a template for protein synthesis. It makes up less than 5% of the total cellular RNA. It is easily and quickly broken down, sometimes existing for only a matter of minutes.
(5) DNA is a double-stranded polymer of nucleotides where the pentose sugar is always deoxyribose and the organic bases are adenine, guanine, cytosine and thymine, but never uracil. Each of these polynucleotide chains is extremely long and may contain many million nucleotide units.
(6) Using the accumulated evidence, James Watson and Francis Crick in 1953 suggested a molecular structure which proved to be one of the greatest milestones in biology. They postulated a double helix of two nucleotide strands, each strand being linked to the other by pairs of organic bases which are themselves joined by hydrogen bonds. The pairings are always cytosine with guanine and adenine with thymine. However, this is no ordinary ladder, instead it is twisted into a helix.
Задание1. Что обозначают аббревиатуры:
DNA DNA Seq (sequence)
RNA
mRNA
tRNA
rRNA
Задание2. Дополните вводное предложение аннотации таким образом, чтобы оно выражало содержание текста в обобщенном виде:
В данном тексте рассматриваются…/This text deals with…/is about… 1) nucleic acids which are biological molecules essential for known forms of life on Earth; 2)cells which are fundamental units of life; 3)retroviruses that are RNA viruses that are duplicated in a host cell using the reverse transcriptase enzyme to produce DNA from its RNA genome; 4) adenoviruses which are medium-sized viruses composed of a nucleocapsid and a double-stranded linear DNA genome.
Задание3. Укажите, какие из приведенных ниже высказываний являются истинными (TRUE), а какие ложными (FALSE):
DNA is a single-stranded polymer of nucleotides.
The organic bases of RNA are adenine, guanine, cytosine and uracil.
Transfer RNA is a small molecule with a size of about 80 nucleotides.
It was James Watson and Francis Crick who suggested a molecular structure in 1953.
There are three types of RNA which are involved in protein synthesis.
rRNA is found in the cytoplasm where it makes up more than half the mass of the ribosomes.
Задание4. Соотнесите английские слова с русскими эквивалентами:
1. single-stranded |
a. матрица |
2. helix |
b. доказательство, свидетельство |
3. break down |
c. водородная связь |
4. evidence |
d. спираль |
5. manufacture |
e. одноцепочечный (с одной цепочкой) |
6. template |
f.изводить, изготавливать |
7. hydrogen bond |
g. расщепляться |
8. link |
h. историческая веха |
9. postulate |
i. связывать |
10. milestone |
j. предполагать, выдвигать предположение |
Задание5. Заполните пропуски соответствующими словами из текста:
Ribosomal RNA is a … … molecule which is made up of both double and single helices.
tRNA is manufactured by … DNA.
There are at least … of tRNA, each carrying a different … .
mRNA makes up less than … of the total cellular RNA.
James Watson and Francis Crick postulated a … helix of two nucleotide strands, each strand being linked to the other by pairs of organic bases which are themselves joined by hydrogen bonds.
Задание6. Укажите параграфы, детализирующие следующие положения:
1) В 1953 г. Уотсоном и Криком была предложена модель структуры ДНК.
2) Информационная РНК составляет примерно 5% от всей РНК.
3) Существуют три основных типа РНК.
4) Рибосомальная РНК синтезируется в ядре молекулы ДНК.
5) Существуют по меньшей мере 20 видов транспортной РНК.
6) ДНК – это полимерная молекула, состоящая из нуклеотидов.
Задание7. Расставьте данные тезисы в таком порядке, чтобы они составили план статьи:
1. rRNA is manufactured by the DNA of the nucleus and is found in the cytoplasm where it makes up more than half the mass of the ribosomes.
2. mRNA makes up less than 5% of the total cellular RNA.
3. There are three types of RNA are involved in protein synthesis.
4. James Watson and Francis Crick were the first who in 1953 suggested a molecular structure of DNA.
5. There are at least 20 types of tRNA and each of them carries a different amino acid.
6. DNA is a polymer of nucleotides in which the pentose sugar is always deoxyribose.
Задание9.Переведите с русского языка на английский. Используйте лексику из текста:
1. ДНК – это длинная полимерная молекула, состоящая из нуклеотидов. 2. Каждый нуклеотид состоит из азотистого основания (nitrogenous base), сахара и фосфатной группы (phosphate). 3. Транспортная РНК содержится в цитоплазме клетки. 4. РНК содержит рибозу вместо дезоксирибозы и урацил вместо тимина. 5. Транспортные РНК – один из центральных участников в синтезе белка. 7. Информационная РНК впервые была обнаружена в 1957 г. 8. Информационная РНК - «матрица» для синтеза белков. 9. Рибосомальная РНК оставляет до 80% всей РНК клетки. 10. Существуют три вида рибонуклеиновых кислот: рибосомальная, транспортная и информационная РНК.
Задание10. Ответьте на вопросы:
- How many types of RNA are found in cells?
- What is ribosomal RNA?
