
Урок № 22
Тема. Середньовічна культура Західної Європи
Мета:
визначити основні досягнення середньовічної культури;
показати релігійний характер середньовічної освіти, її поширення, розкрити процес зародження і розвитку університетів;
з’ясувати що таке схоластика, показати рівень розвитку наукових знань у Середні віки.
Розвивати логічне та історичне мислення;
виховувати в учнів повагу до культурних надбань людства.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, атлас, дидактичний матеріал.
Основні поняття і терміни:
«Каролінгське відродження», “Академія”, аннали, схоластика, університет, студент, тривіум, квадривіум, книгодрукування.
Основні дати:
кінець VІІІ ст.- початок ІХ ст. – „Каролінське відродження”;
ХІ ст.— поява перших університетів;
1445 р.— винайдення книгодрукування.
ХІД УРОКУ
І. Організація навчальної діяльності
ІІ. Перевірка ДЗ
Коли весь Піренейський півострів був завойований арабами. VII-VIII ст.
Кого називали європейці маврами? Арабів
Як називалась арабська держава, заснована поч. X ст. в Іспанії — Кордовський халіфат.
Як можна охарактеризувати рівень культурного розвитку мусульманської Іспанії найрозвиненіша країна Європи
Яке місто було в XI ст. найбільшим містом Європи? Столиця халіфату Кордова
Що таке Реконкіста?
Хто у ХІ ст. очолив виступ проти арабів та звільнив давню столицю Толедо? Король Кастилії Альфонсо VІ
Які чотири християнські держави утворилися на визволеній від арабів території на початку XII ст.? Королівства Кастилія, Арагон, Наварра і Португалія.
Який характер носили війни Реконкісти? Священна війна християн проти мусульман
Як називалася невелика територія, яка залишилася під владою арабів у 40-х рр. XIII ст. Гранадський емірат.
Які правителі отримали від папи почетний титул – Католицькі королі? Фердинанд та Ізабелла
Які наслідки для господарства Іспанії мала Реконкіста? Занепад торгівлі, ремесел, сільського господарства, знелюднення багатьох теренів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Культура на початку середньовіччя
Перші століття середньовіччя називали „темними віками” і навряд чи їх можна назвати сприятливими для поступу культури.
Проте саме в цей період відбувалося народження нової європейської середньовічної культури, яка черпала свої початки з античної спадщини, культури варварів і християнства.
Перші результати такої взаємодії стали відчутними в період «Каролінгського відродження».
Так називали піднесення культури у Франкському королівстві за часів правління Карла Великого і його найближчих наступників.
Це був перший в історії середньовічної Європи прояв глибокого і свідомого інтересу до античної культури і освіти.
Сам Карл мав добру, як на той час, освіту: знав грецьку і латинську мови, полюбляв читати книжки, а от писати так до кінця життя й не навчився. Він запрошував до себе і залучав до управління державою вчених з усієї Європи.
Вони створили гурток при дворі імператора під назвою “Академія” — на кшталт філософської школи грецького філософа Платона, — де читали, за присутності Карла, твори античних філософів і церковних богословів, складали вірші, вільно обмінювалися думками з різних тем, сперечалися.
За допомогою членів “Академії” Карл заснував при центрах єпископств школи, де готували освічених людей для управління державою.
Він видав указ про обов’язкове навчання всіх дітей вільних людей. Організацією цих шкіл і написанням для них перших підручників зайнявся вірний соратник Карла сакс Алкуін.
Однак наказ не змогли виконати через брак достатньої кількості вчителів.
Із шкіл, заснованих Карлом при єпископствах, згодом виникли середньовічні університети.
Школа, де готували людей до управління державою, існувала і при дворі.
Карл Великий цікавився історією. За його наказом збирались і переписувалися давні римські та грецькі рукописи.
Він доручив записувати щорічно всі події, що відбувались у державі. Ці записи отримали назву аннали (від лат. annus - рік).
За його наказами будувалися кам’яні палаци й собори, прокладалися нові шляхи.
Культурне піднесення мало свій вияв і у досить широкому будівництві. Було збудовано понад 300 палаців, соборів, церков і монастирів.
У своїй резиденції в Ахені Карл збудував величний палацовий комплекс.
Капела – палацова церква. Сучасники оцінювали капелу як „чудо дивної і високої краси”. Вона була взірцем для наслідування.
Проте все це було вивезено з Італії – відчувався дефіцит майстрів, які б все це могли зробити.
„Каролінське відродження” виявилося нетривалим. Воно не створило якихось відомих шедеврів. Але завдяки йому було збережено багато з античної спадщини і були закладені основи для розквіту у майбутньому середньовічної європейської культури.
У наступні два століття (ІХ-Х ст.) у культурі знову спостерігався занепад і вони „замкнулася” за стінами монастирів.