- How much does rRNA make up?
- What is tRNA produced by?
- What is the common element in all tRNA?
- At what site does mRNA enter the cytoplasm?
- How long does mRNA exist?
- What is the structure of DNA?
- What did J. Watson and F. Crick suggest in 1953?
3) Работа над грамматическим материалом Направлена на формирование компетенции–ОК-1 45 мин.
a) Определительные придаточные предложения, вводимые относительными местоимениями who, that, which, whose, whom и относительными наречиями where, when, why
Определительные придаточные предложения выполняют функцию определения и отвечают на вопросы what? which? - какой? который? и т.п. Они следуют непосредственно за тем существительным в главном предложении, которое они определяют и соединяются с главным предложением следующими союзными местоимениями: who, that, which, whose, whom и союзными наречиями: where, when, why.
1) Местоимения who, whom употребляются, когда придаточное предложение определяет существительное, обозначающее людей, а местоимение which — когда речь идет о неодушевленных предметах и о животных, местоимение that может относиться к любому существительному и местоимению.
Напр.:
In our office there are a lot of people who speak English well.
The student whose exercise-book I've shown you is doing very well.
The book (which) you've given me to read is very interesting.
I don't know the engineer about whom you're speaking.
The book (that) I'm reading is not very interesting.
Так же как и в специальных вопросах, в определительных предложениях предлог стоит предпочтительно не перед относительным местоимением, а после глагола, к которому он относится:
Who are you speaking about?
Примечание: Глагол-сказуемое определительного придаточного предложения согласуется в числе с тем существительным, которое определяется этим придаточным предложением. Напр.:
D'you want to speak to the students who are here?
D'you want to speak to the student who is here?
2) Определительные придаточные предложения могут также вводиться относительными наречиями when - когда, where – где, why – почему.
Следует подчеркнуть, что относительное наречие when вводит определительное придаточное предложение, которое относится к существительному, обозначающему время, относительное наречие where вводит определительное придаточное предложение, относящееся к существительному, обозначающему место, тогда как why вводит придаточное предложение, обозначающее причину.
Напр.:
I’ll always remember the time when we went to the Institute.
He will not forget the city where he lived in his childhood.
Примечание: Слово time в английском языке имеет также значение раз. В этом случае, в отличие от русского языка, в определительном придаточном предложении в английском языке не употребляется слово when. Определительное придаточное предложение присоединяется бессоюзно:
Every time I see him I forget to tell him about it.
He thinks of his childhood every time he sees this picture.
Задание1.Объедините два предложения в одно. Используйте соответствующее относительное местоимение who/that/which:
1. A girl was injured in the accident. She is now in hospital.
The girl who was injured in the accident is now in. hospital
2. A man answered the phone. He told me you were away.
The man ______________________________________ .
3. A waitress served us. She was very impolite and impatient.
The ___________________________________________ .
4. A building was destroyed in the fire. It has now been rebuilt.
_______________________________________________ .
5. Some people were arrested. They have now been released.
The ____________________________________________.
6. A bus goes to the airport. It runs every half hour.
________________________________________________ .
Задание2.Закончите предложения. Выберите наиболее подходящее словосочетание из приведенных ниже. Постройте сложные предложения с определительными придаточными:
he invented the telephone
she runs away from home
hey are never on time
they were on the wall
it makes washing machines
it gives you the meaning of words
it won the race
they stole my car
it can support life
it cannot be explained
1. Barbara works for a company that makes washing machines.
2. The book is about a girl __________ .
3. What was the name of the horse _________ .
4. The police have caught the men ___________ .
5. Alexander Bell was the man ______________ .
6. What's happened to the pictures ___________ .
7. A mystery is something _______________ .
8. A dictionary is a book ______________ .
9. I don't like people ____________.
10. It seems that Earth is the only planet _____________ .
Задание3. Закончите предложения, используя who/whom/whose/where:
1. What's the name of the man whose car you borrowed?
2. A cemetery is a place _______ people are buried.
3. A pacifist is a person _______believes that all wars are wrong.
4. An orphan is a child ________parents are dead.
5. The place _________we spent our holidays was really beautiful.
6. This school is only for children ________first language is not English.
7. 1 don't know the name of the woman to ________I spoke on the phone.
Задание4.Заполните пропуски соответствующим относительным местоимением или наречием:
1. The nucleic acids are very large molecules …. have two main parts. 2. Nucleic acids are the molecules …. code the genetic information of organisms. 3. Invariant natural killer T-cells are a type of white blood cell …. protects the body from diseased or infected cells. 4. The scientific method is the method by …. scientists use to solve problems. 5. Independent variable are variables …. The experimenter changes. 6. Enzymes are proteins …. speed up chemical reactions. 7. An organism’s habitat is …. it lives. 8. A limiting factor is anything …. limits the size of a population. 9. A behaviour … an animal is born with is called innate. 10. Chloroplasts are the site …. photosynthesis takes place in the plant cell.